1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Plastyka powiek dolnych – zabieg chirurgii estetycznej, który przywraca młody wygląd! 

Plastyka powiek dolnych – zabieg chirurgii estetycznej, który przywraca młody wygląd! 

Plastyka powiek dolnych – zabieg chirurgii estetycznej, który przywraca młody wygląd! 
  • 2024-01-29
  • 2760
Plastyka powiek dolnych to zabieg chirurgii estetycznej, w ramach którego pacjentowi usuwany jest nadmiar skóry na powiekach. Blefaroplastyka dolna umożliwia tym samym przywrócenie młodzieńczego wyglądu. Lekarz chirurgii estetycznej nadaje powiekom pożądanego kształtu i konturu. Jak przebiega taki zabieg i kiedy warto się na niego zdecydować?

Wskazania do zabiegu blefaroplastyki powiek dolnych

Na plastykę powiek dolnych decydują się coraz młodsze osoby. Nie jest bowiem prawdą to, że taki zabieg przeznaczony jest tylko dla pacjentów chcących odwrócić naturalne procesy starzenia. Blefaroplastyka powiek dolnych wskazana jest również w przypadku:
  • nieestetycznych „worków pod oczami”; 
  • zdiagnozowania pseudoprzepukliny tłuszczowej
  • dermatochalazy, czyli wiotkości powieki dolnej; 
  • przerostu mięśnia okrężnego oka. 
Podkreślić warto, że niekiedy zabieg korekcji powiek dolnych łączony jest z operacją plastyki powiek górnych. Pamiętać jednak należy o tym, że każdy przypadek jest inny, a w dużej mierze działania okuloplastyka uwarunkowane są indywidualnymi cechami anatomicznymi pacjenta, jego potrzebami oraz stanem zdrowia. 

Przygotowanie do zabiegu plastyki powiek dolnych 

Zabieg plastyki powiek dolnych nie należy do inwazyjnych, a lista przeciwwskazań nie jest długa. Mimo tego niezbędne jest ustalenie wraz z chirurgiem indywidualnego planu terapeutycznego, który uwzględnia wnikliwie badania przedoperacyjne. Mowa mi.in. o wywiadzie lekarskim, badaniach fizykalnych, ocenie dermatochalazy, określeniu poziomu napięcia i ustawiania powieki dolnej, a także o badaniach morfologicznych.  W przypadku młodszych pacjentów z problemem „worków pod oczami” z pewnością w ramach badań przedoperacyjnych zostanie wykonana diagnostyka, która wykluczy schorzenia nerek, tarczycy czy wątroby. Opuchnięte oczy niekiedy są oznaką właśnie nieprawidłowej funkcji organów wewnętrznych, nad czym musi pochylić się chirurg podczas konsultacji z pacjentem. 

Przebieg plastyki powiek dolnych 

Blefaroplastyka może odbyć się w ramach przezskórnej plastyki powiek dolnych lub przezspojówkowej plastyki powiek dolnych. W pierwszym przypadku cięcie wykonywane jest poniżej brzegów rzęsowych (ok. 2 mm pod rzęsami). W drugim, operacja polega na nacięciu spojówki i retraktorów nad tłuszczem oczodołowym.  Obie metody przynoszą podobny efekt terapeutyczny – przezspojówkowa plastyka powiek dolnych nie wymaga jednak zazwyczaj szycia rany spojówkowej. Blefaroplastyka powiek dolnych nie narzuca też na pacjenta obowiązku długiej hospitalizacji pozabiegowej. Jej czas ustala indywidualnie zespół lekarzy, co potwierdzają specjaliści z kliniki medycyny estetycznej Medicine Clinic, która specjalizuje się w chirurgii okolic oka (tj. plastyka powiek górnych i dolnych, korekcja ptozy, usuwanie malar bags, direct brow lift). 

Efekty zabiegu blefaroplastyki powiek dolnych

Korekta powiek dolnych pozwala skutecznie usunąć nadmiar wiotkiej skóry powiek czy zlikwidować przepukliny tłuszczowe. Lekarz chirurgii estetycznej z pewnością przywróci również prawidłowe napięcie w strukturach powięziowych oraz wyeliminuje nieestetyczny problem opadającej powieki. W uogólnieniu można przyjąć, iż zabieg blefaroplastyki pozwala uporać się z wyglądem wiecznie zmęczonych oczu, nadając twarzy świetlistego wyrazu. Korekta powiek dolnych to również sposób na błyskawiczne odmłodzenie!  Jeśli chodzi o rekonwalescencję, nie jest ona długa, a blizna jest niemalże niewidoczna – umiejscowiona jest na linii brzegu rzęskowego i bocznie od powieki. Warto jednak mieć na uwadze to, że ostateczne efekty są widoczne po około 1-3 miesiącach. 

Zaobserwuj nas

  • Udostępnij artykuł: