1. Home
 2. Artykuły lekarzy
 3. Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy
 • 2021-02-09
 • 3633 Wyświetlenia

Nadczynność tarczycy występuje w sytuacji zbyt dużej ilości hormonów tarczycowych w organizmie. Jej skutkiem jest szybsze niż u zdrowej osoby działania organizmu. Można wyodrębnić dwa typy nadczynności tarczycy – subkliniczną i jawną. Subkliniczna występuje kiedy poziom hormonów tarczycy utrzymuje się na poprawnym poziomie, ale stężenie TSH jest zmniejszone. Objawy często nie występują lub są ledwo zauważalne. Jawną z kolei łatwo wykryć w badaniach lekarskim, jest zauważalna również przez zmiany w nastroju chorego pacjenta.

Występowanie

– kobiety w wieku 20-40 lat – 1,6%

– mężczyźni – 0,14%

Jak wynika ze statystyk choroba ta rzadko występuje u mężczyzn, a wśród kobiet, co 60 będzie chora.

Jak rozpoznać nadczynność tarczycy?

Najczęstszymi objawami nadczynności są zwiększona potliwość, wytrzeszcz oczu, spadek wagi, bezsenność i wzmożone uczucie gorąca. U chorych występuje także drażliwość, trudności w skupianiu się, drżenie rąk i języka, wypadanie włosów, duszności, zaczerwienienie spojówek czy ogólne osłabienie mięśni. Dodatkowo u kobiet występuje zaburzenie miesiączkowania, a u mężczyzn zmniejszone libido i zaburzenia wzwodu.

Aby zdiagnozować nadczynność, najłatwiej zbadać poziom stężenia hormonu TSH we krwi. Jeżeli przekracza on dolną granicę ustalonej normy, należy zbadać stężenie FT4, czyli wolnych hormonów tarczycy, które w przeciwieństwie do TSH będzie podwyższone. U pacjentów z subkliniczną nadczynnością jedynie poziom TSH jest nieprawidłowy.

Przyczyny nadczynności tarczycy

Wiemy już jak rozpoznać chorobę, jednak skąd się ona bierze? W Polsce najczęstszą jej przyczyną jest autoimmunologiczna choroba Gravesa – Basedowa (przeciwciała powodują nadmierne wytwarzanie hormonów przez tarczycę) i wole guzkowe toksyczne (powstają na skutek za małej ilości jodu w organizmie.

Inne przyczyny choroby:

 • gruczolak przysadki (zwiększone wydzielanie TSH)
 • poporodowe zapalenie tarczycy
 • podostre zapalenie tarczycy
 • nadmiar βhCG
 • przedawkowanie hormonów tarczycy

Co dalej? Czyli leczenie nadczynności tarczycy

Po stwierdzeniu u nas choroby możemy zostać wysłani na dodatkowe badania takie jak USG tarczycy, morfologia , lipidogram czy badanie ilości przeciwtarczycowych przeciwciał w surowicy. Takie badania pomogą lekarzowi w diagnozie przyczyny nadczynności co znacznie ułatwi leczenie. To jak zastosujemy się do jego zaleceń oraz czy będziemy przyjmować przypisane leki zadecyduje o skuteczności leczenia, które może przebiegać w następujący sposób:

 • leczenie jodem promieniotwórczym
 • leczenie farmakologiczne
 • leczenie stosowane przy podejrzeniu nowotworu złośliwego – operacyjne.

Lepiej zapobiegać niż leczyć – jak to zrobić?

Aby uchronić się przed niektórymi przypadkami nadczynności tarczycy należy dbać o odpowiedni poziom jodu w organizmie oraz ograniczyć lub najlepiej rzucić palenie papierosów. Niestety jednak medycynie obca jest walka z zapobieganiu chorób autoimmunologicznych, które prowadzą do nadczynności.

Powikłania nadczynności tarczycy

Do powikłań nadczynności tarczycy należą:

 • zawał serca
 • migotanie przedsionków
 • udar mózgu
 • przełom tarczycowy (stan gwałtownego zaburzenia pracy ciała, nieleczony skutkuje śmiercią)
 • złamania kości

Przy wczesnym rozpoznaniu chory nie powinien odczuć obniżenia jakości życia. Jednak bez prawidłowego leczenia mogą wystąpić powyższe powikłania. Nadczynność może powracać, dlatego po zakończeniu leczenia należy zostać pod okresową kontrolą endokryloga.

Przełom tarczycowy

Przełom tarczycowy jest najgroźniejszym z powikłań, które prowadzi do śmierci w 30-50% przypadków. Jego leczenie polega na podawaniu leków przeciwtarczycowych, zazwyczaj na oddziale intensywnej terapii. Jego niektóre objawy to gorączka, wymioty, drżenie mięśni, wyższe tętno i potliwość.

 

Nadczynność tarczycy a ciąża

U kobiet w ciąży jest większa szansa na przedwczesny poród oraz poronienie. Ponadto u noworodka może nastąpić przejściowa nadczynność tarczycy.

Skonsultuj swoje objawy z lekarzem i przedłuż leki na hormony tarczycy – e-Recepta

Źródła:

„Interna Szczeklika 2015”

Andrzej Szczeklik, Piotr Gajewski; Kraków 2015 r.; wyd.7

„Nadczynność tarczycy”

P. Miśkiewicz, T. Bednarczuk

„Nadczynność tarczycy w ciąży”

P. Miśkiewicz, T. Bednarczuk

 • Udostępnij artykuł:
[]