Co to jest choroba lokomocyjna?
Choroba lokomocyjna to mdłości i ogólne złe samopoczucie podczas jazdy samochodem lub podróży statkiem, samolotem i pociągiem. Może uderzyć nagle, przechodząc od uczucia niepokoju do zimnego potu, zawrotów głowy i wymiotów. Zwykle cichnie, gdy tylko ruch pojazdu ustaje. Choroba lokomocyjna nie zagraża życiu. Może jednak sprawić, że podróżowanie będzie nieprzyjemne. Na szczęście istnieją skuteczne strategie zapobiegania i leczenia choroby. Z artykułu dowiesz się, jakie są objawy i co jest przyczyną choroby lokomocyjnej, a także, czy można wyleczyć chorobę lokomocyjną?
Choroba lokomocyjna – objawy
Objawy mogą pojawiać się nagle i bez ostrzeżenia, a także mogą się szybko pogarszać. Choroba lokomocyjna u dorosłych i dzieci zwykle powoduje rozstrój żołądka. Typowe objawy choroby lokomocyjnej to:
- nudności,
- wymioty,
- bladość skóry,
- ból głowy,
- zimne poty, zawroty głowy,
- problem z utrzymaniem równowagi,
- przyspieszony oddech,
- drażliwość.
Każdy może cierpieć na chorobę lokomocyjną, ale najczęściej występuje u dzieci i kobiet w ciąży.
Czy z choroby lokomocyjnej się wyrasta?
Wszystkie objawy choroby lokomocyjnej zwykle ustępują po 4 godzinach od zatrzymania ruchu. Ludzie zwykle nie wyrastają z choroby lokomocyjnej. Czasami choroba staje się mniej dotkliwa u dorosłych.
Choroba lokomocyjna – przyczyny
Mózg odbiera sygnały z części ciała odczuwających ruch, czyli z oczu, ucha wewnętrznego, mięśni i stawów. Kiedy części te wysyłają sprzeczne informacje, mózg nie wie, czy ciało jest nieruchome, czy w ruchu. Na przykład, gdy oczy widzą, że samochód jedzie do przodu, ale ciało stoi w miejscu. Zdezorientowana reakcja mózgu wywołuje złe samopoczucie, mdłości i wymioty. Choroba lokomocyjna to brak równowagi między tym, co się widzi, a tym, co czuje.
Czy można się wyleczyć z choroby lokomocyjnej?
Zastanawiasz się, czy choroba lokomocyjna mija? Większość osób z chorobą lokomocyjną może złagodzić jej objawy, przyjmując leki. Większość leków stosowanych w leczeniu choroby lokomocyjnej może pomóc w jej zapobieganiu, ale nie można jej wyleczyć.
Co może pomóc na chorobę lokomocyjną?
Jeśli wiesz, że podczas podróży możesz się źle czuć, przygotuj się do drogi już wcześniej. Poniższe kroki mogą zapobiec lub złagodzić objawy choroby lokomocyjnej:
- weź lek na chorobę lokomocyjną na jedną do dwóch godzin przed podróżą,
- wybierz odpowiednie miejsce – w samochodzie najlepszy będzie fotel pasażera z przodu, na łodzi wybierz punkt środkowy, w samolocie jeżeli to możliwe to usiądź nad skrzydłem, w pociągu usiądź przy oknie zgodnie z kierunkiem jazdy,
- zaczerpnij dużo powietrza – użyj klimatyzacji lub opuść szybę w samochodzie. Skieruj odpowietrznik w swoją stronę w samolocie, usiądź przy oknie, gdy jesteś na zadaszonej łodzi,
- nie czytaj podczas jazdy,
- unikaj ciężkich posiłków przed podróżą lub w jej trakcie, zamiast tego jedz małe porcje lekkiego jedzenia,
- pij dużo wody i unikaj alkoholu.
U większości osób objawy zwykle nie trwają długo. Często odchodzą, gdy przyzwyczaisz się do sytuacji, niezależnie od tego, czy jest to kołysanie łodzi, czy ruch pociągu. Istnieje kilka prostych rzeczy, które można zrobić, jeśli choroba lokomocyjna nie ustąpi sama:
- zrelaksuj się – znajdź coś, na czym możesz się skupić, niezależnie od tego, czy bierzesz głęboki oddech, czy odliczasz do 100 lub przypominasz sobie tabliczkę mnożenia 😉
- spójrz na stabilny przedmiot – jeśli jesteś na łodzi, spójrz na horyzont, jeśli jesteś w samochodzie, patrz przez przednią szybę.
- oddychaj świeżym powietrzem i nie pal papierosów.
Ważne jest, aby dużo odpocząć w nocy przed podróżą i unikać picia alkoholu. Odwodnienie, ból głowy i niepokój prowadzą do gorszego stanu. Miej pod ręką lekarstwo polecone przez Twojego lekarza/farmaceutę lub wypróbuj alternatywne terapie. Wielu ekspertów twierdzi, że może pomóc mięta pieprzowa, a także imbir i mierznica czarna. Chociaż ich skuteczność nie została udowodniona naukowo, to warto próbować. 🙂
Źródła
- https://familydoctor.org/condition/motion-sickness/
- https://my.clevelandclinic.org/health/articles/12782-motion-sickness
- https://www.healthline.com/health/motion-sickness
- https://wwwnc.cdc.gov/travel/page/motion-sickness
Potrzebujesz lekarza? Umów konsultację lekarską online
Prosty formularz! Wybierz godzinę konsultacji i oczekuj na kontakt z lekarzem online
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Pon, Wt, Śr, Czw, Sob 153 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny jutro Sprawdź inne terminy
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Śr, Pt, Pon, Wt, Sob, Ndz 536 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminyWolne terminy na jutro:
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Ndz, Pon, Wt, Śr, Czw 28 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminyWolne terminy na jutro:
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Śr, Wt, Ndz, Pon, Czw, Pt 811 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminyWolne terminy na jutro: