1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Wyprawka dla mamy i dziecka – jak ją przygotować?

Wyprawka dla mamy i dziecka – jak ją przygotować?

Kompletowanie wyprawki na pierwsze chwile z noworodkiem nie jest łatwe. Często skupiamy się na takich akcesoriach wyposażenia jak odzież dziecięca, kocyki, rożki czy zabawki, ale warto pamiętać również o produktach takich jak kosmetyki dla mamy i maluszka czy akcesoria higieniczne i pielęgnacyjne. Niezbędnym wyposażeniem dobrze przygotowanej strefy mamy i dziecka będzie też sprzęt medyczny, w tym laktator, termometr bezdotykowy, aspirator do noska czy inhalator. Co jeszcze uwzględnić, kompletując wyprawkę dla mamy i maluszka? Sprawdzamy!

Co powinna obejmować wyprawka dla mamy i maluszka?

Końcówka ciąży to czas intensywny, który przyszłe mamy poświęcają między innymi na przygotowanie wyprawki dla maluszka oraz skompletowanie rzeczy dla siebie, które mogą być przydatne w połogu. Dobrze zaplanowana strefa mamy i dziecka zdecydowanie ułatwi pierwsze chwile po porodzie i opiekę nad noworodkiem. Kompletując wyprawkę dla siebie i maluszka, warto zwrócić uwagę na wiele kwestii, w tym przede wszystkim na jakość wybieranego asortymentu. Podstawą wyprawki, oprócz wyposażenia takiego jak odzież itd., powinny być oczywiście rzeczy takie jak kosmetyki, środki higieniczne, sprzęt medyczny, leki i suplementy oraz akcesoria do karmienia i dbania o higienę. 

Wyprawka dla maluszka – co przygotować?

Słodkie ubranka dziecięce dostępne w sklepach rozczulają i zachęcają do kupna, ale dobra wyprawka dla maluszka to również szereg innych produktów. Kompletując wyprawkę, należy pamiętać o kosmetykach – wrażliwa skóra noworodka wymaga stosowania łagodnych, odpowiednio dobranych kosmetyków pielęgnacyjnych. Do dbania o higienę i pielęgnację maluszka potrzebne będą też takie produkty jak waciki i patyczki kosmetyczne, chusteczki nawilżane i oczywiście dostosowane do wieku pieluszki. 

Ważna strefa mamy i dziecka to również karmienie. Dla dziecka najlepsze jest karmienie piersią, ale pierwsze momenty laktacji nie zawsze są proste. Warto zatem zaopatrzyć się w dobry laktator, a także w akcesoria takie jak butelki i smoczki dla dziecka. Maluszek potrzebuje również akcesoriów do higieny i pielęgnacji – przydatny będzie aspirator do noska, nożyczki do paznokci, szczotka itd. Jeśli natomiast chodzi o sprzęty medyczne, warto przy kompletowaniu wyprawki pomyśleć o termometrze bezdotykowym oraz o inhalatorze, które przydadzą się na wypadek choroby.

Wyprawka dla mamy – o tym pamiętaj!

Choć przyszłe mamy przed porodem skupiają się przede wszystkim na maluszku, który ma niedługo pojawić się na świecie, nie mogą zapominać również o swoich potrzebach. Okres połogu jest dość obciążający, dlatego warto się na niego dobrze przygotować. Niezbędne będą przede wszystkim artykuły higieniczne, w tym podkłady poporodowe oraz podkłady na łóżko. Dobrze też się zaopatrzyć w jednorazową bieliznę siateczkową oraz wkładki laktacyjne. Świeżo upieczona mama zapewne będzie też potrzebować preparatów do pielęgnacji rany krocza czy miejsca po CC, poza tym warto się zaopatrzyć w środki do higieny intymnej. Nie zapominajmy również o kosmetykach. Przydadzą się zapewne produkty na podrażnione brodawki, poza tym warto zadbać o skórę, która w tym czasie wymaga intensywnego nawilżania i ochrony przed rozstępami.

Dodatkowe akcesoria, które warto mieć pod ręką

Przygotowując wyprawkę, warto również pomyśleć o kilku dodatkowych akcesoriach, które mogą znacznie ułatwić codzienne funkcjonowanie z noworodkiem. Na przykład, organizery na łóżeczko lub przewijak mogą pomóc w utrzymaniu porządku i łatwym dostępie do najpotrzebniejszych rzeczy. Przydatne będą także wielorazowe ściereczki, które mogą służyć jako śliniaki, ręczniki do wycierania buzi czy dodatkowa warstwa ochronna podczas karmienia.

Zaobserwuj nas

  • Udostępnij artykuł: