1. Home
  2. L4 online

E-zwolnienie lekarskie, czyli L4 online

Dzięki cyfrowemu rozwojowi, otrzymanie zwolnienia lekarskiego online stało się możliwe i niesie za sobą szereg korzyści, w tym oszczędność czasu i pieniędzy. Właśnie w taki sposób L4 online staje się coraz popularniejsze. Teraz, zamiast spędzać czas w poczekalni przychodni, zmagając się z chorobą, możesz złożyć wniosek o zwolnienie lekarskie (e-ZLA) bez wychodzenia z domu. Wystarczy skorzystać z funkcji konsultacji lekarskich online, dostępnych na wielu platformach medycznych.

Zwolnienie nawet w 5 minut!Wypełnij formularz

Konsultacja w celu uzyskania L4 za 75 zł

Wypełniając ten formularz, szybko umówisz e-wizytę do lekarza po e-Zwolnienie!

    Wywiad medyczny - wypełnij formularz

    Wybrany zakres dat zwolnienia lekarskiego jest orientacyjny. Ostateczną długość ustala lekarz na podstawie wywiadu i oceny medycznej.

    Dodaj kolejny NIP

    Limit znaków: 200

    Podaj swoje dane osobowe. (Twoje dane są chronione i trafią bezpośrednio do lekarza)

    Gdzie L4 przez Internet ?

    Wypełnij formularz po L4 lub wybierz lekarza online w bazie edoktorzy.pl i umów się na zdalną konsultację. Podczas internetowej wizyty u lekarza możesz otrzymać zwolnienie L4 online. To proste!

    Składasz wniosek przez FORMULARZ lub wybierz specjalistę z listy powyżej i rejestruj dogodny termin konsultacji lekarskiej online.

    Prosta rejestracja

    Składasz wniosek przez FORMULARZ lub wybierz specjalistę z listy powyżej i rejestruj dogodny termin konsultacji lekarskiej online.

    Skonsultuj się z lekarzem i omów z nim swój stan zdrowia. Poproś lekarza o zwolnienie podczas konsultacji online.

    Konsultacja online z lekarzem

    Skonsultuj się z lekarzem i omów z nim swój stan zdrowia. Poproś lekarza o zwolnienie podczas konsultacji online.

    Gdy lekarz podpisze Twoje e-zwolnienie, zostanie ono automatycznie przesłane do pracodawcy i ZUSu. Po konsultacji otrzymasz powiadomienie potwierdzające zwolnienie lekarskie.

    Otrzymaj zwolnienie L4

    Gdy lekarz podpisze Twoje e-zwolnienie, zostanie ono automatycznie przesłane do pracodawcy i ZUSu. Po konsultacji otrzymasz powiadomienie potwierdzające zwolnienie lekarskie.

    Czy L4 online jest legalne?

    Zwolnienie e-ZLA to legalny elektroniczny dokument zwolnienia lekarskiego. Może być wystawiony w trakcie konsultacji lekarskiej przez każdego specjalistę. Zaświadczenie lekarskie wydawane jest w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego za pomocą kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP.

    Jak poprosić o zwolnienie lekarskie?

    Przedstaw wszystkie objawy Twojej dolegliwości, a lekarz podczas teleporady ustali wskazania do wydania zwolnienia L4 online. Pamiętaj, że nie wszystkie zgłaszane objawy można zdiagnozować zdalnie, wówczas lekarz może odmówić wydania L4.

    Potrzebujesz zwolnienie lekarskie?

    Lekarz może udzielić konsultacji z wydaniem e-zwolnienia lekarskiego za pomocą narzędzi telemedycznych. Specjalny program wysyła potwierdzenie dokumentu L4 do Ciebie na e-mail oraz, co najważniejsze, do Twojego pracodawcy i do ZUSu.

    Wygoda i bezpieczeństwo L4

    Omiń długie kolejki w przychodni i szybko oraz bezpiecznie skorzystaj z teleporady lekarskiej. Otrzymując e-zwolnienie L4 masz pewność, że trafi ono do kadr, a Ty spokojnie i wygodnie możesz powracać do zdrowia.

    L4 online - co to jest?

    L4 online  jest to zwolnienie lekarskie wystawione elektronicznie. Wystawić go może każdy lekarz. Żeby otrzymać taki dokument, nie trzeba iść do przychodni. Należy tylko umówić  konsultację zdalną ze specjalistą, który nas zdiagnozuje i w razie potrzeby wystawi L4 online. Jest to dokument, który zwalnia nas ze świadczenia pracy, na okres w nim wskazany. W trakcie przebiegu konsultacji, przez kamerę pokazujemy swoje wyniki. Lekarz zapoznaje się z nimi i jeśli zachodzi taka potrzeba, wystawia skierowanie na dalsze badania.

    Forma konsultacji lekarskiej może odbyć się drogą telefoniczną lub online. Uzależniona jest od preferencji lekarza oraz  możliwości pacjenta. W ciągu ostatniego roku dostępność wizyt online wyraźnie wzrosła.  Spowodowane jest to pandemią koronawirusa, która opanowała Polskę oraz cały świat. Aby zapobiec zakażeniom, kontakty międzyludzkie zostały ograniczone. Przychodnie lekarskie ograniczają wizyty stacjonarne i stosują teleporady. Aby umówić taką teleporadę w rama NFZ, trzeba najpierw w ogólne dodzwonić do przychodni! Jednak termin takiej e-wizyty może okazać się odległy. Z pomocą przychodzą prywatne konsultacje na portalu eDoktorzy.pl

    l4 przez internet

    Tradycyjne, papierowe zwolnienia lekarskie nie są już używane w Polsce. Aby wystawić e-zwolnienie lekarskie, lekarz powinien wpisać do systemu PESEL. Dane takie jak adres pacjenta oraz identyfikacja płatnika składek są automatycznie pobierane z systemu. Pacjent nie musi już podawać numeru NIP pracodawcy. Zaświadczenie lekarskie wydawane jest w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego za pomocą kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP. Elektroniczne zwolnienie chorobowe jest automatycznie przesyłane do systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), który nie później niż w ciągu 24 godzin prześle odpowiednią informację do pracodawcy. Pacjent nie musi dostarczać wydrukowanego dokumentu pracodawcy w ciągu siedmiu dni. Dodatkowo istnieje również możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego za pośrednictwem urządzeń mobilnych, m.in. podczas wizyty domowej. W tym przypadku konieczny jest dostęp do Internetu.Wystawienie e-zwolnienia jest znacznie szybsze niż wystawienie wersji papierowej i oszczędza dużo czasu zarówno pacjentowi, jak i lekarzowi:

     

    Elektroniczne zwolnienia lekarskie są korzystne zarówno dla pacjentów, jak i ich pracodawców. Odejście od papierowej formy zaświadczeń to:

    • oszczędność czasu chorych lub rodziców chorych dzieci, którzy nie muszą osobiście dostarczać zwolnienia chorobowego swoim pracodawcom; 
    • dostęp online do danych i elektronicznych zwolnień chorobowych w profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS;
    • możliwość wystawienia e-ZLA na urządzeniach mobilnych;
    • możliwość podpisywania e-zwolnień z zaświadczeniem ZUS;
    • możliwość ustawienia powiadomień SMS lub e-mail o wydaniu zwolnienia lekarskiego;
    • niezwłoczna informacja do pracodawcy o wystawieniu przez lekarza e-ZLA dla pracownika;
    • możliwość wysłania jednego zwolnienia chorobowego w formie elektronicznej do wszystkich pracodawców chorego pracownika.

    W przypadku, gdy lekarz stwierdzi, że stan zdrowia pacjenta wymaga pozostania w domu, wystawia mu L4 online. Do wykonania tej czynności niezbędny jest komputer z dostępem do Internetu. Strona jest szyfrowana, dane bezpieczne i przestrzegane są przepisy związane z RODO. Lekarz wpisuje tylko okres niezdolności do pracy i wysyła dokument do pracodawcy. Całość trwa kilka minut. W przypadku, gdy pacjent ma założone Internetowe Konto Pacjenta, ma wgląd do swojej historii leczenia. Widzi też wystawione e-zwolnienia, wypisane e-recepty i informacje o dawkowaniu leków.

    teleporada l4

    Teleporada z L4 przez Internet

    W celu otrzymania zwolnienia L4 przez Internet, należy umówić się na teleporadę. Istnieje możliwość wyboru lekarza z dowolną specjalizacją. Konsultacja możliwa jest u lekarzy każdej specjalności. Bardzo ważną częścią teleporady jest przeprowadzenie wywiadu z chorym. Lekarz zbiera wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą mu na przeprowadzenie procesu badania podmiotowego. Podczas rozmowy lekarz pyta o:

    • dolegliwości i objawy, które spowodowały zgłoszenie się pacjenta do e-wizyty,
    • ogólny stan fizyczny
    • jakie leki są przyjmowane
    • jakie pacjent ma choroby przewlekłe,
    • dotychczasowy przebieg leczenia,
    • ewentualne wyniki badań dodatkowych.

    Wówczas na podstawie zebranych badań, lekarz specjalista stawia diagnozę i decyduje o potrzebie wystawienia pacjentowi  L4 online. Niekiedy lekarz zleca choremu przeprowadzenie dodatkowych badań i diagnozę stawia dopiero na kolejnej wizycie, po zapoznaniu się z wynikami.

    Korzyści zwolnienia lekarskiego online

    Zwolnienie lekarskie online zapewnia  prawo do otrzymania zasiłku chorobowego i pielęgnacyjnego. Osoba przebywająca na L4 otrzymuje 80% wynagrodzenia. Kobietom ciężarnym oraz osobom, które przebywają na zwolnieniu ze względu na wypadek w pracy lub w drodze do pracy, przysługuje 100% wynagrodzenia. Osoba, która przebywa na L4, nie może zostać zwolniona. Bardzo ważne jest, by pacjent, który dostał e-zwolnienie online, wykorzystał je zgodnie z zaleceniami i pozostał w miejscu zamieszkania. W tym czasie należy odpoczywać, przestrzegać zaleceń lekarskich i  przebywać w domu, pod wskazanym adresem. W  czasie L4 zakazane jest wykonywanie pracy oraz prac domowych wymagające fizycznej siły. Część osób symuluje, bierze e-zwolnienie L4, aby wyjechać na wakacje lub przeprowadzić remont domu. W przypadku, gdy pracodawca dowie się, że pracownik oszukuje, może go zwolnić z pracy zgodnie z kodeksem pracy.

    zwolnienie lekarskie online

    Pracownik może skorzystać z płatnego zwolnienia chorobowego, gdy nie może pracować z powodu choroby lub urazu. Może to obejmować stres i choroby związane z ciążą. Pracownik może również skorzystać z płatnego urlopu, aby opiekować się lub wspierać członka swojej najbliższej rodziny lub gospodarstwa domowego, który jest chory, ranny lub znajduje się w nagłym wypadku. Pracownicy mogą zdecydować się na zwolnienie chorobowe, gdy stan zdrowia fizycznego ogranicza ich wydajność w pracy. 

     

    Długość L4 jest zależna od przyczyny, przez którą zostało ono wystawione. Należy jednak pamiętać, że pracownikom w Polsce przysługuje 182 dni zwolnienia lekarskiego. Natomiast w zależności od konkretnych kodów choroby okres ten może się wydłużać do 270 dni, na przykład w przypadku gruźlicy lub ciąży. 

    Aktualnie prawie każdy lekarz przyjmujący stacjonarnie, jak i zdalnie może wystawić L4 online. Aby znaleźć specjalistę, wystarczy umówić e-wizytę na portalu eDoktorzy. Przy wyborze specjalisty, można kierować się opinią innych pacjentów. Następnie należy wybrać dogodną godzinę konsultacji online i oczekiwać na kontakt z lekarzem przez telefon, czat lub wideo. Należy też przygotować się do e-wizyty, tzn. przygotować i przesłać dokumentację medyczną lekarzowi w czat, jeśli może okazać się pomocna w postawieniu diagnozy.

    Aktualnie prawie każdy specjalista udostępnia zdalne konsultacje. E-wizyty są bardzo korzystne dla osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych lub tych, które potrzebują niezwłocznej konsultacji. Chorzy mogą skorzystać z usług takich specjalistów jak:

    • pediatra,
    • internista,
    • psychiatra,
    • lekarz ogólny
    • lekarz rodzinny
    • kardiolog,
    • i wiele innych 

    Pacjent ma wybór korzystania z płatnej wizyty online. Konsultacja online odbywa się po wniesieniu wymaganej opłaty. Na kontakt z lekarzem oczekuje się o wybranej godzinie. Opłatę wnosi się za samą wizytę. Wystawienie elektronicznego e-zwolnienia czy innych zaświadczeń wliczone jest w cenę usługi.

    Nie każda e-wizyta u lekarza kończy się wystawieniem zwolnienia lekarskiego online. Czasami lekarz po przeprowadzeniu wywiadu stwierdza, że stan zdrowia pacjenta nie skłania go do pozostania w domu. Jednak wiele wizyt kończy się otrzymaniem L4 online. Prawo do otrzymania zwolnienia przysługuje osobom chorym, nie mogącym wykonywać pracy lub osobom , opiekującym się chorym dzieckiem lub członkiem rodziny. Osoba chora powinna pozostać w domu, aby nie zarażać innych. W trakcie choroby pacjent nie jest w pełni dysponowany z powodu objawów, dlatego też z tych przyczyn należy wziąć e-zwolnienie online. Rodzicom przysługuje do 60 dni zwolnienia L4 na opiekę nad dziećmi, do ukończenia przez dziecko 14 roku życia. Jeżeli dziecko skończy 14 lat, rodzicom lub opiekunom przysługuje 14 dni zwolnienia.

    Zwolnienie L4 online – najczęściej zadawane pytania przez pacjentów

    Kod choroby to litera, która symbolizuje daną grupę chorobową umieszczoną na zwolnieniu lekarskim. Czasem jednak L4 zostaje wypisane bez kody choroby i jest to również dopuszczalne. Istnieje pięć kodów chorobowych, które można znaleźć na e-ZLA:

    • Kod A – oznacza niezdolność do pracy, która powstała po przerwie (mniej niż 60 dni) i jest spowodowana tą samą chorobą, co niezdolność do pracy przed przerwą.
    • Kod B – to kod mówiący o niezdolności do pracy związanej z ciążą.
    • Kod C – to niezdolność do pracy przez nadużycie alkoholu.
    • Kod D – oznacza gruźlicę.
    • Kod E – symbolizuje chorobę zakaźną, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni oraz odnosi się do choroby, której objawy ujawniają się po 14 dniach lub później. 

    Rodzaj choroby może mieć wpływ na wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek.

     

    Jeśli poza wskazaniami do wydania zwolnienia lekarskiego, Twój stan zdrowia będzie wymagał wydania e-Recepty – lekarz bez dodatkowych opłat w ramach tej samej konsultacji wystawi Tobie receptę online.

    TAK. Jeśli lekarz wystawił w systemie Tobie e-zwolnienie to otrzymasz też kopię zwolnienie L4 na podany przez Ciebie adres e-mail razem z podsumowaniem e-wizyty.

    W trakcie umówionej konsultacji online z lekarzem otrzymasz zalecenia co od zgłaszanego problemu zdrowotnego. Jeśli dodatkowo stan Twojego zdrowia będzie wymagał zwolnienia, również lekarza ma możliwość wydania takiego zaświadczenia.

    Oczywiście! Jeśli w trakcie konsultacji lekarskie i przedstawionej prośby o zwolnienia z zajęć studenckich lub zajęć z WF ucznia/studenta, lekarz wystawi zaświadczenie o czasowej niezdolności do uczestnictwa we wskazanych zajęciach.

    Jeśli lekarz wystawił Tobie elektroniczne zwolnienie L4 to pojawi się ono automatycznie na portalu PUE pracodawcy. Proces księgowania trwa maksymalnie do 72h.

    Skontaktuj się z lekarzem celem uzgodnienia poprawy na ten sam numer telefonu, z którego dzwonił do Ciebie specjalista. Numer do lekarza znajdziesz też w e-mail, który przyszedł razem z linkiem do wizyty online