1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. 5 etapów wychodzenia z alkoholizmu

5 etapów wychodzenia z alkoholizmu

5 etapów wychodzenia z alkoholizmu

Wychodzenie z alkoholizmu wymaga wysiłku, czasu, siły woli i wsparcia. Decydując się na udział w profesjonalnym programie terapii, rozpoczyna się podróż przez odrębne etapy leczenia i naukę tego, jak rozwijać zdrowy, trzeźwy styl życia. Zobacz, jak przebiega wychodzenie z alkoholizmu.

Polski psychiatra i certyfikowany specjalista terapii uzależnień dr n. med. Bohdan Woronowicz w swojej książce „Na zdrowie! Jak radzić sobie z uzależnieniem od alkoholu” opisał krok po kroku fazy trzeźwienia osoby uzależnionej od alkoholu.

Etap pierwszy – faza odwrotu i rozpoczęcie leczenia

Jest to czas, w którym osoba uzależniona zaczyna zauważać oznaki, że alkohol szkodzi jej zdrowiu i życiu. W pierwszych 15 dniach odwyku mogą pojawiać się ambiwalentne uczucia co do trwałego zaprzestania picia. Uzależniony może pomyśleć, że jego problem z nadużywaniem tej substancji nie jest tak poważny. Zaczyna doświadczać fizycznych i psychicznych objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego, takich jak nudności, drżenie, rozdrażnienie, niepokój, spadek nastroju, lęki, zaburzenia snu lub halucynacje.  

Etap drugi – faza miesiąca miodowego

Mniej więcej od 16 do 45 dnia leczenia jednostka zaczyna rozważać możliwość zmiany swojego życia. Mózg zaczyna produkować w nadmiarze neuroprzekaźniki, które doprowadzają uzależnionego do stanu euforii. Czuje, że ma więcej energii do działania i chęci do wyjścia na prostą. Zauważa drobne zmiany, decyduje się na aktywne uczestnictwo w terapii i optymistycznie patrzy w przyszłość. Niestety ten etap nie jest pozbawiony wyzwań. Rozpierająca energia może skutkować bagatelizowaniem objawów i przyczyn uzależnienia.

Etap trzeci – faza muru

Uznaje się go za najcięższy moment w leczeniu alkoholizmu. Kiedy poziom neuroprzekaźników w mózgu wraca do normy, radość ustępuje miejsca przygnębieniu. Faza muru trwa od 46 do 120 dnia terapii i obejmuje wyzwania trudne do pokonania bez profesjonalnej pomocy. Pojawia się głód alkoholowy, dyskomfort psychiczny i fizyczny, spadek aktywności, trudności w koncentracji, obniżony nastrój i zmęczenie.

Etap czwarty – faza przystosowawcza

To właśnie na tym etapie, który trwa od 4 do 6 miesięcy po odstawieniu alkoholu, wychodzenie z nałogu zaczyna przybierać dla alkoholika realne szanse na powrót do prowadzenia trzeźwego stylu życia. Konfrontuje się on z przeszłością, chce zacząć od nowa i wznowić swoje dobre relacje z bliskimi. Jest to czas intensywnej pracy nad sobą i swoim uzależnieniem. W czasie leczenia alkoholik jest pod opieką wielodyscyplinarnego zespołu i uczestniczy w zajęciach terapeutycznych, socjalizacyjnych i spotkaniach grup wsparcia.

Etap piąty – faza rozwiązań

Przez kolejne 6 miesięcy trwa faza szukania rozwiązań, czyli nauka życia w trzeźwości. Na tym etapie rehabilitacji uzależniony uczy się wykorzystywać narzędzia, które pomagają mu radzić sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi i prowadzić prawdziwie trzeźwy tryb życia. Może korzystać z psychoterapii indywidualnej lub grupowej, zajęć terapeutyczno-rekreacyjnych, ale przede wszystkim skupia się na naprawie relacji rodzinnych i realizacji celów zawodowych.

Wychodzenie z alkoholizmu i powrót do zdrowia są procesem wymagającym zaangażowania i zmian w wielu aspektach życia jednostki. Warto jednak odnaleźć motywację do zmiany zachowania i zdobyć nowe umiejętności, które pomogą prowadzić lepsze życie w trzeźwości. W tym trudnym, lecz satysfakcjonującym procesie ważne jest również wsparcie bliskich oraz specjalistów, którzy pomogą utrzymać motywację i radzić sobie z wyzwaniami. Każdy ma potencjał, aby odzyskać kontrolę nad swoim życiem i odkryć radość w trzeźwości, krok po kroku budując nową, lepszą rzeczywistość.

Czytaj również: SMS w służbie zdrowia – Nowoczesne rozwiązania komunikacyjne

Zaobserwuj nas

  • Udostępnij artykuł: