1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Jak działa i kiedy trzeba nosić aparat na zęby?

Jak działa i kiedy trzeba nosić aparat na zęby?

Jak działa i kiedy trzeba nosić aparat na zęby?
  • 2023-10-09
  • 0 Lubię
  • 2204 Wyświetlenia

Zastanawiasz się nad tym, jak działa aparat na zęby i kiedy trzeba go nosić? Można wyróżnić wiele sytuacji, gdy aparat ortodontyczny jest wskazany, a także przypadki związane głównie z estetyką. Dowiedz się więcej na ten temat.

Jak działa aparat na zęby?

Aparat ortodontyczny działa poprzez wywieranie odpowiedniego nacisku na zęby, aby stopniowo przesuwać je do odpowiedniego położenia. Składa się z kilku głównych elementów:
  • Zamki ortodontyczne, czyli małe metalowe lub ceramiczne kawałki, które są przyklejane do każdego zęba za pomocą specjalnego kleju. Na zamkach są przymocowane druty, które stanowią główne narzędzie do wywierania ciśnienia na zęby.
  • Druty aparatów ortodontycznych są precyzyjnie wyginane, aby kształtować ułożenie zębów. Mogą być one wymieniane i dostosowywane przez ortodontę w miarę postępów leczenia.
  • Gumki i sprężyny, ponieważ w niektórych przypadkach aparaty mogą być wspomagane gumkami i sprężynami, które pomagają w korekcji szczęki i zgryzu.
Aparat ruchomy to zupełnie inna opcja, wybierana często przez dzieci, ponieważ taki aparat można wyjmować. Podobnie działa aparat retencyjny, który należy nosić już po zakończeniu leczenia aparatem stałym. Przeczytaj również artykuł: https://www.sunstargum.com/pl-pl/zdrowie-jamy-ustnej/jak-dobrze-czyscic-aparat-ortodontyczny.html

Kiedy potrzebny jest aparat ortodontyczny?

Decyzja o noszeniu aparatu zależy od wielu czynników i powinna być podjęta we współpracy z ortodontą. Niezależnie od przyczyny, aparaty ortodontyczne pomagają wielu ludziom osiągnąć piękny i zdrowy uśmiech oraz polepszyć jakość życia. Pamiętaj, że dbanie o stan swoich zębów to inwestycja w przyszłość i zdrowie jamy ustnej. Można wyróżnić przynajmniej kilka powodów, gdy aparat na zęby jest konieczny lub po prostu przydatny. Najczęstszym powodem noszenia aparatu jest wyrównywanie zębów. Wielu ludzi ma nieprawidłowy zgryz, czy też szparowatość zębów, co może prowadzić do różnych problemów, takich jak trudności w jedzeniu, problematyczne czyszczenie zębów oraz problem z samopoczuciem, czy też chęć poprawy estetyki swojego wyglądu. Aparaty są również stosowane do korekty zgryzu. Zgryz to sposób, w jaki górne i dolne zęby stykają się podczas żucia. Nieprawidłowy zgryz może prowadzić do bólu i dyskomfortu oraz wpływać na funkcje żucia. Warto dodać, że nieprawidłowe ułożenie zębów może wpłynąć również na sposób, w jaki mówimy. Dlatego aparaty są czasami stosowane w celu poprawienia wymowy. Poprawa ułożenia zębów za pomocą aparatu może również poprawić zdrowie jamy ustnej. Łatwiej jest dbać o zęby, gdy są one właściwie ułożone, co może zmniejszyć ryzyko próchnicy i chorób dziąseł. Niektóre osoby decydują się na aparat na zęby z powodów zdrowotnych i medycznych, a inne bardziej ze względów estetycznych. W trakcie leczenia spore znaczenie mają konsultacje ze specjalistami, regularne kontrole, higiena aparatu ortodontycznego. Ten ostatni element jest zależy w znacznym stopniu od indywidualnej motywacji do leczenia i zmiany swojego wyglądu. Higiena jamy ustnej z aparatem ortodontycznym jest bardziej wymagająca niż w przypadku, gdy nie ma tego typu urządzenia, ponieważ mycie zębów jest bardziej czasochłonne. Dowiedz się więcej ze strony: https://www.sunstargum.com/pl-pl/zdrowie-jamy-ustnej/5-zasad-pielegnacji-jamy-ustnej-przy-aparacie-ortodontycznym.html  

Zaobserwuj nas

  • Udostępnij artykuł: