1. Home
 2. Artykuły lekarzy
 3. Jak rozpoznać zespół chronicznego zmęczenia?

Jak rozpoznać zespół chronicznego zmęczenia?

Jak rozpoznać zespół chronicznego zmęczenia?

Choroba chronicznego zmęczenia (CFS) jest złożoną i wielopłaszczyznową chorobą, która wywołuje ciągły uczucie zmęczenia lub zmęczenia, które nie ustępuje po normalnym odpoczynku. Objawy CFS mogą obejmować zawroty głowy, bóle głowy, bóle mięśni, słabą odporność, problemy z koncentracją, zaburzenia snu i inne. Aby postawić diagnozę CFS, lekarz może wykonać szereg badań, w tym badania krwi, badanie fizykalne i testy neurologiczne. Lekarz może również skierować pacjenta na konsultację z psychologiem lub psychiatrą, aby ustalić, czy objawy są spowodowane przez stres lub inne czynniki zewnętrzne.

Przeczytaj również, jak dbać o zdrowie psychiczne?

Co to jest zespół chronicznego zmęczenia?

Zespół chronicznego zmęczenia to przewlekła, złożona i powodująca niepełnosprawność choroba, która powoduje skrajne zmęczenie i inne objawy, których nie można wytłumaczyć żadnym innym schorzeniem. Zespół chronicznego zmęczenia jest zaburzeniem przewlekłym charakteryzującym się wyczerpaniem i długotrwałymi objawami. Może być spowodowany różnymi czynnikami, w tym infekcjami, zaburzeniami immunologicznymi, zaburzeniami neuropsychologicznymi i chorobami metabolicznymi. Zaburzenia te mogą wpływać na codzienne funkcjonowanie i zdolność do wykonywania codziennych obowiązków, co może mieć wpływ na jakość życia. Leczenie zespołu chronicznego zmęczenia może obejmować leczenie farmakologiczne, psychoterapię, terapię ruchową, środki zaradcze i zarządzanie stresu.

Zespół chronicznego zmęczenia – objawy

Objawy CFS różnią się w zależności od osoby i ciężkości stanu. Najczęstszym objawem jest zmęczenie, które jest na tyle poważne, że przeszkadza w codziennych czynnościach. Aby zdiagnozować zespół chronicznego zmęczenia, zmniejszona zdolność do wykonywania codziennych czynności musi trwać co najmniej 6 miesięcy. Do tego nie zmniejsza się, dzięki leżeniu w łóżku. Innym objawem jest doświadczanie skrajnego zmęczenia po aktywności fizycznej lub umysłowej. Może to trwać dłużej niż 24 godziny po aktywności. 

CFS może również powodować problemy, takie jak:

 • uczucie braku odświeżenia po przespanej nocy,
 • przewlekła bezsenność,
 • inne zaburzenia snu.
 • utrata pamięci,
 • zmniejszona koncentracja,
 • nietolerancja ortostatyczna (przechodzenie z pozycji leżącej lub siedzącej do pozycji stojącej powoduje zawroty głowy, zawroty głowy lub omdlenia).

Fizyczne objawy CFS mogą obejmować:

 • ból w mięśniach,
 • częste bóle głowy,
 • ból wielostawowy bez zaczerwienienia i obrzęku,
 • częsty ból gardła,
 • tkliwe i powiększone węzły chłonne na szyi i pod pachami.

CFS dotyka niektórych osób w cyklach, z okresami gorszego, a następnie lepszego samopoczucia. Niekiedy objawy mogą nawet całkowicie ustąpić, co określa się mianem remisji. Jednak nadal możliwe jest, że objawy powrócą później, co jest określane jako nawrót. Ten cykl remisji i nawrotów może utrudniać radzenie sobie z objawami, ale jest to możliwe.

Zespół chronicznego zmęczenia – leczenie

Jak leczyć zespół chronicznego zmęczenia? Leczenie zespołu chronicznego zmęczenia może obejmować kilka różnych strategii. Najważniejszym elementem jest ustalenie planu odpoczynku, który obejmuje regularne wypoczywanie i ustalenie priorytetów w celu zminimalizowania stresu. Zalecane jest również wprowadzenie zdrowego stylu życia, aby poprawić funkcjonowanie organizmu. To może obejmować zmiany w diecie, ćwiczenia i zarządzanie stresem. Inne strategie leczenia zespołu chronicznego zmęczenia obejmują terapię zamierzoną w celu poprawy funkcjonowania emocjonalnego, psychoterapię, a także stosowanie leków przeciwdepresyjnych.

Przeczytaj również, Higiena snu – jak dbać o dobry sen?

Źródła:

 1. mayoclinic.org/diseases-conditions/chronic-fatigue-syndrome/symptoms-causes/syc-20360490
 2. nhs.uk/conditions/chronic-fatigue-syndrome-cfs/
 3. hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/chronic-fatigue-syndromes
 • Udostępnij artykuł: