1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Niedobór witaminy D – objawy

Niedobór witaminy D – objawy

Niedobór witaminy D – objawy

Witamina D jest wytwarzana przez organizm w odpowiedzi na wystawienie skóry na działanie promieni słonecznych. Występuje również naturalnie w kilku produktach spożywczych – w tym w niektórych rybach, olejach z wątroby ryb i żółtkach jaj – oraz w wzbogacanych produktach mlecznych i zbożowych. Z artykułu dowiesz się, jakie są objawy niedoboru witaminy D i co się dzieje gdy w organizmie brakuje witaminy D?

Przeczytaj również, ból głowy – przyczyny i rodzaje

Witamina D – ogólne informacje

Witamina D jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, wykorzystywaną przez organizm do prawidłowego rozwoju i utrzymania kości poprzez zwiększenie wchłaniania wapnia, magnezu i fosforanów. Do utrzymania zdrowego poziomu witaminy D wymagany jest poziom 25-hydroksywitaminy D w krwiobiegu powyżej 30 ng/ml. Niedobór witaminy D może prowadzić do szeregu problemów, w szczególności krzywicy u dzieci i osteoporozy u dorosłych. Wzmocnienie mleka witaminą D w latach 30. XX wieku skutecznie zwalczało krzywicę na świecie. Witamina D odgrywa również rolę w układzie immunologicznym, nerwowym i mięśniowym.

Witaminę D możesz pozyskać na trzy sposoby: przez skórę, z diety i suplementów. Organizm człowieka naturalnie wytwarza witaminę D po ekspozycji na światło słoneczne. Ale zbyt duża ekspozycja na słońce może prowadzić do starzenia się skóry i raka skóry, dlatego wiele osób stara się pozyskiwać witaminę D z innych źródeł.

Ile witaminy D potrzebuję?

Ilość witaminy D, której potrzebujesz każdego dnia, zależy od wieku. Zalecane ilości w jednostkach międzynarodowych (jm) to:

  • Od urodzenia do 12 miesięcy: 400 IU
  • Dzieci 1-13 lat: 600 IU
  • Nastolatki 14-18 lat: 600 IU
  • Dorośli 19-70 lat: 600 IU
  • Dorośli 71 lat i starsi: 800 IU
  • Kobiety w ciąży: 600 IU

Osoby z wysokim ryzykiem niedoboru witaminy D mogą potrzebować więcej. Skonsultuj się z lekarzem, jaka dawka witaminy D jest dla Ciebie odpowiednia.

Objawy niedoboru witaminy D

Poważny niedobór witaminy D u dzieci powoduje krzywicę. Objawy krzywicy obejmują:

  • nieprawidłowe wzorce wzrostu z powodu wygiętych lub wygiętych kości,
  • słabe mięśnie,
  • ból kości,
  • deformacje stawów,

Krzywica jest bardzo rzadką chorobą. Dzieci z łagodnym niedoborem witamin mogą mieć po prostu słabe, obolałe i/lub bolesne mięśnie.

Brak witaminy D nie jest tak oczywisty u dorosłych i może być trudny do zauważenia, ponieważ objawy mogą nie występować przez kilka miesięcy lub lat. Dlatego należy regularnie przeprowadzać badania kontrolne. Oznaki i objawy mogą obejmować:

Częste choroby lub infekcje

Jedną z ważniejszych funkcji witaminy D jest wspieranie zdrowia immunologicznego, co pomaga odpierać wirusy i bakterie wywołujące choroby. Jeśli więc często chorujesz, zwłaszcza z powodu przeziębienia lub grypy, to niski poziom witaminy D może być czynnikiem przyczyniającym się do tego. Kilka badań obserwacyjnych wykazało związek między niedoborem a infekcjami dróg oddechowych, takimi jak przeziębienie, zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc. Wiele badań wykazało, że przyjmowanie do 4000 IU witaminy D dziennie może zmniejszyć ryzyko infekcji dróg oddechowych.

Częste uczucie zmęczenia

Uczucie zmęczenia może wynikać z wielu przyczyn, z których jedną może być niedobór witaminy D. W przeciwieństwie do bardziej widocznych przyczyn, takich jak stres, depresja i bezsenność, niedobór witaminy D jest często pomijany jako potencjalna przyczyna zmęczenia.

Badanie na 480 starszych osobach powiązało niedobór witaminy D z objawami zmęczenia. Ponadto inne badanie z udziałem 39 dzieci wiązało niski poziom witaminy D ze słabą jakością snu, krótszym czasem snu i opóźnionymi porami snu.

Ból kości i pleców

Ból kręgosłupa i kości może być objawem niedostatecznego poziomu witaminy D. Witamina D pomaga w utrzymaniu zdrowia kości poprzez poprawę wchłaniania wapnia przez organizm. Przegląd 81 badań wykazał również, że osoby z zapaleniem stawów, bólem mięśni i przewlekłym, rozległym bólem mają zwykle niższy poziom witaminy D niż osoby bez niej.

Upośledzone gojenie się ran

Powolne gojenie się ran po operacji lub urazie może oznaczać, że poziom witaminy D jest zbyt niski. W rzeczywistości wyniki badań probówkowych sugerują, że witamina D zwiększa produkcję związków, które są kluczowe dla tworzenia nowej skóry jako części procesu gojenia się ran. Rola witaminy D w kontrolowaniu stanów zapalnych i radzeniu sobie z infekcjami może również być ważna dla prawidłowego gojenia.

 

Na koniec…

Niedobór witaminy D może objawiać się na różne sposoby, w tym zmęczenie, ból pleców, wypadanie włosów, słabe gojenie się ran i objawy depresji. Chociaż niedobór witaminy D nie ma jednej przyczyny, w grę mogą wchodzić liczne czynniki środowiskowe, związane ze stylem życia, genetyczne, medyczne i dietetyczne. Możesz określić swój status witaminy D poprzez badania krwi w gabinecie lekarskim lub przychodni zdrowia, a także poprzez testy w domu. Jeśli doświadczasz objawów niedoboru witaminy D lub masz zwiększone ryzyko wystąpienia tego schorzenia, skonsultuj się pilnie z lekarzem.

Przeczytaj również, jak leczyć chorobę wrzodową?

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532266/
  2. https://www.webmd.com/diet/guide/vitamin-d-deficiency
  3. https://medlineplus.gov/vitaminddeficiency.html
  4. https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-d-deficiency-symptoms
  • Udostępnij artykuł: