Czym jest zaburzenie SI? Objawy, przyczyny
- 2022-12-05
- 0 Lubię
- 1767
Zaburzenia przetwarzania sensorycznego to stan, który może wpływać na sposób, w jaki mózg przetwarza informacje ze zmysłów. Osoby z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego mogą być wyjątkowo wrażliwe lub nie reagować na bodźce sensoryczne, w zależności od tego, jak na nie wpływają.
Przeczytaj również, jak postępować z osobowością borderline?
Co to jest za choroba SI?
Układ nerwowy odbiera i przetwarza informacje ze zmysłów. Proces ten nazywany jest integracją sensoryczną. Zaburzenie integracji sensorycznej opisuje sytuację, w której proces nie przebiega prawidłowo. Na przykład, jeśli przetwarzanie dotyku jest zaburzone, osoba może reagować nadmiernie lub zbyt słabo na kontakt fizyczny. Jeśli przetwarzanie komunikatów czuciowych z mięśni jest zaburzone, może to mieć wpływ na zdolności motoryczne. Dziecko z zaburzeniem integracji sensorycznej może mieć trudności z odpowiednią reakcją na światło lub dźwięk. Może to dotyczyć jednego lub wielu zmysłów. Objawy można pomylić z ADHD, dlatego ważne jest, aby dzieci otrzymały odpowiednią diagnozę, aby mogły otrzymać właściwe leczenie.
Czy zaburzenia integracji sensorycznej to niepełnosprawność?
Dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej nie są upośledzone intelektualnie, jednak jeśli nie otrzymują pomocy, ich zdolność do odniesienia sukcesu w nauce może być ograniczona przez ten stan. Stres spowodowany zaburzeniem może również prowadzić do lęku, depresji lub problemów z zachowaniem.
Zaburzenia SI – objawy
Częste problemy, które mogą wskazywać na zaburzenia sensoryczne związane z siedmioma systemami sensorycznymi:
- Dotyk – osoba z zaburzeniem jest wrażliwa na tekstury odzieży i etykiety ubrań. Nie lubi czesania i mycia włosów. Źle reaguje na nieoczekiwany dotyk. Niezwykle wrażliwy na zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę.
- Zmysł wzroku – przytłoczony wizualnie środowiskiem. Skupia się na drobnych szczegółach na zdjęciu i pomija całość. Często gubi swoje miejsce podczas przepisywania z tablicy.
- Zmysł słuchu – niska tolerancja na hałas. Wydaje się nie rejestrować dźwięku. Nie reaguje na wywołane imię.
- Zmysł smaku i konsystencji – osoba jest wybredna o określonych preferencjach żywieniowych. Może lizać, smakować lub żuć niejadalne przedmioty. Nie lubi pasty do zębów i mycia zębów.
- Węch – przeszkadzają mu zapachy kuchni, łazienki lub perfum. Może nie zauważać nieprzyjemnych, szkodliwych zapachów lub nie być w stanie odróżnić zapachy.
- Zmysł ruchu – unika urządzeń i wyposażenia placów zabaw. Może mieć lęk wysokości. Lub może pragnąć wrażeń ruchowych, zwłaszcza szybkich lub wirujących. Poszukiwacz dreszczów.
- Poczucie pozycji ciała – trudności ze zrozumieniem, gdzie znajduje się ich ciało w stosunku do innych przedmiotów, mogą wydawać się niezdarne i wpadać na różne przedmioty. Źle ocenia wagę przedmiotu.
Ponadto istnieje wiele ogólnych zachowań i cech, które są związane z SI, np. pobudzenie, frustracja, agresja, niska samoocena, trudności z odprężeniem się lub spaniem oraz brak synchronizacji z sobą, innymi osobami i otoczeniem.
Zaburzenia sensoryczne – przyczyny
Dokładna przyczyna problemów z przetwarzaniem sensorycznym nie została jeszcze zidentyfikowana. Pewne badanie bliźniąt z 2006 roku wykazało, że nadwrażliwość na światło i dźwięk może mieć silny czynnik genetyczny. Inne eksperymenty wykazały, że dzieci z problemami przetwarzania sensorycznego mają nieprawidłową aktywność mózgu, gdy są jednocześnie wystawione na działanie światła i dźwięku. Jeszcze inne eksperymenty wykazały, że dzieci z problemami z przetwarzaniem sensorycznym nadal silnie reagują na uderzenie w rękę lub głośny dźwięk, podczas gdy inne dzieci szybko przyzwyczajają się do wrażeń.
Pytania od czytelników
Czy zaburzenia integracji sensorycznej to autyzm?
Odpowiedź specjalisty z eDoktorzy.pl: Zaburzenie SI jest często mylone z zaburzeniami ze spektrum autyzmu ze względu na istniejące podobieństwa i powiązania. Chociaż oba mają wiele podobieństw, SI jest często współistniejącym objawem autyzmu, ale nie wszystkie dzieci z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego mają autyzm.
Czy zaburzenia integracji sensorycznej mijają?
Odpowiedź specjalisty z eDoktorzy.pl: Zaburzenia SI nie mijają samoistnie. Gdy rodzice zauważą u dziecka objawy nieprawidłowej pracy układu nerwowego, powinni jak najszybciej sięgnąć po pomoc i udać się do specjalisty.
Przeczytaj również, co to jest bulimia psychiczna?
Źródła:
- childrensupportsolutions.com/tools-resources/sensory-integration-disorder
- lanc.org.uk/related-conditions/sensory-integration-disorder-adhd-asd/
Potrzebujesz lekarza? Umów konsultację lekarską online
Prosty formularz! Wybierz godzinę konsultacji i oczekuj na kontakt z lekarzem online
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Pt 51 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminy Niedostępny jutro Sprawdź inne terminy