1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Zdrowy sen każdej nocy. Jak zadbać o właściwą regenerację organizmu?

Zdrowy sen każdej nocy. Jak zadbać o właściwą regenerację organizmu?

Zdrowy sen każdej nocy. Jak zadbać o właściwą regenerację organizmu?

Sen zapewnia człowiekowi optymalny poziom energii w ciągu dnia. To właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie efektywnie funkcjonować i wykonywać swoje codzienne obowiązki. Ponadto w trakcie spania w organizmie zachodzą rozmaite procesy regeneracyjne, kluczowe zwłaszcza dla sportowców, osób pracujących fizycznie i po prostu aktywnych. Co więc powinniśmy zrobić, aby zagwarantować sobie wystarczającą ilość wypoczynku?

Ogranicz ilość światła w sypialni

Mózg produkuje wieczorem hormon o nazwie melatonina. Odpowiada on za wprowadzenie organizmu w stan głębokiego snu. Powstaje w wyniku przebywania w ciemności, więc jeżeli pomieszczenie do spania pozostaje jasne, pojawiają się problemy z zaśnięciem. Aby się wysypiać, warto zakupić zasłony i firany do sypialni lub na przykład rolety dzień-noc, odpowiednio dopasowane do wielkości okna i wykonane z grubszego materiału, dzięki czemu będą skutecznie absorbowały światło. Mowa tutaj głównie o blasku ulicznych latarni, aczkolwiek nawet księżyc w pełni potrafi przeszkadzać w szybkim zapadnięciu w sen lub wybudzać nas w środku nocy.

Kolejną kwestię stanowi konieczność zrezygnowania z przeglądania social mediów na smartfonie, zwłaszcza w łóżku, przynajmniej przez ostatnią godzinę przed zaśnięciem. Jeżeli wydaje się to przesadnie dużym poświęceniem, można na początek rozważyć maksymalne zmniejszenie jasności ekranu. Stopniowe zaciemnianie pokoju jest zresztą doskonałą metodą, by przygotować organizm do wypoczynku. Z tego względu niezłą inwestycję stanowi żarówka umożliwiająca regulowanie natężenia światła.

Odpowiednio zaaranżuj pomieszczenie do spania

By zwiększyć efektywność regeneracji, musimy sprawić, by sypialnia kojarzyła nam się z wypoczynkiem. Z tego powodu jej aranżacja okazuje się kluczowym aspektem, o jaki trzeba zadbać w ramach poprawy swojej higieny snu. Firany, zasłony czy rolety rzymskie marki Eurofirany doskonale się tu sprawdzą: jednocześnie ograniczą ilość światła i sprawią, że pokój zacznie się prezentować o wiele przytulniej. Warto również zainwestować w wygodne poduszki oraz miękkie koce, którymi można otulić się w nocy. Jeśli chodzi o kolor ścian, najlepiej wybierać jasne, neutralne kolory, ponieważ zbyt wyraziste barwy mogą wywoływać niepokój i nadmierne pobudzenie.

Łóżko powinno stać w miejscu, do którego mamy swobodny dostęp. Nie zaleca się ustawiania stelażu tuż obok okna i drzwi, ponieważ można narazić się na przeciągi. Zdecydowanie najistotniejszym elementem wyposażenia sypialni jest materac – jego odpowiedni dobór do naszych potrzeb, sylwetki i ewentualnych schorzeń może naprawdę wiele zmienić w kwestii jakości snu. Warto również postawić na pościel z naturalnych tkanin.

Ustal harmonogram swojego wieczoru

Jeżeli przed położeniem się spać codziennie będziemy wykonywać te same czynności, mózg w końcu wyrobi sobie nawyk zasypiania o konkretnej porze. Dla każdego sprawdzi się nieco inny harmonogram, w zależności od upodobań oraz prowadzonego stylu życia. Wieczorami należy przede wszystkim unikać czynności, które mogą podnosić tętno, między innymi intensywnego wysiłku fizycznego czy też oglądania horrorów. Lepiej zdecydować się na gorącą kąpiel, czytanie książek, naukę rysowania. Jeżeli dzień okazał się bardzo stresujący, doskonałym pomysłem jest zastosowanie technik relaksacyjnych: jogi, medytacji, ćwiczeń oddechowych. Należy zrezygnować z ciężkostrawnych potraw, aby organizm skupił się na regeneracji, a nie na trawieniu. Niewskazane jest picie napojów zawierających kofeinę, takich jak kawa, mocna herbata czy też cola. Substancja ta nie tylko utrudnia zasypianie, ale również znacząco obniża jakość snu.

Zaobserwuj nas

  • Udostępnij artykuł: