1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Czy marihuana medyczna pomaga na PMS?

Czy marihuana medyczna pomaga na PMS?

Czy marihuana medyczna pomaga na PMS?
  • 2022-12-10
  • 1483 Wyświetlenia

Zwolennicy marihuany od dawna otwarcie mówią o jej leczniczych właściwościach (np. łagodzeniu bólu/nudności), ale niektóre potencjalne zastosowania tej rośliny są bardziej zaskakujące – i bardzo intrygujące. Marihuana może być szczególnie skuteczna w leczeniu problemów hormonalnych i emocjonalnych, które są powszechne wśród kobiet. Konopie indyjskie mogą być rozwiązaniem w leczeniu objawów PMS, bolesnych skurczów, drażliwości, bezsenności, depresji i lęku.  

Przeczytaj również, medyczna marihuana – jak dostać E-receptę?

Przyczyny zespołu napięcia przedmiesiączkowego, objawy i leczenie

Naukowcy uważają, że zespół napięcia przedmiesiączkowego powoduje zmiana poziomu hormonów. Jednak dokładna przyczyna tego stanu jest bardzo indywidualna i często nieznana. Istnieją zarówno fizyczne, jak i emocjonalne objawy PMS. Fizyczne oznaki rozpoczynającego się PMS obejmują obrzęk piersi, uczucie wzdęcia, skurcze i niezdarność, a objawy emocjonalne obejmują stany depresyjne, drażliwość, niepokój, wahania nastroju i obniżone libido. Istnieje kilka metod leczenia PMS, zaczynając od regularnych ćwiczeń i zdrowej diety, niepalenia papierosów i wystarczającej ilości odpoczynku. Jedną z metod leczenia, która okazała się zaskakująco skuteczna, jest medyczna marihuana, która łagodzi jednocześnie więcej niż jeden objaw PMS, w tym stany zapalne, ból, mdłości, niepokój i wahania nastroju.

Marihuana a PMS

Dostępnych jest wiele konwencjonalnych metod leczenia PMS, w tym leki hormonalne, terapia rozmową, leki przeciwdepresyjne i suplementy diety. Zalecane są również zmiany stylu życia, takie jak regularne ćwiczenia i odpowiedni sen. Jednak coraz więcej kobiet sięga po konopie indyjskie w celu opanowania dokuczliwych objawów. Na przykład w badaniu przeprowadzonym w 2015 r. na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie zapytano grupę 192 kobiet, czy kiedykolwiek stosowały konopie indyjskie w celu złagodzenia bólu menstruacyjnego. 85% grupy stwierdziło, że próbowało marihuany w tym celu, z czego 90% zgłosiło korzystny efekt subiektywny. Co ciekawe, związek między marihuaną a PMS nie ogranicza się do epoki nowożytnej. Różne kultury stosowały konopie indyjskie do promowania naturalnej miesiączki, a relacje historyczne podają nawet, że królowa Wiktoria stosowała nalewkę z konopi, aby zaradzić własnym objawom zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Tradycyjne stosowanie i relacje historyczne to jedno, ale nasze decyzje dotyczące zdrowia są często najlepiej oparte na dowodach naukowych opartych na kontrolowanych badaniach na ludziach. Te ściśle zaplanowane badania wystawiają naturalne produkty na próbę, dając nam najlepszą wskazówkę, czy rzeczywiście zadziałałyby w prawdziwym świecie. Jednak archaiczne kontrowersje wokół konopi poważnie zahamowały badania w tej dziedzinie.

Korzyści z marihuany na PMS

Zarówno CBD, jak i konopie indyjskie zostały w ostatnich latach objęte wieloma badaniami pod kątem ich właściwości w odniesieniu do łagodzenia bólu. Używanie marihuany w przypadku skurczów menstruacyjnych staje się coraz bardziej popularne wraz ze wzrostem liczby badań, a wiele osób uważa, że zarówno konopie indyjskie, jak i CBD są niezwykle skuteczne w zwalczaniu bólu miesiączkowego i skurczów podczas cyklu menstruacyjnego. Pozytywne efekty medycznej marihuany jako środka przeciwzapalnego zostały dobrze udokumentowane w odniesieniu do szeregu schorzeń fizycznych. W zsyntetyzowanych farmaceutykach leki przeciwzapalne są regularnie stosowane w celu złagodzenia objawów skurczów i bólu miesiączkowego, a stosowanie konopi indyjskich może zapewnić te same środki łagodzące objawy w bardziej naturalny sposób. Każdego roku przeprowadza się coraz więcej badań, które mają pomóc, nie tylko w ustaleniu pełnych korzyści zdrowotnych marihuany w stosunku do kobiecego ciała i układu rozrodczego, ale cały potencjał w pomaganiu kobietom w radzeniu sobie z emocjonalnymi i hormonalnymi objawami, które każdego miesiąca towarzyszą PMS.

Przeczytaj również, 4 najlepsze sposoby na ból menstruacyjny.

Źródła:

  1. helloclue.com
  2. veriheal.com
  3. goshango.com
  4. ncbi.nlm.nih.gov
  5. contraceptionjournal.org
  • Udostępnij artykuł: