1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Nadchodzi sezon grypowy, sprawdź jak zadbać o siebie i najbliższych!

Nadchodzi sezon grypowy, sprawdź jak zadbać o siebie i najbliższych!

Zbliża się jesień i znaczy spadek temperatury, co sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa grypy. Ryzyko zachorowania zmniejszyć mogą szczepienia oraz wyjątkowa ostrożność, jednak nie zapewni to całkowitego bezpieczeństwa. Zobacz, jak rozpoznać pierwsze objawy grypy i co wtedy zrobić.

Dowiedź się więcej, jakie mogą być powikłania po grypie?

Jak uchronić się przed wirusem grypy?

Okres jesienny to czas, kiedy ludzki organizm jest szczególnie narażony na negatywne działanie drobnoustrojów. Grypa rozprzestrzenia się drogą kropelkową, dlatego najczęściej zarażamy się nią poprzez bezpośredni kontakt z chorą osobą. Wirus może przeżyć także na przedmiotach dotykanych przez jego nosicieli, takich, jak:

  • klamki,
  • guziki w windzie,
  • poręcze,
  • bankomaty,
  • wózki sklepowe.

Skalę rozprzestrzeniania się grypy można ograniczyć poprzez częste mycie i dezynfekcję rąk, ponieważ na tej części ciała znajduje się bardzo dużo zarazków. Ryzyko zachorowania jest największe w dużych skupiskach ludzi, na przykład w galeriach handlowych lub środkach komunikacji miejskiej. Sezon grypowy to okres, kiedy dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy unikać zgromadzeń i ograniczyć podróżowanie autobusem, czy tramwajem. Warto pamiętać o częstym wietrzeniu pomieszczeń, bez względu na pogodę. Wystarczy otworzyć okno na kilka minut — jeżeli na podwórku jest zimno, to należy założyć ciepły sweter, aby nie narażać się na przeziębienie.

Jak rozpoznać objawy grypy?

Czasami żadne środki ostrożności nie ochronią nas przed grypą. W przypadku zachorowania należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który wdroży odpowiedni antybiotyk i zminimalizuje ryzyko wystąpienia niebezpiecznych powikłań. Grypa atakuje nagle i bardzo mocno. Charakterystyczne objawy tej choroby to:

  1. wysoka gorączka,
  2. ból mięśni,
  3. ból głowy,
  4. poczucie ogólnego rozbicia,
  5. kaszel,
  6. ból gardła,
  7. duszności.

Kiedy zaobserwujemy kilka z tych dolegliwości, będzie to znak, że należy zasięgnąć porady medycznej. Bardzo podobnie będą wyglądać objawy grypy u dzieci. Również wystąpią nagle i z dużą intensywnością. Maluch może być osłabiony, skarżyć się na ból różnych części ciała oraz gorączkować, pocić się i mieć dreszcze. Następnie pojawiają się dolegliwości ze strony układu oddechowego. Najmłodsi często zmagają się z problemami związanymi z układem pokarmowym, takimi, jak nudności, wymioty i biegunka.

Jak zadbać o chorego na grypę?

Pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza. Tylko doktor jest w stanie dobrać odpowiednią antybiotykoterapię. Im szybciej zostaną podane odpowiednie leki, tym skuteczniej zadziałają. Komfort chorego poprawią także medykamenty przeciwbólowe i przeciwzapalne. Powinien on regularnie się nawadniać i w miarę możliwości, odizolować się od pozostałych domowników. Zalecany jest odpoczynek, ciepło i dużo snu, dlatego należy dopilnować, aby osoba zarażona wypoczywała w ciszy i spokoju. Takie warunki pozwolą na szybką regenerację sił i skuteczną walkę z infekcją. Ważne jest ciągłe monitorowanie stanu chorego i mierzenie temperatury jego ciała.

Termometry — wybierz bezpieczny i precyzyjny model

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów termometrów, które różnią się miedzy sobą ceną, wygodą użytkowania oraz dokładnością. Wciąż popularne są termometry cieczowe — to najtańsze rozwiązanie. Chory może skarżyć się na długi czas pomiaru, dlatego niecierpliwi docenią mierniki douszne lub elektryczne. Wymagający pacjent najchętniej będzie korzystał z termometrów bezdotykowych, które wskażą temperaturę ciała w ciągu 1-4 sekund. Niektóre modele mogą być wyposażone w wyświetlanie alertów oraz interpretację pomiaru w zależności od wieku pacjenta. Takie urządzenia są dość precyzyjne i prawidłowo użytkowane będą służyć przez kilka lat.

Szeroką ofertę termometrów sprawdzisz: https://www.ceneo.pl/Termometry

Natomiast termometry bezdotykowe, idealne dla dzieci, możesz znaleźć: https://www.ceneo.pl/Termometry/Rodzaj:Bezdotykowe.htm

Należy pamiętać, że grypa to niebezpieczna choroba sezonowa, której nie wolno lekceważyć. Odpowiednie leczenie trzeba wdrożyć jak najszybciej po wystąpieniu pierwszych objawów. Dzięki odpowiednim antybiotykom i odpoczynku w łóżku chory ma szansę na szybkie wyzdrowienie i uniknięcie poważnych powikłań.

  • Udostępnij artykuł: