1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Które soczewki kontaktowe są najlepsze dla twoich oczu? Porównanie rodzajów soczewek i ich właściwości

Które soczewki kontaktowe są najlepsze dla twoich oczu? Porównanie rodzajów soczewek i ich właściwości

Które soczewki kontaktowe są najlepsze dla twoich oczu? Porównanie rodzajów soczewek i ich właściwości

Szkła kontaktowe to coraz częściej wybierane akcesorium w kontekście korygowania wad wzroku. Jednak w sprzedaży dostępne są ich różne rodzaje, a właściwe dobranie gwarantuje ich sukcesywne działanie. Wobec tego, jak dobrać soczewki do problemu w obrębie aparatu wzroku i czym charakteryzują się poszczególne rodzaje?

Typy soczewek ze względu na częstotliwość ich wymiany

Rodzaje soczewek zostały rozróżnione po tym, by ułatwić ich dopasowanie do stylu życia, a także danego problemu. W pierwszej kolejności warto wskazać na typy soczewek, które wyróżnione zostały z uwagi na częstotliwość ich wymiany. Można tu wskazać na:
  • soczewki kontaktowe jednodniowe – jak sama nazwa wskazuje, są to soczewki jednorazowego użytku, które wyrzuca się tuż po skończeniu noszenia. Są one idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu na żmudną pielęgnację szkieł kontaktowych;
  • soczewki kontaktowe dwutygodniowe – analogicznie, można nosić je przez okres 14 dni. Wymagają one jednak dokładnej pielęgnacji i dbałości;
  • soczewki kontaktowe miesięczne – wymagają one wymiany raz w miesiącu, jednak ich pielęgnacja jest znacznie bardziej czasochłonna.
Jak więc widać, soczewki kontaktowe mogą się od siebie znacznie różnić pod względem częstotliwości wymiany, aczkolwiek będą one działać tak samo skutecznie.

Które szkła kontaktowe warto wybrać uwzględniając częstotliwość ich wymiany?

Częstotliwość wymiany soczewek kontaktowych warto dopasować do własnego stylu życia. Jeśli brakuje czasu – a także chęci – na ich odpowiednią pielęgnację, wówczas najlepszym wyborem będą szkła jednodniowe. To idealne rozwiązanie dla osób żyjących szybko i aktywnie. Po użyciu można je wyrzucić i nie martwić się ich pielęgnacją. Z kolei soczewki kontaktowe dwutygodniowe oraz miesięczne są przeznaczone dla osób, które są w stanie o nie odpowiednio zadbać. Wymagają one znacznie więcej zabiegów pielęgnacyjnych, aczkolwiek nie trzeba ich wymieniać każdego dnia.

Typy soczewek ze względu na wadę wzroku, którą one korygują

Rodzaje soczewek zostały także wyróżnione z uwagi na wadę wzroku, którą mają one korygować. W tym wypadku można wskazać na:
  • soczewki toryczne – cechują się one kształtem przeciętego na pół obwarzanka oraz różną grubością na swojej powierzchni. Są to soczewki dla astygmatyków;
  • soczewki multifokalne – są to soczewki progresywne, składające się z dwóch stref – do widzenia z dala i z bliska, a także ze sfery przejściowej pomiędzy nimi. Są to soczewki wieloogniskowe do korekcji prezbiopii;
  • soczewki do korekcji nadwzroczności i krótkowzroczności – są to soczewki sferyczne zaprojektowane do poprawy ostrości widzenia zarówno z większych jak i mniejszych odległości.
Poszczególne rodzaje soczewek kontaktowych wyróżniają się konkretną mocą, a także rodzajem wady, którą mogą korygować.

Które szkła kontaktowe warto wybrać do korekcji wady wzroku?

Soczewki kontaktowe – toryczne, sferyczne lub multifokalne – zawsze są dobierane przez okulistę, który diagnozuje konkretną wadę wzroku. To on dobiera ich odpowiednie parametry, by mogły efektywnie poprawiać jakość widzenia tuż po ich założeniu.

Zaobserwuj nas

  • Udostępnij artykuł: