1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Dbanie o zdrowie czasem nie wystarczy. Zobacz, jak zabezpieczyć siebie i bliskich przed chorobami lub ich skutkami

Dbanie o zdrowie czasem nie wystarczy. Zobacz, jak zabezpieczyć siebie i bliskich przed chorobami lub ich skutkami

Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz… Nikt tak trafnie nie odzwierciedlił naszej relacji ze zdrowiem, jak Kochanowski. Dzisiaj istnieje coraz większa świadomość tego, że trzeba o siebie dbać. Samo ogólne dbanie bardzo często jednak nie wystarczy do tego, aby skutecznie zabezpieczyć się przed chorobami i ich skutkami. Na co konkretnie trzeba zwrócić uwagę?

Nowotwory, choroby serca i płuc, choroby skóry, schorzenia neurologiczne, otyłość — to tylko przykłady problemów ze zdrowiem, z którymi zmagają się Polacy. Niektóre są skutkami zaniedbań, inne wynikiem przypadków lub predyspozycji genetycznych. Nie ze wszystkimi można walczyć. Przed wszystkimi można się jednak dodatkowo zabezpieczyć.

Sposoby na skuteczne dodatkowe zabezpieczenie się przed chorobami lub ich skutkami

Pod pojęciem dbania o zdrowie i zabezpieczenia się przed chorobami może kryć się wszystko i nic. Rozbicie tego zagadnienia na czynniki pierwsze daje już jednak realny obraz tego, co można robić, aby skutecznie chronić się przed chorobami. Warto też wiedzieć, co robić, aby zabezpieczyć się przed ich skutkami. Co jest w każdym z tych wypadków kluczowe?

Dbanie o zdrową dietę

Zdrowa dieta to dzisiaj podstawa dbania o siebie. Wiele osób ma jednak problem z tym, by rozszyfrować, czym ona w rzeczywistości jest. Jedni eliminują węglowodany, inni tłuszcze, a jeszcze inni stawiają na dietę składającą się tylko z warzyw i owoców. Czy ich sposób żywienia będzie zdrowy? Zdecydowanie nie. Nie chodzi o to, by eliminować ze swojego jadłospisu różne produkty czy ich całe grupy. Chodzi o to, aby jeść w zbilansowany sposób i dostarczać odpowiednią ilość pokarmów.

Białka, tłuszcze i węglowodany muszą znajdować się w diecie, aby możliwe było dostarczanie organizmowi wszystkiego, czego on potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Wykluczenie jednego ze składników może spowodować poważne zaburzenia, a dwóch — problemy zdrowotne.

Podobnie jest z niedoborem lub z nadmiarem jedzenia. Jeśli będzie go za mało, nie dostarczysz organizmowi wszystkiego, co jest mu potrzebne. Jeśli jedzenia będzie za dużo, pojawi się nadwaga, a później otyłość. Możesz jeść intuicyjnie, nie przejadać się lub liczyć kalorie. Wtedy będziesz miał pewność, że jesz tyle, ile potrzebujesz.

Odpowiednia dawka aktywności fizycznej co najmniej 3 razy w tygodniu

Bardzo ważna jest też aktywność fizyczna. Obniża ono ryzyko zachorowania na wiele nowotworów, sprzyja spadkowi poziomu kortyzolu, a do tego pomaga zadbać o prawidłową masę ciała. Nie musisz się forsować na treningach, żeby być aktywnym człowiekiem. Wystarczą np. codzienne spacery, robienie co najmniej 5 000 kroków dziennie.

3 razy w tygodniu warto postawić na aktywność o umiarkowanej intensywności — jogę, aerobik, pływanie. Wystarczy 20-30 minut treningu, aby nie tylko spalić kalorie, ale też popracować nad wydolnością i wyprodukować endorfiny — hormony szczęścia.

Wykupienie polisy na życie — na wypadek nieszczęśliwych wydarzeń

Dbając o siebie, zmniejszasz ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń. Niestety, nie jest tak, że eliminujesz je zupełnie. Warto więc zabezpieczyć swoich bliskich na wypadek Twojej choroby czy odejścia. W tym celu można wykupić polisę na życie — ubezpieczenie grupowe w pracy, jeśli Twoja firma je oferuje lub polisę indywidualną (np. dla siebie i dla członków rodziny).

Ubezpieczenie może zapewnić rekompensatę finansową dla uposażonych na wypadek śmierci ubezpieczonej osoby. Można też dokupić do niego dodatkowe rozszerzenia — dotyczące np. poważnej choroby czy pobytu w szpitalu.

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?

Koszty polisy na życie są uzależnione od wielu czynników, w tym zakresu ochrony czy sumy ubezpieczenia. W każdym wypadku kształtują się zatem nieco inaczej. Na stronie https://rankomat.pl/ubezpieczenia-na-zycie/kalkulator znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat. Możesz wybrać, od jakich zdarzeń chcesz się ubezpieczyć, jaka kwota Cię interesuje. Wystarczy, że podasz swój zawód, datę urodzenia i dane kontaktowe, a zyskasz dostęp do porównania ofert sprawdzonych towarzystw ubezpieczeniowych. Będziesz mógł wybrać tę z nich, która w pełni odpowiada Twoim potrzebom i założeniom finansowym.

Troska o regularne badania

Dbanie o zdrowie to dobrze zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, troska o prawidłową masę ciała i regularne badania. Dotyczy to nie tylko badań krwi, ale też badań moczu, USG jamy brzusznej, a od czasu do czasu również gastroskopii i kolonoskopii (zwłaszcza w średnim i podeszłym wieku). Nie wolno też zapominać o konieczności odwiedzania dentysty. Zdrowe zęby i brak stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej są bardzo ważne ze względu na odporność organizmu i ogólny stan.

Dbaj o swoje zdrowie, bo o wiele trudniejsze jest z reguły leczenie niż zapobieganie chorobom — jedz zdrowo i odpowiednią ilość, pozostań aktywnym i badaj się regularnie. Pamiętaj też o tym, że nie przed wszystkim możesz się uchronić. Wykup więc ubezpieczenie na trudne chwile, które zapewni Ci ochronę finansową (np. przy pobycie w szpitalu) lub zabezpieczy finansowo bliskich na wypadek Twojego odejścia.

Zaobserwuj nas

  • Udostępnij artykuł: