1. Home
 2. Artykuły lekarzy
 3. Czym jest zaburzenie SI? Objawy, przyczyny

Czym jest zaburzenie SI? Objawy, przyczyny

Czym jest zaburzenie SI? Objawy, przyczyny

Zaburzenia przetwarzania sensorycznego to stan, który może wpływać na sposób, w jaki mózg przetwarza informacje ze zmysłów. Osoby z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego mogą być wyjątkowo wrażliwe lub nie reagować na bodźce sensoryczne, w zależności od tego, jak na nie wpływają.

Przeczytaj również, jak postępować z osobowością borderline?

Co to jest za choroba SI?

Układ nerwowy odbiera i przetwarza informacje ze zmysłów. Proces ten nazywany jest integracją sensoryczną. Zaburzenie integracji sensorycznej opisuje sytuację, w której proces nie przebiega prawidłowo. Na przykład, jeśli przetwarzanie dotyku jest zaburzone, osoba może reagować nadmiernie lub zbyt słabo na kontakt fizyczny. Jeśli przetwarzanie komunikatów czuciowych z mięśni jest zaburzone, może to mieć wpływ na zdolności motoryczne. Dziecko z zaburzeniem integracji sensorycznej może mieć trudności z odpowiednią reakcją na światło lub dźwięk. Może to dotyczyć jednego lub wielu zmysłów. Objawy można pomylić z ADHD, dlatego ważne jest, aby dzieci otrzymały odpowiednią diagnozę, aby mogły otrzymać właściwe leczenie.

Czy zaburzenia integracji sensorycznej to niepełnosprawność? 

Dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej nie są upośledzone intelektualnie, jednak jeśli nie otrzymują pomocy, ich zdolność do odniesienia sukcesu w nauce może być ograniczona przez ten stan. Stres spowodowany zaburzeniem może również prowadzić do lęku, depresji lub problemów z zachowaniem.

Zaburzenia SI – objawy

Częste problemy, które mogą wskazywać na zaburzenia sensoryczne związane z siedmioma systemami sensorycznymi:

 • Dotyk – osoba z zaburzeniem jest wrażliwa na tekstury odzieży i etykiety ubrań. Nie lubi czesania i mycia włosów. Źle reaguje na nieoczekiwany dotyk. Niezwykle wrażliwy na zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę.
 • Zmysł wzroku – przytłoczony wizualnie środowiskiem. Skupia się na drobnych szczegółach na zdjęciu i pomija całość. Często gubi swoje miejsce podczas przepisywania z tablicy.
 • Zmysł słuchu – niska tolerancja na hałas. Wydaje się nie rejestrować dźwięku. Nie reaguje na wywołane imię.
 • Zmysł smaku i konsystencji – osoba jest wybredna o określonych preferencjach żywieniowych. Może lizać, smakować lub żuć niejadalne przedmioty. Nie lubi pasty do zębów i mycia zębów.
 • Węch – przeszkadzają mu zapachy kuchni, łazienki lub perfum. Może nie zauważać nieprzyjemnych, szkodliwych zapachów lub nie być w stanie odróżnić zapachy.
 • Zmysł ruchu – unika urządzeń i wyposażenia placów zabaw. Może mieć lęk wysokości. Lub może pragnąć wrażeń ruchowych, zwłaszcza szybkich lub wirujących. Poszukiwacz dreszczów.
 • Poczucie pozycji ciała – trudności ze zrozumieniem, gdzie znajduje się ich ciało w stosunku do innych przedmiotów, mogą wydawać się niezdarne i wpadać na różne przedmioty. Źle ocenia wagę przedmiotu.

Ponadto istnieje wiele ogólnych zachowań i cech, które są związane z SI, np. pobudzenie, frustracja, agresja, niska samoocena, trudności z odprężeniem się lub spaniem oraz brak synchronizacji z sobą, innymi osobami i otoczeniem.

Zaburzenia sensoryczne – przyczyny

Dokładna przyczyna problemów z przetwarzaniem sensorycznym nie została jeszcze zidentyfikowana. Pewne badanie bliźniąt z 2006 roku wykazało, że nadwrażliwość na światło i dźwięk może mieć silny czynnik genetyczny. Inne eksperymenty wykazały, że dzieci z problemami przetwarzania sensorycznego mają nieprawidłową aktywność mózgu, gdy są jednocześnie wystawione na działanie światła i dźwięku. Jeszcze inne eksperymenty wykazały, że dzieci z problemami z przetwarzaniem sensorycznym nadal silnie reagują na uderzenie w rękę lub głośny dźwięk, podczas gdy inne dzieci szybko przyzwyczajają się do wrażeń.

Pytania od czytelników

Czy zaburzenia integracji sensorycznej to autyzm?

Odpowiedź specjalisty z eDoktorzy.pl: Zaburzenie SI jest często mylone z zaburzeniami ze spektrum autyzmu ze względu na istniejące podobieństwa i powiązania. Chociaż oba mają wiele podobieństw, SI jest często współistniejącym objawem autyzmu, ale nie wszystkie dzieci z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego mają autyzm.

Czy zaburzenia integracji sensorycznej mijają?

Odpowiedź specjalisty z eDoktorzy.pl: Zaburzenia SI nie mijają samoistnie. Gdy rodzice zauważą u dziecka objawy nieprawidłowej pracy układu nerwowego, powinni jak najszybciej sięgnąć po pomoc i udać się do specjalisty.

Przeczytaj również, co to jest bulimia psychiczna?

Źródła:

 1. childrensupportsolutions.com/tools-resources/sensory-integration-disorder
 2. lanc.org.uk/related-conditions/sensory-integration-disorder-adhd-asd/
 • Udostępnij artykuł: