Jak rozpoznać zespół chronicznego zmęczenia?
Choroba chronicznego zmęczenia (CFS) jest złożoną i wielopłaszczyznową chorobą, która wywołuje ciągły uczucie zmęczenia lub zmęczenia, które nie ustępuje po normalnym odpoczynku. Objawy CFS mogą obejmować zawroty głowy, bóle głowy, bóle mięśni, słabą odporność, problemy z koncentracją, zaburzenia snu i inne. Aby postawić diagnozę CFS, lekarz może wykonać szereg badań, w tym badania krwi, badanie fizykalne i testy neurologiczne. Lekarz może również skierować pacjenta na konsultację z psychologiem lub psychiatrą, aby ustalić, czy objawy są spowodowane przez stres lub inne czynniki zewnętrzne.
Przeczytaj również, jak dbać o zdrowie psychiczne?
Co to jest zespół chronicznego zmęczenia?
Zespół chronicznego zmęczenia to przewlekła, złożona i powodująca niepełnosprawność choroba, która powoduje skrajne zmęczenie i inne objawy, których nie można wytłumaczyć żadnym innym schorzeniem. Zespół chronicznego zmęczenia jest zaburzeniem przewlekłym charakteryzującym się wyczerpaniem i długotrwałymi objawami. Może być spowodowany różnymi czynnikami, w tym infekcjami, zaburzeniami immunologicznymi, zaburzeniami neuropsychologicznymi i chorobami metabolicznymi. Zaburzenia te mogą wpływać na codzienne funkcjonowanie i zdolność do wykonywania codziennych obowiązków, co może mieć wpływ na jakość życia. Leczenie zespołu chronicznego zmęczenia może obejmować leczenie farmakologiczne, psychoterapię, terapię ruchową, środki zaradcze i zarządzanie stresu.
Zespół chronicznego zmęczenia – objawy
Objawy CFS różnią się w zależności od osoby i ciężkości stanu. Najczęstszym objawem jest zmęczenie, które jest na tyle poważne, że przeszkadza w codziennych czynnościach. Aby zdiagnozować zespół chronicznego zmęczenia, zmniejszona zdolność do wykonywania codziennych czynności musi trwać co najmniej 6 miesięcy. Do tego nie zmniejsza się, dzięki leżeniu w łóżku. Innym objawem jest doświadczanie skrajnego zmęczenia po aktywności fizycznej lub umysłowej. Może to trwać dłużej niż 24 godziny po aktywności.
CFS może również powodować problemy, takie jak:
- uczucie braku odświeżenia po przespanej nocy,
- przewlekła bezsenność,
- inne zaburzenia snu.
- utrata pamięci,
- zmniejszona koncentracja,
- nietolerancja ortostatyczna (przechodzenie z pozycji leżącej lub siedzącej do pozycji stojącej powoduje zawroty głowy, zawroty głowy lub omdlenia).
Fizyczne objawy CFS mogą obejmować:
- ból w mięśniach,
- częste bóle głowy,
- ból wielostawowy bez zaczerwienienia i obrzęku,
- częsty ból gardła,
- tkliwe i powiększone węzły chłonne na szyi i pod pachami.
CFS dotyka niektórych osób w cyklach, z okresami gorszego, a następnie lepszego samopoczucia. Niekiedy objawy mogą nawet całkowicie ustąpić, co określa się mianem remisji. Jednak nadal możliwe jest, że objawy powrócą później, co jest określane jako nawrót. Ten cykl remisji i nawrotów może utrudniać radzenie sobie z objawami, ale jest to możliwe.
Zespół chronicznego zmęczenia – leczenie
Jak leczyć zespół chronicznego zmęczenia? Leczenie zespołu chronicznego zmęczenia może obejmować kilka różnych strategii. Najważniejszym elementem jest ustalenie planu odpoczynku, który obejmuje regularne wypoczywanie i ustalenie priorytetów w celu zminimalizowania stresu. Zalecane jest również wprowadzenie zdrowego stylu życia, aby poprawić funkcjonowanie organizmu. To może obejmować zmiany w diecie, ćwiczenia i zarządzanie stresem. Inne strategie leczenia zespołu chronicznego zmęczenia obejmują terapię zamierzoną w celu poprawy funkcjonowania emocjonalnego, psychoterapię, a także stosowanie leków przeciwdepresyjnych.
Przeczytaj również, Higiena snu – jak dbać o dobry sen?
Źródła:
- mayoclinic.org/diseases-conditions/chronic-fatigue-syndrome/symptoms-causes/syc-20360490
- nhs.uk/conditions/chronic-fatigue-syndrome-cfs/
- hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/chronic-fatigue-syndromes
Potrzebujesz lekarza? Umów konsultację lekarską online
Prosty formularz! Wybierz godzinę konsultacji i oczekuj na kontakt z lekarzem online
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Wt, Pon, Czw, Sob 46 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminy
-
JANIAK MED - Naramowicka 31A POZNAŃ Przyjmuje w: Śr, Pt, Sob, Pon 5 poleceń lekarza Nie wystawiam recept i nie wystawiam zwolnień Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminyWolne terminy na jutro: