Wahania cukru we krwi. Jak glukoza wpływa na organizm?
- 2024-07-02
- 4 polubień
- 4332 Wyświetlenia
Artykuł sponsorowany
Rola glukozy w ludzkim organizmie
Glukoza, czyli cukier prosty, to podstawowe źródło energii dla naszego ciała, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu czy mięśni szkieletowych. Jej źródłem są węglowodany – po spożyciu są one przekształcane właśnie w glukozę, która jest następnie transportowana do komórek. To właśnie tam za sprawą insuliny, czyli hormonu wytwarzanego przez trzustkę, jest wchłaniana i wykorzystywana do produkcji energii.
Gdy poziom glukozy we krwi jest stabilny, czujemy się pełni energii i możemy normalnie funkcjonować. Jednak gdy zaczyna się on wahać – mogą pojawić się różne dolegliwości. Objawy zależą od tego, czy poziom cukru jest za wysoki, czy za niski.
- Hipoglikemia, czyli za niski poziom cukru, powoduje zmęczenie, osłabienie i problemy z koncentracją.
- Hiperglikemia, czyli za wysoki poziom cukru, objawia się wielomoczem, wzmożonym pragnieniem czy utratą wady.
Co powoduje skoki glukozy we krwi?
Najczęstszą przyczyną wahań poziomu cukru są niewłaściwe nawyki żywieniowe. Mowa przede wszystkim o spożywaniu produktów zawierających duże ilości cukrów prostych. Wbrew pozorom są to nie tylko słodycze, ale także fast foody, a nawet napoje gazowe. Oprócz tego na soki glukozy wpływają również nieregularne i zbyt obfite posiłki.
Warto mieć na uwadze, że dieta jest tylko jednym z czynników wpływających na poziom glukozy. Przyczyną wahań cukru we krwi – zwłaszcza skoków – mogą być także: niedobór snu, odwodnienie, stres, przyjmowanie niektórych leków i niewystarczająca aktywność fizyczna.
Skąd brać wiedzę na temat diety pozwalającej na kontrolę glukozy?
Jak z pewnością się domyślasz, kontrola poziomu cukru we krwi jest kluczowa w dbaniu o samopoczucie i zdrowie. Na szczęście istnieje wiele źródeł, z których można czerpać wiedzę na temat odpowiednio zbilansowanej diety i sposobów na utrzymanie glukozy na bezpiecznym poziomie. Najlepszymi z nich są książki (niekoniecznie papierowe, bo może być to też e-book lub audiobook), których autorzy w przystępny sposób dzielą się wynikami najnowszych badań, przepisami i propozycjami zmian, które można łatwo wprowadzić do codziennej rutyny.
Na uwagę zasługuje w szczególności bestseller ostatnich miesięcy: „Glukozowa rewolucja”, dostępny w formie audiobooka w serwisie Audioteka. Autorka książki – Jessie Inchauspé – uczy, jak uniknąć lub przynajmniej ograniczyć gwałtowne skoki glukozy, korzystając z prostych trików.
Oprócz książek w ulubionej formie możesz wybierać też inne źródła. Cennych informacji dotyczących zdrowia warto szukać w magazynach branżowych czy na stronach internetowych i blogach tworzonych przez dietetyków i specjalistów ds. żywienia. Dzięki temu będziesz w stanie na bieżąco aktualizować swoją wiedzę, dostosowując dietę do zmieniających się potrzeb organizmu.
Czytaj również: SMS w służbie zdrowia – Nowoczesne rozwiązania komunikacyjne
Zaobserwuj nas
Potrzebujesz lekarza? Umów konsultację lekarską online
Prosty formularz! Wybierz godzinę konsultacji i oczekuj na kontakt z lekarzem online
-
BoraClinic - Bora-Komorowskiego 37 WARSZAWA Przyjmuje w: Wt 1 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminy Niedostępny jutro Sprawdź inne terminy
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Pon, Śr, Wt, Czw, Pt 19 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminy Niedostępny jutro Sprawdź inne terminy
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Pon, Wt, Śr, Czw 153 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminy Niedostępny jutro Sprawdź inne terminy
- Tagi
- zdrowie