1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Czy niskie ciśnienie jest niebezpieczne? 

Czy niskie ciśnienie jest niebezpieczne? 

Czy niskie ciśnienie jest niebezpieczne? 
  • 2023-01-11
  • 1784 Wyświetlenia

Gdy krew jest pompowana przez serce wokół ciała, zmienia się ciśnienie, z jakim naciska ona na ściany naczyń krwionośnych. Gdy serce wtłacza krew do tętnic, ciśnienie jest wysokie. Gdy serce jest rozluźnione, ciśnienie jest niższe. Twoje ciśnienie krwi to pomiar dokonany na podstawie najwyższego i najniższego odczytu. Jest podawany jako 2 cyfry — najwyższa nad najniższą. Ciśnienie krwi jest mierzone w „mmHg”, co odnosi się do milimetrów słupa rtęci. Niskie ciśnienie krwi to odczyt poniżej 90/60 mmHg. Niskie ciśnienie krwi nie musi oznaczać problemu, ale może być wynikiem innej choroby lub schorzenia. 

Przeczytaj również, jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi?

Kiedy niskie ciśnienie krwi jest niebezpieczne?

Niskie ciśnienie krwi jest ogólnie uważane za odczyt ciśnienia krwi niższy niż 90 milimetrów słupa rtęci (mmHg) dla górnej liczby (skurczowe) lub 60 mm Hg dla dolnej liczby (rozkurczowe). Jakie niskie ciśnienie powinno niepokoić? To, co dla jednej osoby jest uważane za niskie ciśnienie krwi, dla kogoś innego może być w porządku. Niekiedy niskie ciśnienie krwi może zagrażać życiu. Problemy zdrowotne mogą wystąpić, gdy ciśnienie krwi nagle spada, a mózg zostaje pozbawiony odpowiedniego dopływu krwi. Może to prowadzić do zawrotów głowy lub oszołomienia. Nagłe spadki ciśnienia krwi najczęściej występują u osób, które wstają z pozycji leżącej lub siedzącej do stojącej. Ten rodzaj niskiego ciśnienia krwi jest znany jako niedociśnienie ortostatyczne. Inny rodzaj niskiego ciśnienia krwi może wystąpić, gdy ktoś stoi przez długi czas. Nazywa się to niedociśnieniem neuronalnym.

Niskie ciśnienie – objawy

Objawy niskiego ciśnienia krwi (niedociśnienia) mogą obejmować:

  • Niewyraźne lub zanikające widzenie
  • Zawroty głowy lub oszołomienie
  • Omdlenia
  • Zmęczenie
  • Problemy z koncentracją
  • Nudności

U niektórych osób niskie ciśnienie krwi może być oznaką choroby, zwłaszcza gdy nagle spada lub występuje wraz z innymi objawami.

Niskie ciśnienie – przyczyny

Co jest przyczyną niskiego ciśnienia krwi? Ciśnienie krwi może zmieniać się w zależności od pory dnia. W ciągu dnia stopniowo wzrasta. To, co robisz i jak się czujesz, również może mieć na to wpływ. Przyczyn niskiego ciśnienia krwi jest wiele. Może też być niskie, ponieważ jesteś zdrowy i sprawny lub odziedziczyłeś takie ciśnienie po rodzicach. Niektóre osoby rozwijają niskie ciśnienie krwi wraz z wiekiem. Natomiast może również być spowodowane przez ciążę, odwodnienie, zbyt długie leżenie w łóżku, dużą utratę krwi, przez niektóre schorzenia, takie jak cukrzyca lub niektóre leki.

Co robić, gdy ciśnienie jest za niskie?

Leczenie niskiego ciśnienia krwi może nie być konieczne. W zależności od objawów leczenie może obejmować picie większej ilości płynów, aby zapobiec odwodnieniu, przyjmowanie leków podnoszących ciśnienie krwi lub dostosowanie leków powodujących niskie ciśnienie krwi. Lekarz może porozmawiać z Tobą o zmianach stylu życia, w tym o zmianie tego, co i jak jesz oraz jak siedzisz i wstajesz. 

Oto rzeczy, które możesz zrobić dla siebie, aby złagodzić objawy niskiego ciśnienia:

  • Noś podtrzymujące elastyczne pończochy (uciskowe). Wywierają dodatkowy nacisk na nogi, co pomaga poprawić krążenie i podnieść ciśnienie krwi. Dla niektórych osób może to wystarczyć, ale najpierw należy porozmawiać ze swoim lekarzem, ponieważ nie są one odpowiednie dla wszystkich.
  • Wstawaj powoli z pozycji siedzącej lub leżącej. Możesz spróbować także innych prostych ruchów, aby krew zaczęła płynąć, zanim wstaniesz, takich jak prostowanie i zginanie nóg.
  • Unikaj stania przez dłuższy czas.
  • Pij wystarczającą ilość wody przez cały dzień, około 2 litrów, aby się nie odwodnić.
  • Jedz mało, ale często przez cały dzień. Pozwala to uniknąć spadku ciśnienia krwi po jedzeniu.

Przeczytaj również, Co daje regularne chodzenie na saunę?

 

Źródła:

  1. nhs.uk/conditions/low-blood-pressure-hypotension
  2. mayoclinic.org/diseases-conditions/low-blood-pressure/symptoms-causes/syc-20355465
  3. healthline.com/health/hypotension
  4. medlineplus.gov/ency/article/007278.htm
  5. bloodpressureuk.org/your-blood-pressure/understanding-your-blood-pressure/what-is-low-blood-pressure
  6. nhlbi.nih.gov/health/low-blood-pressure
  • Udostępnij artykuł: