1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Alzheimer – objawy, przyczyny i leczenie

Alzheimer – objawy, przyczyny i leczenie

Alzheimer – objawy, przyczyny i leczenie

Choroba Alzheimera jest postępującą formą demencji. Demencja to szerszy termin obejmujący stany, które negatywnie wpływają na pamięć, myślenie i zachowanie. Są to zmiany zakłócające codzienne życie. Demencja może mieć wiele przyczyn, między innymi urazy mózgu lub inne choroby, a czasami przyczyna pozostaje nieznana. Według Stowarzyszenia Alzheimera choroba Alzheimera odpowiada za 60% do 80% przypadków demencji. Większość osób otrzymuje diagnozę po 60 roku życia. Jeśli zostanie zdiagnozowana wcześniej, jest ona ogólnie określana jako choroba Alzheimera o „młodszym początku” lub „wczesnym początku”. Nie ma lekarstwa na chorobę Alzheimera, ale istnieją metody leczenia, które mogą spowolnić postęp choroby. Z artykułu dowiesz się, jakie są objawy i przyczyny Alzheimera, a także jak wygląda leczenie tej choroby.

Przeczytaj również, jakie są objawy reumatoidalnego zapalenia stawów?

Jakie są objawy choroby Alzheimera?

Każdy ma od czasu do czasu epizody zapomnienia, ale osoby z chorobą Alzheimera wykazują pewne ciągłe zachowania i objawy, które z czasem się pogarszają. Mogą to być:

  • utrata pamięci wpływająca na codzienne czynności,
  • kłopoty ze znanymi wcześniej zadaniami, na przykład używanie kuchenki mikrofalowej,
  • trudności z rozwiązywaniem problemów,
  • kłopoty z mową lub pisaniem,
  • dezorientacja spowodowana czasem lub miejscem,
  • obniżona higiena osobista,
  • zmiany nastroju i osobowości,
  • wycofanie się z życia społecznego, oddalenie się od przyjaciół, rodziny i społeczności.

Te objawy nie zawsze oznaczają, że dana osoba ma Alzheimera. Ważne jest, aby z powyższymi objawami udać się niezwłocznie do lekarza w celu ustalenia przyczyny. Alzheimer to choroba postępująca. Oznacza to, że stopniowo, z biegiem czasu, coraz więcej części mózgu ulega uszkodzeniu. Gdy tak się dzieje, pojawia się więcej objawów, a także pogarszają się.

Jak zaczyna się choroba Alzheimera?

Objawy zmieniają się w zależności od stadium choroby. Na późniejszych etapach osoby z chorobą Alzheimera często mają znaczne problemy z mówieniem, poruszaniem się lub reagowaniem na to, co dzieje się wokół nich.

Jak rozpoznać pierwsze objawy Alzheimera?

Naukowcy nadal odkrywają złożone zmiany w mózgu związane z pojawieniem się i postępem choroby Alzheimera. Wydaje się prawdopodobne, że uszkodzenie mózgu zaczyna się dekadę lub dłużej przed pojawieniem się zaników pamięci i innych problemów poznawczych. W tym przedklinicznym stadium choroby Alzheimera wydaje się, że nie ma żadnych objawów, ale w mózgu zachodzą toksyczne zmiany.

Pierwsze i wczesne objawy choroby Alzheimera mogą się różnić w zależności od osoby. Problemy z pamięcią są zazwyczaj jednym z pierwszych objawów choroby. Spadek innych obszarów poznawczych, takich jak gubienie słów, problemy ze wzrokiem/przestrzennością oraz zaburzenia rozumowania lub oceny sytuacji, może również sygnalizować wczesne stadia choroby Alzheimera. 

Choroba Alzheimera rozwija się w kilku stadiach: przedklinicznym, łagodnym (czasami nazywanym wczesnym stadium), umiarkowanym i ciężkim (czasami nazywanym późnym stadium).

Alzheimer – przyczyny

Mózg składa się z miliardów połączonych ze sobą komórek nerwowych. W chorobie Alzheimera połączenia między tymi komórkami są tracone. Dzieje się tak, ponieważ białka gromadzą się i tworzą nieprawidłowe struktury zwane „blaszkami” i „splątkami”. W końcu komórki nerwowe obumierają, a tkanka mózgowa zostaje utracona.

Mózg zawiera również ważne substancje chemiczne, które pomagają przesyłać sygnały między komórkami. Osoby z chorobą Alzheimera mają mniej niektórych z tych „przekaźników chemicznych” w mózgu, więc sygnały nie są przekazywane. 

Chociaż nie ma jednej możliwej do zidentyfikowania przyczyny choroby Alzheimera, kluczową rolę może odgrywać genetyka. Badania krwi mogą określić, czy masz określoną wersję genu zwiększającego ryzyko zachorowania na Alzheimera. Jednak należy mieć na uwadze, że nawet jeśli ktoś ma ten gen, może nie zachorować na Alzheimera. Prawda jest również odwrotna: ktoś może nadal zachorować na Alzheimera, nawet jeśli nie ma tego genu. 

Alzheimer – leczenie

Niestety lekarstwo na chorobę Alzheimera nie jest znane. Mimo to lekarz może zalecić leki i inne metody leczenia, aby złagodzić objawy i opóźnić postęp choroby tak długo, jak to możliwe. We wczesnej lub umiarkowanej postaci choroby Alzheimera lekarz może przepisać leki, które mogą pomóc w utrzymaniu wysokiego poziomu acetylocholiny w mózgu. Może to pomóc komórkom nerwowym w mózgu lepiej wysyłać i odbierać sygnały. To z kolei może złagodzić niektóre objawy choroby Alzheimera.

W leczeniu umiarkowanego do późnego stadium choroby Alzheimera lekarz może przepisać leki, które mogą pomóc w blokowaniu skutków nadmiaru glutaminianu. Glutaminian to substancja chemiczna mózgu, która jest uwalniana w większych ilościach w chorobie Alzheimera i uszkadza komórki mózgowe.

Specjalista może również zalecić leki przeciwdepresyjne, leki przeciwlękowe lub przeciwpsychotyczne, aby pomóc w leczeniu objawów związanych z chorobą Alzheimera.

Przeczytaj również, kogo najczęściej dotyka depresja?

Źródła:

  1. https://www.healthline.com/health/alzheimers-disease
  2. https://www.alz.org/alzheimers-dementia/what-is-alzheimers
  3. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/alzheimers-disease/symptoms-causes/syc-20350447
  • Udostępnij artykuł: