1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Sporty wodne a zdrowie nóg. Korzyści pływania dla zdrowia żył

Sporty wodne a zdrowie nóg. Korzyści pływania dla zdrowia żył

Aktywność fizyczna ma udowodnione korzystne działanie dla zdrowia nóg. Wpływa zarówno na poprawę funkcjonowania mięśni, jak i na przepływ krwi w naczyniach. Wieloma pozytywami w tej kwestii cechują się sporty wodne, zwłaszcza pływanie. Jak może ono wpływać na zdrowie żył?

Sporty wodne i ich bezpieczeństwo dla zdrowia nóg

Wiele sportów wodnych jest obciążonych małym ryzykiem kontuzji, dzięki czemu są odpowiednie dla zdrowia nóg. Najogólniej mówiąc, są to te aktywności, które charakteryzują się niewielkim lub średnim wysiłkiem, przez co nie obciążają bardzo stawów. Bezpieczne jest pływanie, aerobik w wodzie, chodzenie i marsz w wodzie.

Niektóre sporty wodne są niebezpieczne dla nóg, ponieważ ryzyko doznania urazu jest w nich duże. Są to m.in. pływanie wyczynowe, surfing, piłka wodna i windsurfing.

Sporty wodne – korzyści dla zdrowia nóg

Sporty uprawiane w wodzie, a w szczególności pływanie rekreacyjne, niosą ze sobą wiele korzyści dla zdrowia nóg. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

  1. Praca mięśni.

Pływanie angażuje wiele grup mięśniowych, w tym łydki, uda i pośladki. Rytmiczne napinanie tych mięśni pomaga w sprawnym przepływie krwi z żył do serca, co zapobiega rozwojowi żylaków. Ponadto silny układ mięśniowy stanowi ochronę przed kontuzjami.

  1. Kompresja.

Ciśnienie wywierane przez wodę na ciało podczas pływania działa jak terapia uciskowa pomagająca w przepływie krwi z żył do serca.

  1. Zmniejszenie masy ciała.

Pływanie nie tylko buduje mięśnie, ale także spala tkankę tłuszczową i pomaga w pozbyciu się zbędnych kilogramów, co chroni przed rozwojem i powiększaniem się żylaków.

  1. Poprawa krążenia.

Pływanie usprawnia krążenie krwi w całym ciele, co zapobiega jej zaleganiu w naczyniach żylnych nóg i powstawaniu żylaków. [1], [2]

Wykorzystuj każdą chwilę

Zbliża się majówka i możesz ten czas wykorzystać do uprawiania sportów wodnych. Dzięki temu połączysz odpoczynek z ciekawym sposobem na dobrą zabawę. Jeśli możesz, to jako urlopową destynację wybierz obszary położone przy jeziorach i brzegach mórz, w których dozwolone jest pływanie. Jeśli wybierasz się w podróż do miejsc z cieplejszym klimatem, sprawdź, czy blisko Twojego pobytu organizowane są takie atrakcje wodne jak pływanie, nurkowanie czy snorkeling. Korzystaj z basenów, jeśli znajdują się w Twoim hotelu lub w niedalekiej odległości od niego.

Przed wyjazdem, niezależnie od jego kierunku, powinieneś się dobrze spakować. Jeśli chodzi o zdrowie nóg, to nie zapomnij o zastawie plastrów o różnej wielkości, które mogą pomóc na wszelkie zadrapania i skaleczenia. Zabierz ze sobą również żel na żylaki i obrzęki z heparyną, który dzięki działaniu przeciwobrzękowemu, przeciwzakrzepowemu i przeciwzapalnemu przynosi ulgę dla zmęczonych nóg. Może też przydać Ci się miejscowy preparat przeciwbólowy, np. z ketoprofenem lub diklofenakiem. [3]

 

Przebywanie w wodzie odpręża ciało i daje ukojenie, a ruch w wodzie to korzyść dla zdrowia nóg. Wykorzystuj benefity płynące z pływania rekreacyjnego i innych bezpiecznych sportów wodnych.

 

Bibliografia

[1]       A. Sangita, M. Kodi S, M. Akoijam, A. Sangita, M. Malar, i K. Aathi, „Prevention of Varicose Veins Prevention of Varicose Veins”, wrz. 2018.

[2]       „Health and Wellbeing Benefits of Swimming report”, EWAC Medical. Dostęp: 17 kwiecień 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.ewacmedical.com/knowledge/health-and-wellbeing-benefits-swimming-report/

[3]       „Indeks Leków MP”. Dostęp: 16 kwiecień 2024. [Online]. Dostępne na: https://indeks.mp.pl/

 

Zaobserwuj nas

  • Udostępnij artykuł: