1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Jak rozpoznać chorobę weneryczną?

Jak rozpoznać chorobę weneryczną?

Jak rozpoznać chorobę weneryczną?

Choroby weneryczne w zdecydowanej większości przenoszone są drogą płciową, a do zakażenia dochodzi w trakcie stosunku tradycyjnego, oralnego i analnego. Symptomy tych schorzeń mogą przybierać różną formę, a nawet przebiegać bezobjawowo. Dlatego czasem ciężko jest zdiagnozować zakażenie na wczesnym etapie. Warto jednak stosować odpowiednie środki prewencyjne i regularnie badać się, aby zapobiec niebezpiecznym zarażeniom.

Po czym rozpoznać choroby weneryczne?

Choroby weneryczne i ich objawy można łatwo przeoczyć lub zbagatelizować. Wynika to przede wszystkim z tego, że wyróżniają się skąpoobjawowym lub bezobjawowym charakterem. Lekarzowi znacznie łatwiej jest zdiagnozować problem, gdy Pacjent zgłosi takie objawy, jak:

– nadmierna wydzielina z pochwy lub cewki moczowej,
– uczucie świądu okolic intymnych,
– bóle w podbrzuszu,
– obecność brodawek, krostek lub wysypki narządów płciowych,
– uczucie pieczenia i bólu w trakcie oddawania moczu,
– nieustanne parcie na mocz i częstomocz,
– krwawienie między miesiączkami,
– bolesność jądra i obrzęk w okolicy moszny.

To tylko kilka z nielicznych objawów, które mogą pojawiać się przy rozwijającej się chorobie wenerycznej. Właśnie dlatego każdy niepokojący symptom należy skonsultować z ginekologiem, urologiem lub wenerologiem.

Lekarze szacują, że prawie 95% chorób przenoszonych drogą płciową może przebiegać całkowicie bezobjawowo. To bardzo utrudnia leczenie, ponieważ osoby zakażone mogą nieświadomie przenosić zakażenie na innych.

Na czym polega diagnostyka chorób wenerycznych?

Prawidłowy sposób rozpoznania schorzeń wenerycznych dotyczy metody laboratoryjnej – zastosowania testów, a także techniki objawowej czy identyfikacji objawów. Testy serologiczne czy takie, które polegają na zbadaniu próbki krwi, wykonuje się zwykle w kierunku kiły, wirusowego zapalenia wątroby typu B, HIV czy chlamydiozy. Wymaz z przedsionka pochwy lub szyjki macicy u kobiet, a także badanie próbki moczu to z kolei metody, które pozwalają wykryć rzeżączkę i HPV.

Na czym polega profilaktyka chorób przenoszonych drogą płciową?

Jednym z najskuteczniejszych sposób na zapobieganie zakażeniu, jest stosowanie prezerwatyw podczas stosunku płciowego. Prawidłowo założone zapewniają praktycznie 100% ochrony przed chorobami wenerycznymi – a także wirusem HIV.

Do innych sposobów profilaktyki można zaliczyć szczepienia przeciwko wirusowi HPV, brodawczaka ludzkiego itd. Przed rozpoczęciem współżycia z nowym partnerem warto z kolei przebadać się razem pod kątem chorób wenerycznych.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących zmian w obszarze narządów płciowych (i nie tylko), trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Dlaczego należy leczyć choroby weneryczne?

Nieleczone choroby weneryczne mogą powodować takie skutki, jak m.in.:

– zapalenie cewki moczowej, prostaty czy jąder,
– zapalenie narządów miednicy,
– bezpłodność,
– utratę wzroku,
– utratę słuchu,
– utratę pamięci,
– rozwój chorób psychicznych,
– zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego,
– zgon,
– w przypadku HCV – zapalenie wątroby i raka wątroby.

Właśnie dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jeśli wynik testu na chorobę weneryczną jest pozytywny, często zwiększają się szanse na zarażenie się innymi rodzajami schorzeń tego typu.

Zabiegi przeprowadzane w Klinice OT.CO

W Klinice OT.CO. nasi Pacjenci mogą skorzystać z rozbudowanej oferty zabiegów także z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii. Poza tym, że dysponujemy pomocą dermatologa i wenerologa, to specjalizujemy się właśnie w chirurgii plastycznej, trychologii oraz kosmetologii. Wykonujemy takie zabiegi, jak:

lifting twarzy
peelingi chemiczne,
– wodorowe oczyszczanie twarzy,
– mezoterapia,
– powiększanie ust

I wiele innych.

  • Udostępnij artykuł: