Czy szczoteczki soniczne są zdrowe dla zębów i dziąseł?
- 2024-01-09
- 0 Lubię
- 3361
Szczoteczki soniczne cieszą się coraz większą popularnością wśród użytkowników. Wykorzystana w nich technologia ultradźwiękowa sprawiła, że oczyszczanie zębów stało się o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze niż przy użyciu tradycyjnych szczoteczek manualnych. Bezpieczeństwo i oszczędność czasu na tak ważną w życiu codziennym higienę jamy ustnej to tylko niektóre z korzyści przemawiające za tym, że warto zdecydować się na właśnie takie urządzenie. Należy jednak wiedzieć, czy rzeczywiście szczoteczki soniczne są zdrowe dla naszych zębów i dziąseł? Zachęcamy do przeczytania artykułu na ten temat.
Szczoteczka soniczna, inaczej nazywana dźwiękową, to najnowocześniejsze urządzenie przeznaczone do kompleksowej higieny jamy ustnej. Szczoteczka soniczna skoncentrowana jest na ruchach wymiatających i pulsacyjnych, a najistotniejszą rolę w jej pracy odgrywa technologia fal dźwiękowych. Jej główka czyszcząca w najbardziej zaawansowanych modelach potrafi poruszać się z prędkością nawet do 96 tysięcy ruchów sonicznych na minutę! Dzięki wysokim częstotliwościom, jakie osiągają wytwarzane fale dźwiękowe i powstałym w procesie szczotkowania mikropęcherzykom powietrza złożonym ze śliny, pasty i wody możliwe jest oczyszczanie jamy ustnej na najwyższym poziomie. Eliminacja resztek pokarmu, osadów, kamienia nazębnego i większości przebarwień pozwala uzyskać olśniewający i promienny uśmiech. Mikrobąbelki charakteryzuje też imponująca zdolność docierania do miejsc niedostępnych dla włosia szczoteczki, takich jak przestrzenie międzyzębowe oraz wewnętrzna powierzchnia zębów od strony podniebienia i języka. Podłużne końcówki szczoteczek sonicznych podczas zabiegu higienicznego potrafią objąć nawet trzy zęby jednocześnie.
Dla kogo szczoteczki soniczne będą najlepszym wyborem?
Szczoteczki soniczne może stosować prawie każdy z nas, nawet kobiety w ciąży, osoby starsze czy malutkie dzieci, ale są polecane przede wszystkim osobom:
- mającym krzywy zgryz i niewielkie przerwy między zębami;
- noszącym na stałe lub na określony czas aparaty ortodontyczne;
- posiadającym różnego rodzaju wypełnienia protetyczne (implanty, mosty, korony, protezy);
- cierpiącym na uciążliwą nadwrażliwość zębów;
z tendencją do bolesności oraz krwawienia dziąseł; - z uporczywymi przebarwieniami szkliwa (np. palaczom);
- borykającym się z chorobami jamy ustnej (np. paradontoza, próchnica, stany zapalne);
- pragnącym uzyskać jaśniejszy odcień zębów;
- chcącym zadbać o kompleksową higienę jamy ustnej. Poszukując urządzenia dla siebie warto sprawdzić ranking szczoteczek sonicznych do zębów i porównać możliwości poszczególnych modeli.
Podstawowe zalety korzystania ze szczoteczek sonicznych
Istnieje kilka najważniejszych zalet codziennego korzystania ze szczotek sonicznych, o których warto wiedzieć.
Oto one:
- skuteczne usuwanie np. resztek jedzenia z miejsc trudno dostępnych, takich jak okolice linii dziąseł czy przestrzenie międzyzębowe;
- ochrona przed groźnymi chorobami jamy ustnej;
- widoczna redukcja płytki nazębnej;
- eliminacja brzydkich przebarwień;
- lepsza kondycja zębów i dziąseł;
- ochrona przed tworzeniem się osadów;
- bielszy kolor zębów;
- przyjemnie wygładzona powierzchnia zębów;
- wzmocnienie dziąseł i lepsze ich ukrwienie (dzięki opcji masażu);
- oszczędność czasu podczas szczotkowania;
- możliwość dopasowania konkretnych trybów mycia oraz rodzaju końcówek do indywidualnych potrzeb użytkownika.
Wpływ szczoteczek sonicznych na zdrowie zębów i dziąseł
źródło: https://denthelp.pl/blog/ranking-szczoteczek-sonicznych
Duża prędkość działania szczoteczek sonicznych sprawia, że są niezwykle skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej, osadów i przebarwień. Badania potwierdzają, że potrafią one usunąć nawet do 100% więcej bakterii niż tradycyjne szczoteczki manualne.
Dentyści zdecydowane częściej polecają swoim pacjentom korzystanie ze szczoteczek sonicznych niż rotacyjnych, ponieważ ich działanie jest delikatniejsze w przypadku osób z krwawiącymi oraz wrażliwymi dziąsłami. Większość modeli posiada specjalny program masażu, który świetnie wpływa na lepsze ukrwienie dziąseł, a co za tym idzie wzmacnia ich odporność na różne uszkodzenia mechaniczne.
Szczoteczki soniczne są zaopatrzone w główki z włóknami wykonanymi ze specjalnych i certyfikowanych materiałów – przede wszystkim z nylonu, który dodatkowo wykazuje właściwości antybakteryjne. Ten odpowiednio przebadany materiał jest w pełni bezpieczny dla szkliwa zębów i dziąseł, różnego typu uzupełnień protetycznych (implanty, korony, mosty), a także poszczególnych elementów aparatów ortodontycznych. By umiejętnie zadbać o zdrowie zębów i dziąseł każdy użytkownik powinien mieć dopasowaną do swoich potrzeb odpowiednią twardość włókien. Na rynku dostępny jest cały ich przekrój – od tych bardzo miękkich aż po te najtwardsze.
Twardych końcówek szczoteczek sonicznych nie powinny używać osoby z chorobami dziąseł lub znacznym starciem szkliwa. Najczęściej rekomendowane są szczoteczki miękkie i średnie. Radzą sobie z osadami i przebarwieniami równie dobrze, co twarde, ale bez ryzyka podrażnienia dziąseł czy mikrozniszczeń na powierzchni zębów. Szczoteczki bardzo miękkie to świetna opcja dla użytkowników cierpiących na choroby przyzębia oraz stany zapalne dziąseł.
Szczoteczki soniczne bardzo skutecznie usuwają bakterie nie tylko z powierzchni szkliwa, ale też umożliwiają eliminację płytki z okolic dziąseł. Mogą wykonywać przy tym dobroczynny masaż, dzięki któremu dziąsła są mniej narażone na bolesne stany zapalne.
Zaobserwuj nas
Potrzebujesz lekarza? Umów konsultację lekarską online
Prosty formularz! Wybierz godzinę konsultacji i oczekuj na kontakt z lekarzem online
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Wt, Pon, Czw, Sob 46 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminyWolne terminy na jutro:
-
JANIAK MED - Naramowicka 31A POZNAŃ Przyjmuje w: Śr, Pt, Sob, Pon 5 poleceń lekarza Nie wystawiam recept i nie wystawiam zwolnień Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminyWolne terminy na jutro:
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Wt, Śr 33 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminy Niedostępny jutro Sprawdź inne terminy
- Tagi
- zdrowie