1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Plastry antykoncepcyjne – jak je stosować?

Plastry antykoncepcyjne – jak je stosować?

Plastry antykoncepcyjne – jak je stosować?
  • 2021-03-12
  • 4186

Jeśli planujesz mieć dziecko, duża szansa że będzie ono kochane i szczęśliwe. Jeśli w tym czasie nie chcesz zajść w ciążę, powinnaś stosować skuteczną metodę antykoncepcji – często jeśli nie jesteś na nie gotowa nie będziesz w stanie się nim dobrze zająć. Antykoncepcja hormonalna to najlepsza szansa na uniknięcie niechcianej ciąży. Obejmuje to stosowanie plastrów antykoncepcyjnych.

Właściwości plastrów antykoncepcyjnych

Efekt plastra jest taki sam, jak pigułki antykoncepcyjnej. Plaster jest pokryty wewnątrz substancją hormonalną, która może przedostać się do krwiobiegu przez skórę. Jedyna różnica między nimi a tabletkami polega na tym, że hormony zawarte w tabletkach przechodzą przez żołądek i wątrobę. Dlatego stosowanie plastra jest bezpieczniejsze dla kobiet i ich zdrowia.

Mechanizm działania plastra antykoncepcyjnego

Jajnik nie jest stymulowany do dojrzewania komórek jajowych przez przysadkę mózgową. Zmienia on również skład śluzu w szyjce macicy przez co utrudnione jest poruszanie się w nim plemników. Hamowane jest jajeczkowanie. Utrudnia też ruch rzęsek w jajowodzie, co zatrzymuje komórkę jajową. Dlatego jest to kompleksowy sposób zapobiegania ciąży.

Jak stosować plastry antykoncepcyjne?

Po pierwsze, aby je dostać należy posiadać receptę. Można uzyskać e receptę od lekarza w trakcie konsultacji lekarskiej przez Internet jest to szybki i wygodny sposób uzyskania potrzebnego dokumentu.
Przez lekarza ginekologa zlecane są badania laboratoryjne sprawdzające stan zdrowia pacjentki. Po 2 miesiącach użytkowania plastrów przeprowadzone będą kolejne badania. Każde następne będą zlecane co 3 miesiące. Można więc zauważyć, że zdrowie kobiety stosującej plastry jest regularnie monitorowane.
Plastry antykoncepcyjne są wymiarów 4×4 cm. Należy je nakleić na suchą skórę brzucha lub ramion, czasami kobiety naklejają plastry na pośladki. Co 7 dni należy wymienić plaster i nakleić go w innym miejscu. Po 3 tygodniach stosowania wymagana jest tygodniowa przerwa, a następnie cykl jest wznawiany.
Plastry na tyle mocno przyklejają się do skóry, że można brać w nich prysznic, czy też pływać. Jeśli czas odklejenia się plastra jest krótszy niż 24 godziny, można go ponownie zainstalować. Jeśli jest dłuższy, musisz umieścić nowy plaster i rozpocząć obliczanie nowego cyklu. Sposób stosowania plastrów jest szczegółowo wyjaśniony na ulotce.

Skutki uboczne stosowania plastrów antykoncepcyjnych

Jednym ze skutków stosowania plastrów może być zmniejszenie libido. U kobiet występują również:

  • bóle głowy, często migrenowe
  • plamki żółtobrunatne na twarzy
  • zwiększona waga
  • bolesność piersi
  • plamienie
  • suchość w pochwie
  • słaby nastrój
  • wrażliwość na światło

Objawy te nie występują u wszystkich kobiet ani nie występują jednocześnie. Co ważne, stosowanie plastra nie obniża płodności po zaprzestaniu jego używania. Jeśli nie ma zaburzeń zdrowotnych, kobiety mogą zajść w ciążę bez żadnych problemów.

Opinie na temat plastrów antykoncepcyjnych

Dyskusje na temat plastrów krążą głównie wokół tematu ich skuteczności. Wychodzi na to, że plastry są skuteczną metodą antykoncepcji. Podczas trwającego 10 lat badania, tylko 3 na 100 kobiet zaszło w niechcianą ciążę. Jednak mimo pozytywnych odczuć większości kobiet w stosunku do plastrów, nie są one wygodną metodą antykoncepcji dla każdego. Część pacjentek skarży się na suchość w pochwie, spadek libido czy przybieranie na wadze.

  • Udostępnij artykuł: