Arytmia serca – symptomy i leczenie
Warunkiem zrozumienia arytmii jest anatomia i fizjologia układu bodźco-przewodzącego serca. Układ komórek mięśniowych w sercu jest wykorzystywany do generowania i przewodzenia impulsów mikroelektrycznych, dzięki czemu struktura serca kurczy się we właściwej kolejności.
Patologia w tym układzie może powodować zakłócenia w przewodzeniu impulsów elektrycznych, np. blokadę przewodzenia między przedsionkiem a komorą lub w odgałęzieniach pęczka Hisa.
Inne chore komórki mięśnia sercowego lub czynniki zmieniające ich właściwości bioelektryczne również mogą powodować arytmię serca.
Rodzaje arytmii serca
Ze względu na pochodzenie arytmia dzieli się na:
- nadkomorową – występującą najczęściej w przedsionkach lub w docierających do nich naczyniach krwionośnych
- komorową – występująca w mięśniu komór serca
Zaburzenia przewodzenia bloki przewodzenia dzielą się na:
- blok zatokowo – przedsionkowy- między węzłem zatokowo – przedsionkowym a mięśniem przedsionków
- blok przedsionkowo-komorowy- występuje w węźle przedsionkowo-komorowym lub pęczku Hisa
- blok odnóg pęczka Hisa
Przyczyny arytmii
Zaburzenia rytmu i przewodzenia są powiązane z chorobami serca:
- nadciśnieniem
- chorobą niedokrwienną serca
- kardiomiopatią – pierwotną choroba serca
- niektórymi genetycznie uwarunkowanymi chorobami układu bodźcoprzewodzącego
- nabytymi, wrodzonymi wadami serca, np. wadami zastawek
Zaburzenia rytmu i przewodzenia mogą wystąpić również na skutek przyczyn pozasercowych, takich jak:
- niedotlenienia
- niektórych leków
- zatorowość płucna
- narkotyków, czy dopalaczy
- zatrucia toksycznymi substancjami
- nadczynność/niedoczynność tarczycy
- zaburzenia elektrolitowe wynikające z niedoboru potasu, magnezu we krwi
- kwasica metaboliczna pojawiająca się np. podczas długotrwałych, forsownych ćwiczeń
Symptomy
Arytmię można zauważyć po następujących symptomach:
- omdlenia
- duszność
- zawroty głowy
- utrata przytomności
- ból w klatce piersiowej
- tachykardia, kołatanie serca
- okresowe przerwy pracy serca
Zaburzenia, bloki przewodzenia mogą prowadzić do:
- duszności
- zawrotów głowy
- zasłabnięć, omdleń
- utraty przytomności
- za wolnego tętna – bradykardii
Niekiedy zaburzenia rytmu i przewodzenia nie powodują żadnego z powyższych symptomów, pacjenci dowiadują się o chorobie przypadkowo podczas badań lekarskich lub po EKG. Symptomy arytmii możesz skonsultować z lekarzem podczas konsultacji z lekarzem online.
Rozpoznanie arytmii
Ważnymi czynnikami diagnostycznymi jest zdobycie informacji rodzinnych o nagłej śmierci członków rodziny oraz występowaniu chorób genetycznych. Łagodne zaburzenia rytmu mogą występować w zdrowym sercu u ludzi nie mający pozasercowych czynników proarytmicznych.
Migotanie przedsionków a arytmia
Migotanie przedsionków to rodzaj arytmii, w której komórki mięśniowe ściany środkowej przedsionka kurczą się asynchronicznie, drżą chaotycznie – migoczą, z prędkością 350-450 / min, co oznacza, iż nie dochodzi do skurczu przedsionków, serce pracuje nieregularnie.
Migotanie przedsionków dotyczy około 4–10% populacji wśród dorosłych, i jest czynnikiem ryzyka udaru mózgu i niewydolności serca.
Symptomy arytmiczne
Brak skurczu przedsionków spowalnia przepływ krwi w przedsionkach i sprzyja tworzeniu się w nich skrzepów. Zakrzepy w lewym przedsionku są szczególnie niebezpieczne, po uwolnieniu mogą zablokować naczynia krwionośne w mózgu i spowodować udar niedokrwienny.
Ponadto brak skurczu przedsionków zmniejszy rzut minutowy, czyli około 25% krwi pompowanej przez serce na minutę, co przyczynia się do:
- omdleń
- duszności
- niewydolności serca
- uczucia arytmii
U niektórych początek migotania przedsionków lub jego trwała postać przebiega bezobjawowo lub z łagodnymi objawami.
Przyczyny
Przyczyny migotania przedsionków dzieli się na:
- sercowe – nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienna serca, wady zastawkowe serca, zapalenie mięśnia sercowego, kardiomiopatia
- pozasercowe – nadczynność tarczycy, zatorowość płucna, nadużywanie leków, narkotyków czy też uzależnienia od alkoholu.
Leczenie
Musi spełniać następujące warunki:
- poprawa jakości życia pacjenta przez ograniczenie uciążliwych symptomów powiązanych z niewydolnością serca
- zawsze dotyczyć podłoża choroby, np. prowadzić do asymilacji ciśnienia lub zoperowania poważnej wady serca
- chorujący o zwiększonym narażeniu zakrzepowo-zatorowym powinni używać leków przeciwkrzepliwych, niekiedy do końca życia
- jeśli przyczyna migotania jest wyeliminowana, a wielkość lewego przedsionka jest odpowiednia, należy spróbować przywrócić prawidłowy rytm serca poprzez kardiowersję – przywrócenie odpowiedniej, miarowej czynności serca. Dzieli się na farmakologiczną – z użyciem leków przeciwarytmicznych, i elektryczną – z użyciem prądu uwalnianego przez urządzenie zwane kardiowerter – defibrylatorem
- możliwe jest też zostawienie migotania przedsionków przy utrzymaniu prawidłowej pracy serca, pomimo jej niemiarowości, o czym decyduje lekarz z pacjentem
- po umiarowieniu migotania, do zabezpieczenia pacjenta służy farmakoterapia lub ablacja- zabieg inwazyjny polegający na izolacji elektrycznej ujścia żył płucnych do przedsionka lewego, w którym powstaje migotanie przedsionków, służy do tego elektroablacja lub krioablacja
Arytmia komorowa
Arytmia występująca w prawej lub lewej komorze serca. Istnieje wiele rodzajów, ale najważniejsze to:
- skurcze dodatkowe komorowe (PVC) – występują pojedynczo, parami lub kilka razy z rzędu. Często pacjenci odczuwają je w postaci szarpnięć, krztuszenia się, przerywanego bicia serca, niekiedy okresowych dokuczliwości w okolicy mostka. Nie wszyscy pacjenci odczuwają dolegliwości PVC, mimo jego występowania
- częstoskurcz komorowy (VT) – szybki rytm serca, często występujący w chorym sercu, powodujący szybkie kołatanie serca, duszności, a nawet omdlenia lub całkowitą utratę przytomności
- migotanie komór (VF) – Mięśnie komorowe nie kurczą się, tylko ich włókna chaotycznie drżą i „migoczą”. Przy migotaniu komór zawsze dochodzi do zatrzymania krążenia, czemu zapobiec może natychmiastowa defibrylacja i zabieg reanimacyjny
Skurcze dodatkowe komorowe
Mogą wystąpić nawet w zdrowym sercu, zwykle nie wymagając leczenia. Jeśli jednak jest ich wiele (ponad 25% wszystkich skurczów serca dziennie), konieczna jest diagnostyka oraz leczenie, ponieważ mogą one na dłuższą metę powodować niewydolność serca.
Częstoskurcz komorowy zwykle dotyka pacjentów, u których zdiagnozowano chorobę serca, ale czasami jest to jej pierwszy objaw. Należy szybko wezwać pogotowie ratunkowe i rozpocząć diagnostykę oraz leczenie w warunkach szpitalnych.
Migotanie komór
Migotaniu komór zawsze towarzyszy zatrzymanie akcji serca, z tego powodu szybka reakcja jest najważniejsza. Należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe i bez zwlekania dostąpić do reanimacji. W miejscach publicznych takich jak dworce, galerie handlowe, lotniska, znajdują się urządzenia AED (automatyczny defibrylator zewnętrzny) służą one reanimacji. Generują impulsy elektryczne i przywracają prawidłową pracę serca.Do każdego urządzenia jest dołączona instrukcja użycia “krok po kroku”, użyć może go każda, nawet nie przeszkolona osoba.
Arytmia komorowa leczenie
Każdy pacjent, u którego doszło do zatrzymania krążenia z powodu tachykardii lub migotania komór, musi zostać zdiagnozowany i leczony w szpitalu. Można tam zdiagnozować przyczyny tych niebezpiecznych chorób i wprowadzić wymagane leczenie zapobiegające nawrotom. Jeśli przyczyną okaże się niewyleczalna patologia serca, będzie można zastosować odpowiednie urządzenia rozpoznające zaburzenia rytmu i z użyciem impulsu elektrycznego spowodować jego wyrównanie.
Urządzenia takie dzielą się na dwa rodzaje:
- zewnętrzne kardiowertery-defibrylatory, mogące występować w postaci kamizelki zabezpieczającej pacjenta do momentu wszczepienia ICD albo transplantacji serca
- wszczepialne kardiowertery-defibrylatory (ICD), wszczepiane pod skórę, a ich elektrody na lub do serca
Co więcej w szpitalach możliwe jest wykonanie ablacji ogniska generującego np. częstokurcz komorowy. Przed zabiegiem wykonuje się badanie elektrofizjologiczne identyfikujące miejsce wytworzenia zaburzenia w lewej lub prawej komorze serca. Dopełnieniem podanych metod jest leczenie farmakologiczne.
Umów konsultację lekarską w celu omówienia symptomów arytmii
Wybierz lekarza, który pomoże Ci w potrzebie zdrowotnej
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Śr, Czw, Pt, Pon, Wt 1 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnieniaWolne terminy na dzisiaj:Wolne terminy na jutro:
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Wt, Czw, Sob 58 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminyWolne terminy na jutro: