1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Najczęstsze pytania o Esperal – co warto wiedzieć przed wszyciem wszywki alkoholowej?

Najczęstsze pytania o Esperal – co warto wiedzieć przed wszyciem wszywki alkoholowej?

Najczęstsze pytania o Esperal – co warto wiedzieć przed wszyciem wszywki alkoholowej?
  • 2024-08-29
  • 4789

Esperal to środek farmakologiczny, zalecany pomocniczo w terapii choroby alkoholowej. Przed jego zastosowaniem konieczna jest konsultacja lekarska, podczas której specjalista dokonuje kwalifikacji pacjenta do zabiegu wszczepienia leku. Ma on bowiem formę jałowych tabletek przeznaczonych do podskórnej implantacji. Procedura medyczna jest mało inwazyjna, bezpieczna i bezbolesna. Nie wymaga hospitalizacji pacjenta, nie wiąże się również z koniecznością długotrwałej rekonwalescencji.

By Esperal był dla pacjenta bezpieczny i skuteczny, musi on stosować się do zaleceń lekarza po zabiegu. Podstawowym z nich jest konieczność zachowania długotrwałej abstynencji alkoholowej. Jeszcze przed rozpoczęciem leczenia osoba uzależniona musi odstawić substancję odurzającą. Zabieg wykonuje się bowiem wyłącznie u trzeźwych pacjentów. Esperal upośledza prawidłowy przebieg procesu metabolizmu alkoholu, zaburzając jego szlak metaboliczny w ludzkiej wątrobie. Z tego względu nawet śladowa ilość etanolu w organizmie zaszytego uzależnionego może okazać się niebezpieczna dla jego zdrowia, a nawet życia.

Wszywka alkoholowa – Esperal – Disulfiram WZF – czy to te same substancje?

Esperal jest powszechnie nazywany wszywką alkoholową ze względu na swój sposób podania. Jałowe tabletki z substancją czynną leku (disulfiramem) umieszczane są bowiem podskórnie w organizmie pacjenta. Stamtąd lek stopniowo uwalnia się do ustroju, stojąc na straży trzeźwości chorego. Ma on bowiem świadomość stałej obecności substancji we własnym krwiobiegu. Wie również, że połączenie leku z nawet najmniejszą dawką etanolu może skutkować wystąpieniem tzw. reakcji disulfiramowej.

Czy Esperal jest bezpieczny?

Leczenie alkoholizmu z pomocniczym udziałem Esperalu jest bezpieczne i skuteczne. Biorąc pod uwagę, jak działa Esperal, jedynym warunkiem powodzenia przy tej metodzie leczenia jest stosowanie się pacjenta do zaleceń lekarza. Niedopuszczalne jest spożycie alkoholu po wszyciu leku Esperal do wnętrza ustroju chorego. Niestosowanie się do tego zalecenia grozi wystąpieniem objawów zatrucia aldehydem octowym. To tzw. reakcja disulfiramowa. Towarzyszą jej takie dolegliwości jak: zawroty głowy, bóle, nudności, wymioty, zaburzenia pracy serca, nieprawidłowe wartości ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia psychiczne.

Czy Esperal to lek na alkoholizm? Jak działa w leczeniu uzależnienia alkoholowego?

Substancją czynną Esperalu jest disulfiram. To bloker dehydrogenazy aldehydowej, czyli enzymu wydzielanego przez ludzką wątrobę, koniecznego do prawidłowego metabolizmu alkoholu etylowego. Samodzielnie stosowany lek nie wpływa na uzdrowienie osoby uzależnionej z alkoholu. Stanowczo wzmacnia jednak jego motywację do trwania w trzeźwości z obawy przed pogorszeniem stanu własnego zdrowia. Esperal nie oddziałuje bezpośrednio na układ nerwowy czy mózg pacjenta. Wywołuje jednak nieprzyjemne skojarzenia w psychice uzależnionego. Spożywanie alkoholu, które dotychczas było dla niego sposobem na relaks i odprężenie, staje się źródłem obawy i dyskomfortu psychicznego.

Gdzie kupić oryginalny lek Esperal?

Samodzielne kupno leku jest możliwe, ale jedynie dla osób posiadających receptę. Disulfiram WZF produkowany przez Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne dostępny jest niemal w każdej polskiej aptece. To substancja legalna, dopuszczona do obrotu farmaceutycznego, bezpieczna dla zdrowia pacjentów, stosujących ją zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami lekarza. Pacjent może otrzymać lek również w Centrum Medycznym Galmedic, gdzie dawkę disulfiramu dobiera się indywidualnie do jego potrzeb. Wówczas nie jest potrzebna recepta.

Dla osób, chcących wszyć Esperal, Kraków jest dobrą lokalizacją ze względu na dostępność specjalistów. Ofertę Centrum Medycznego Galmedic można poznać w zakładce https://galmedic.pl/uslugi/esperal/.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do implantacji wszywki alkoholowej (Esperalu)?

Leczenie choroby alkoholowej z użyciem Esperalu odbywa się wyłącznie pod kontrolą lekarza. Przed rozpoczęciem zabiegu konieczna jest kwalifikacja chorego do zaszycia. Podczas niej chirurg weryfikuje istnienie wskazań do wszywki oraz eliminuje ewentualne przeciwwskazania. Wszywka alkoholowa (Esperal) zalecana jest przede wszystkim chorym współpracującym z lekarzem i wyrażającym chęć uczestnictwa w kompleksowym leczeniu alkoholizmu. Esperal poprzedza się bowiem zwykle odtruciem alkoholowym, czyli detoksykacją organizmu oraz łączy z psychoterapią alkoholizmu. Wskazaniem do jego zastosowania jest chęć wzmocnienia motywacji pacjenta do walki z nałogiem i utrzymania abstynencji. To również metoda umożliwiająca kontrolowane odstawienie substancji odurzającej. By móc się poddać zaszyciu alkoholowemu, osoba uzależniona musi bowiem zrezygnować z używek jeszcze przed zabiegiem.

Głównym przeciwwskazaniem do wykonania zaszycia jest pozostawanie pacjenta pod wpływem lub po spożyciu alkoholu. Przez 24 godziny przed zabiegiem niedopuszczalne jest spożywanie nawet najmniejszych dawek etanolu. Do wszywki alkoholowej nie kwalifikuje się ponadto chorych nadwrażliwych na składniki leku oraz z wybranymi schorzeniami układu krążenia, nerwowego i zaburzeniami psychicznymi, w tym również z epizodami depresyjnymi i myślami samobójczymi w przeszłości.

Czy implantacja Esperalu jest bezbolesna?

Przeprowadzanie zabiegu implantacji wszywki alkoholowej wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego. Dzięki temu zabieg jest bezbolesny i komfortowy dla pacjenta. Znieczulenie podaje się tuż po oczyszczeniu i dezynfekcji jego skóry w pobliżu pola zabiegowego. Zwykle cięcie chirurgiczne zlokalizowane jest tuż nad pośladkiem.

Na czym polega zabieg wszycia Esperalu?

Wszywać Esperal może wyłącznie wykwalifikowany i doświadczony chirurg. Po pozytywnej kwalifikacji pacjenta do zabiegu i przygotowaniu jego skóry do rozpoczęcia procedury medycznej wykonuje on niewielkie nacięcie tuż nad pośladkiem. Jest ono stosunkowo głębokie, umożliwiając lekarzowi dotarcie aż do obszaru podpowięziowego. Jałowe tabletki z disulfiramem umieszcza się bowiem w okolicy mięśnia pośladkowego. Wcześniej ich dawkę wylicza się na podstawie informacji uzyskanych od pacjenta. Istotny jest stopień uzależnienia alkoholowego chorego, faza uzależnienia, dotychczasowe objawy i przebieg ewentualnego leczenia. Odpowiedni dobór dawki leku w dużej mierze odpowiedzialny jest za skuteczność terapii.

Na powstałą na ciele pacjenta ranę lekarz zakłada szwy. Zaopatruje je następnie jałowym opatrunkiem. Zabieg wykonuje się w ramach procedury chirurgii tzw. jednego dnia. Nie wymaga zatem hospitalizacji chorego.

Czy terapia awersyjna jest długotrwała? Jak długo działa wszywka alkoholowa w ustroju pacjenta?

Raz wszyta wszywka alkoholowa pozostaje aktywna w organizmie pacjenta nawet przez okres od 8 do 12 miesięcy. Leczenie uzależnień z wykorzystaniem Esperalu jest zatem długotrwałe. W tym czasie, po zabiegu implantacji Esperalu większość pacjentów decyduje się na uczestnictwo w psychoterapii alkoholizmu w formie spotkań indywidualnych lub grupowych z terapeutą.

esperal Kraków

Zaobserwuj nas

  • Udostępnij artykuł: