Czym się objawiają choroby jelit i jak wygląda ich prawidłowa diagnostyka?
- 2024-01-10
- 0 Lubię
- 3157
Choroby jelit to najczęściej występujące choroby układu pokarmowego. Jelita są bardzo delikatnym narządem. Choroby jelit charakteryzują się wspólnymi objawami, co utrudnia rozpoznanie poszczególnych z nich. Jakie są ich charakterystyczne objawy? Odpowiadamy!
Podział chorób jelit
Możemy wyróżnić dwie grupy chorób jelit – zaburzenia czynnościowe jelit i nieswoiste zapalenie jelit. Do pierwszej z nich zalicza się m.in.:
- zaparcie czynnościowe,
- biegunka czynnościowa,
- wzdęcie czynnościowe,
- zespół jelita drażliwego,
- nieokreślone zaburzenia czynnościowe jelit.
Nieswoiste choroby zapalne jelit to natomiast choroba Leśniowskiego-Crohna, nieokreślone zapalenie okrężnicy i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Objawy chorób jelit
Trudno jest samodzielnie rozpoznać chorobę jelit, ponieważ każda z nich może przebiegać w różny sposób. Istnieją jednak objawy, które mogą Cię zaniepokoić. Są to m.in.:
- nudności i wymioty,
- bóle brzucha,
- zaparcia i wzdęcia,
- biegunka,
- zaburzona perystaltyka jelit,
- zaburzenie rytmu wypróżnień.
W przypadku nieswoistych chorób jelit wyróżnia się takie dolegliwości, jak nawracająca i przewlekła biegunka z obecnością krwi, niedokrwistość, nudności, nawracające bóle brzucha czy utrata masy ciała.
Diagnostyka chorób układu pokarmowego
Współczesna diagnostyka laboratoryjna chorób jelit jest uzupełnieniem badań obrazowych, endoskopowych czy laparoskopowych. Zaczyna się ona oczywiście od dokładnego wywiadu z pacjentem. Należy zebrać jak najdokładniejsze informacje na temat stanu zdrowia. Warto więc dokładnie się przyjrzeć oddawanym stolcom, rytmowi wypróżnień czy diecie. Po takim wywiadzie i analizie wykonanych podstawowych badań lekarz może zlecić kolejne.
Skutki stanów zapalnych w jelitach
Stany zapalne w obrębie jelit przyczyniają się do oddziaływania na procesy wchłaniania, co skutkuje nieprawidłową interakcją z mikroflorą jelitową. Taki zabieg prowadzi do problemów zdrowotnych, jak np. niedokrwistości.
Choroby jelit prowadzą również do zaburzenia flory jelitowej, co przyczynia się do pojawienia się m.in.:
- cukrzycy,
- chorób reumatycznych,
- zaburzeń psychicznych,
- otyłości,
- problemów hormonalnych.
Czym natomiast jest mikrobiom jelitowy?
Mikrobiom jelitowy (mikrobiom, mikroflora) jest najliczniejszą i najbardziej aktywną grupą drobnoustrojów w organizmie człowieka. Jest to więc ogół bakterii żyjących w naszym jelicie. Mikrobiota zaczyna się kształtować już od momentu narodzin. Podczas porodu naturalnego matka przekazuje dziecku drobnoustroje.
Personalizowana metoda zwalczania dysbiozy jelitowej od Instytutu Mikrobiomiki – dzięki niej dowiesz się, co takiego dzieje się w Twoich jelitach!
Personalizowana metoda Instytutu Mikrobiomiki umożliwia wykrycie patogenów, które zaburzają równowagę jelitową. Następnie dobierana jest odpowiednia suplementacja eubiotyczna, przywracająca naturalną równowagę w jelitach. Jeżeli chcesz rozpocząć współpracę z Instytutem, to wejdź na jego stronę internetową i dowiedz się więcej! Wystarczy zamówić zestaw do próbki kału, pobrać ją i odesłać. Dzięki odpowiedzi na kilkanaście pytań Instytut będzie mógł dobrać do Ciebie spersonalizowany zestaw eubiotyków stworzony na podstawie analizy flory. To wszystko!
Zaobserwuj nas
Potrzebujesz lekarza? Umów konsultację lekarską online
Prosty formularz! Wybierz godzinę konsultacji i oczekuj na kontakt z lekarzem online
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Wt, Pon, Czw, Sob 46 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminyWolne terminy na jutro:
-
JANIAK MED - Naramowicka 31A POZNAŃ Przyjmuje w: Śr, Pt, Sob, Pon 5 poleceń lekarza Nie wystawiam recept i nie wystawiam zwolnień Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminyWolne terminy na jutro:
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Wt, Śr 33 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminy Niedostępny jutro Sprawdź inne terminy
- Tagi
- zdrowie