1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Dostępność i wydajność recept online – przyszłość opieki zdrowotnej

Dostępność i wydajność recept online – przyszłość opieki zdrowotnej

Dostępność i wydajność recept online – przyszłość opieki zdrowotnej
  • 2023-11-17
  • 0 Lubię
  • 2673 Wyświetlenia

Pandemia wpłynęła na wszystkie aspekty życia. Do tego znacząco przyspieszył rozwój technologii cyfrowych. I chociaż wtedy zmiany wymusiła sytuacja, teraz trudno sobie wyobrazić, by niektórych rozwiązań nie było. Przykładem jest recepta online. Kiedyś była nowością, do której wiele osób podchodziło z ostrożnością, obecnie śmiało można powiedzieć, że jest przyszłością opieki zdrowotnej. Jakie są jej największe zalety i z jakimi wyzwaniami trzeba się zmierzyć?

Recepty online szybsze i wydajniejsze od tradycyjnych

Korzyści płynących z recept elektronicznych jest sporo. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, że e-recepta online pozwalają znacząco obniżyć czas potrzebny na ich wystawianie i związaną z tym biurokrację. Kiedy lekarz pomyli się podczas wystawiania recepty w wersji papierowej, musi całość przepisać, co trochę trwa. W przypadku recept online można zrobić to znacznie szybciej. Rozwiązanie to pozwala wyeliminować takie czynności jak drukowanie, przechowywanie i przekazywanie dokumentów. To usprawnia pracę personelu medycznego. Z kolei pacjenci mają pewność, że swojej recepty nie zgubią ani nie zniszczą, a tym samym nie muszą ponownie kontaktować się z lekarzem, który wystawi drugą receptę.

Szybszy dostęp do leków, większe bezpieczeństwo pacjentów

Wielu pacjentów ma wdrożone leczenie długoterminowe, które w dużej mierze wiąże się z przedłużaniem recept. Pacjent nie musi osobiście iść do lekarza, po tradycyjną receptę. Zamiast tego dostaje od lekarza kod do e-recepty i wystarczy, że odwiedzi najbliższą aptekę w dogodnym dla siebie czasie. Tam wystarczy podać kod i numer PESEL. Warto zauważyć, że recepta online to nie tylko duża oszczędność czasu, ale również większe bezpieczeństwo pacjentów. Aby dostać receptę, nie muszą stać na zatłoczonych korytarzach przychodni, więc są mniej narażeni na kontakt z chorobotwórczymi mikrobami i wirusami. Jest to wygodne m.in. dla osób starszych, o obniżonej odporności i niepełnosprawnych. Brak konieczności przyjazdu do przychodni to duży atut dla mieszkających daleko i mających trudny dojazd. Konsultacja online, a następnie e-recepta mogą się okazać dla nich nieocenione.

Przyszłość e-recept

Już teraz recepty online stały się powszechne. Korzystanie z nich jest szybkie, wygodne i ekonomiczne, więc nic nie wskazuje na to, by miały być wyparte przez te w wersji papierowej. Można więc podejrzewać, że w przyszłości będziemy korzystać tylko z takiej opcji. To krok w zwiększeniu wydajności i dostępności do opieki zdrowotnej. Jednak w dalszym ciągu są pewne wyzwania.

Z pewnością trzeba mieć na uwadze, że z technologiami cyfrowymi słabiej radzą sobie osoby starsze. W części przypadków może pojawić się kłopot z samodzielnym zakupem leków. Drugą kwestią, nad którą nadal trzeba pracować, jest cyberbezpieczeństwo. Na receptach znajdują się dane wrażliwe pacjentów, które należy chronić. Hakerzy są w stanie zrobić wiele, by zdobyć dane, więc ważne, by jakość zabezpieczeń nieustannie podnosić.

Zaobserwuj nas

  • Udostępnij artykuł: