1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Wzrasta liczba dzieci szczepionych na HPV: Ministerstwo Zdrowia zapewnia dostępność szczepionek

Wzrasta liczba dzieci szczepionych na HPV: Ministerstwo Zdrowia zapewnia dostępność szczepionek

Wzrasta liczba dzieci szczepionych na HPV: Ministerstwo Zdrowia zapewnia dostępność szczepionek

Wzrost liczby zaszczepionych dzieci i ciągłe dostawy szczepionek przeciwko wirusowi HPV podkreślają sukces kampanii immunizacyjnej prowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia. Jak informuje Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, blisko 70 tys. 12- i 13-latków już zaszczepiło się przeciwko HPV, zwiększając odporność młodej populacji na ten powszechny wirus. Ze szczegółami dotyczącymi postępów programu szczepień i wpływu wirusa HPV na zdrowie publiczne zapozna Ciebie nasz najnowszy artykuł.

Przeczytaj również: Jak rozpoznać chorobę weneryczną?

Celem szczepienia jest zapobieganie

Kampania szczepień przeciw HPV: Postępy i Przyszłość

Kampania szczepień przeciw HPV, która jest prowadzona na szeroką skalę, zdobywa coraz większą popularność i ma zasadnicze znaczenie dla przyszłego zdrowia młodego pokolenia. W zaledwie kilka miesięcy od jej uruchomienia, blisko 70 tys. dzieci w wieku 12 i 13 lat otrzymało szczepienie przeciwko wirusowi HPV. Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, potwierdza, że dostawy szczepionek są regularne i zapewnia, że każde dziecko, które chce skorzystać z tego bezpłatnego programu, otrzyma swoją dawkę. Ta powszechna inicjatywa, mająca na celu walkę z jednym z najczęściej występujących wirusów, ma służyć nie tylko ochronie zdrowia obecnych nastolatków, ale również kształtowaniu zdrowszej przyszłości dla wszystkich Polaków.

Postępy w liczbie szczepień

„Zapewniamy, że szczepionek na pewno nie zabraknie”, twierdzi Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, odnosząc się do kampanii szczepień przeciwko wirusowi HPV w Polsce. Minister podkreślił sukces programu, informując, że do tej pory prawie 70 tys. dzieci w wieku 12 i 13 lat poddało się szczepieniu. Większość z nich otrzymała 9-walentny preparat, który jest szeroko stosowany ze względu na skuteczność i pokrycie wielu szczepów HPV.

Zapewnienie dostępności szczepionek

Zgodnie z doniesieniami Ministra Zdrowia, dostawy szczepionek są systematycznie uzupełniane, aby zapewnić ciągłość programu. „W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy dodatkowe 50 tys. dawek, w tym tygodniu dotrze kolejne 9 tys. i w sierpniu jeszcze 19 tys.” – powiedział Niedzielski, zapewniając o kontynuacji zaopatrzenia.

HPV: Wirus i potrzeba szczepień

Wirus HPV i jego skutki zdrowotne

HPV, ludzki wirus brodawczaka, jest powszechny zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Przenoszony jest głównie przez kontakty seksualne i jest głównym sprawcą różnych nowotworów, w tym raka szyjki macicy, raka pochwy i sromu u kobiet, a także raka prącia u mężczyzn. Wirus może również prowadzić do raka odbytu i nowotworów okolic głowy i szyi u obu płci.

Celem szczepienia jest zapobieganie

Szczepienie przeciwko HPV jest najskuteczniejszym narzędziem do zapobiegania tym chorobom. Ministerstwo Zdrowia prowadzi program bezpłatnych szczepień dla dzieci w wieku 12-13 lat, aby chronić je przed zakażeniem wirusem w przyszłości. Rodzice i opiekunowie mogą zapisywać swoje dzieci na szczepienia za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, bezpośrednio w placówce lub telefonicznie.

Zobacz też: Infekcje intymne – rodzaje, przyczyny i objawy

Zaobserwuj nas

Zobacz też: Ciśnienie atmosferyczne a ból głowy

Źródło: tvn24.pl

  • Udostępnij artykuł: