1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Czym jest endoproteza kolana? Wskazania do operacji

Czym jest endoproteza kolana? Wskazania do operacji

Czym jest endoproteza kolana? Wskazania do operacji
  • 2024-10-29
  • 6 Lubię
  • 5372 Wyświetlenia
Endoproteza kolana pozwala przywrócić mobilność stawów oraz zredukować ból u osób, u których doszło do znacznych uszkodzeń w obrębie stawu kolanowego. Najczęściej rozwiązanie to stosowane jest w schorzeniach reumatycznych i zwyrodnieniowych lub po znacznym urazie, np. w wyniku wypadku. Dowiedz się więcej o wskazaniach do operacji oraz rodzajach endoprotezy kolana!

Czym jest endoproteza kolana?

Endoproteza stanu kolanowego to specjalny implant, którego założenie ma za zadanie zastąpienie jego zużytych lub uszkodzonych części. Możliwe jest wykorzystanie jego różnych typów, zależnie od stopnia zaawansowania problemu. Zabieg taki pozwala zwiększyć ruchomość stawu, zmniejszyć ból w jego obrębie, a także pozwolić przywrócić pacjentowi możliwie jak największą zdolność poruszania się. Zazwyczaj proteza taka spełnia swoją rolę do ok. 10-15 lat. Po tym czasie zwykle należy wymienić ją na nową.

W jakich sytuacjach rozważa się endoprotezę kolana?

Założenie endoprotezy kolana zalecane jest w przypadku znacznego uszkodzenia w stawie kolanowym. Sytuacja taka może wystąpić u pacjentów:
  • z chorobami zwyrodnieniowymi,
  • ze schorzeniami reumatycznymi, np. RZS,
  • po wypadkach, w wyniku których kolano zostało znacznie uszkodzone.
Są to najczęstsze, a jednocześnie bardzo ogólne wskazania do założenia endoprotezy kolana. Ważny jest też między innymi stopień zaawansowania zmian, zakres ruchomości stawu, jego ewentualna niestabilność lub podwichnięcie, a także silny ból, zwłaszcza jeśli nie ustępuje on nawet w spoczynku. Procedura ta rekomendowana jest również osobom po 60. roku życia.

Typy endoprotezy kolana

Rodzaj endoprotezy kolana może różnić się w zależności od przyczyny jej założenia. Wyróżnić można:
  • endoprotezę całkowitą stawu kolanowego – zakładana, gdy uszkodzeniu ulegają wszystkie trzy przedziały stawu (rzepkowo-udowy, łąkotkowo-udowy i łąkotkowo-piszczelowy),
  • endoprotezę połowiczną stawu kolanowego – stosowany jest przy mniejszych uszkodzeniach, wymianie ulega wtedy tylko jeden przedział.
W niektórych przypadkach konieczne może być również założenie dodatkowych elementów stabilizujących. O typie endoprotezy kolana zawsze decyduje specjalista, który bierze pod uwagę rodzaj i zaawansowanie zmian, a także wywiad zebrany od pacjenta.

Przebieg zabiegu wszczepiania endoprotezy kolana

Zakładanie endoprotezy kolana, nazywane również endoprotezoplastyką lub alloplastyką, najczęściej trwa od 90 do 120 minut i zwykle przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym. Po nacięciu skóry i odsunięciu rzepki chirurg usuwa uszkodzone fragmenty stawu kolanowego. Następnie odtwarza powierzchnię stawu poprzez pokrycie części kości udowej i piszczelowej metalowymi implantami. Po zabiegu pacjent powinien pozostać na oddziale przez ok. 7 dni.

Przeciwwskazania do wstawienia endoprotezy kolana

Zabieg wszczepienia endoprotezy kolana może bardzo poprawić jakość życia pacjenta. Niestety, nie każdy może zostać poddany takiej operacji. Do najważniejszych przeciwwskazań należą:
  • znaczna niewydolność mięśni, np. w wyniku chorób i zaburzeń neurologicznych,
  • problemy z ukrwieniem potencjalnie operowanej kończyny,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • infekcje w miejscu uszkodzonego stawu,
  • zaostrzenie w chorobach przewlekłych lub ogólna infekcja organizmu.
Lekarz może odmówić również pacjentowi w młodym wieku, z zaburzeniami krążenia, cukrzycą lub inną chorobą objawiającą się utrudnionym gojeniem ran, a także osobom otyłym oraz cierpiącym na osteoporozę. Ostateczna decyzja co do zasadności zastosowania tej metody leczenia zawsze należy do specjalisty.

Zaobserwuj nas

  • Udostępnij artykuł: