Usuwanie znamion – jak dbać o skórę po zabiegu?
- 2024-07-29
- 4 polubień
- 4497
Znamiona skórne to zmiany widoczne na powierzchni ludzkiej skóry. Mogą przybierać formę widocznych gołym okiem przebarwień, a nawet wypukłych guzów. Czasami pokryte są owłosieniem. Mogą stanowić defekt kosmetyczny lub wzbudzać diagnostyczny niepokój pacjenta, wynikający z dolegliwości zauważalnych wraz z upływem czasu. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się usuwanie znamion – zwłaszcza ze wskazań zdrowotnych i w celu pogłębienia diagnostyki tzw. zmian atypowych. Laserowe lub chirurgiczne wycięcie zmiany wiąże się z krótką rekonwalescencją. Choć jej przebieg nie jest skomplikowany, warto wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo dbać o skórę po zabiegu.
Usuwanie znamion może wiązać się z koniecznością przerwania ciągłości tkanki skórnej. Dzieje się tak wówczas, gdy podczas zabiegu lekarz posługuje się skalpelem. Za jego pośrednictwem możliwe staje się bowiem pobranie tkanki bez konieczności jej uszkadzania. To istotne dla dalszej diagnostyki. Biopsja daje bowiem odpowiedź na większość pytań diagnostycznych, nurtujących nie tylko pacjenta, ale często również samego lekarza. W przypadku zmian o charakterze łagodnym stosuje się laser lub elektrokoagulację. Niezależnie od metody wycinania znamion, zalecenia dotyczące rekonwalescencji i dbałości o ranę są podobne.
Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych – zalecenia zdrowotne po badaniu dermatoskopowym
Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych wykonuje się zwykle po dokładnej diagnostyce stanu zdrowia skóry. W tym celu pacjenci zgłaszają się do chirurga lub dermatologa. Lekarz dokonuje oględzin zmian skórnych, które wzbudzają niepokój u pacjenta. Pacjent może jednak samodzielnie zauważyć pewne dolegliwości. Znając kryteria ABCDE rozwoju czerniaka, powinien działać szybko i zdecydowanie. Diagnostyka stanowi pierwszy krok na drodze do wyleczenia nowotworu złośliwego skóry, czyli czerniaka. Zwykle pierwszymi sygnałami alarmowymi są takie objawy jak: asymetria znamienia, jego nieregularność, zmiana koloru, duży rozmiar oraz nagły wzrost. Każda ewolucja zmiany skórnej powinna stać się sygnałem do odbycia konsultacji lekarskiej. Choć większość z nich okazuje się być niegroźna dla zdrowia i życia pacjenta, warto pozostać czujnym. Jedynie specjalista może bowiem zdecydować o konieczności rozpoczęcia zabiegu. Zalecenia zdrowotne do usuwania znamion zauważa się zwykle podczas badania dermatoskopem. Należy je wykonywać systematycznie, przynajmniej raz na pół roku.
Zmiana skórna wycinana za pomocą skalpela umieszczana jest w całości w roztworze formaliny. Takie działanie umożliwia jej dokładne zbadanie pod mikroskopem. W powiększeniu analityk ocenia charakter i rodzaj zmiany. W przypadku stwierdzenia zmiany nowotworowej uwidacznia się również ewentualne nacieki na okoliczne zdrowe tkanki.
Wskazania kosmetyczne do laserowego usuwania znamion. Elektrokoagulacja a usuwanie pieprzyków
Usuwanie znamion możliwe jest nie tylko ze względów zdrowotnych. Niektórzy pacjenci zainteresowani są możliwością usunięcia zmian ze względów kosmetycznych i estetycznych. Problematyczne są dla nich zwykle znamiona, które zlokalizowane są na dłoniach, twarzy, okolicach intymnych. Ich widoczność jest wysoka, forma często wypukła, a one same mogą pokrywać się owłosieniem. Ponadto niektóre ze znamion skórnych są szczególnie narażone na groźne uszkodzenia mechaniczne. Może do nich dochodzić nawet podczas codziennej pielęgnacji i higieny. Gdy mycie skóry, jej depilacja, stosowanie kremów lub zabiegów staje się problematyczne, warto usunąć nieestetyczne zmiany skórne. Ich nawracające uszkodzenia mogą bowiem prowadzić do występowania infekcji.
Z tych względów można usunąć zmiany za pośrednictwem lasera i elektrokoagulatora. Pacjent i lekarz muszą jednak mieć pewność, że mają do czynienia z łagodnymi zmianami skórnymi. Przebieg zabiegu nieco różni się od chirurgicznej procedury. Znamię uszkadza się, stymulując tkanki do regeneracji i tworzenia nowej skóry. Najczęściej wykonuje się laserowe usuwanie pieprzyków, usuwanie kurzajek, brodawek i przebarwień. By usunąć znamię laserem, również należy zgłosić się do lekarza. W Centrum Medycznym Galmedic każdy pacjent zostaje zakwalifikowany do zabiegu z wykorzystaniem odpowiedniej metody, indywidualnie dobranej do jego potrzeb, możliwości i stanu zdrowia.
Bezpieczne usuwanie znamion – Radom to miejsce, w którym pacjenci decydują się na usługi Centrum Medycznego Galmedic, opisane szczegółowo tutaj: https://radom.galmedic.pl/uslugi/usuwanie-znamion/.
Rekonwalescencja i bezpieczeństwo zabiegu
Chirurg dba o bezpieczny i komfortowy przebieg zabiegu. Niezależnie od doboru metody, każdą procedurę medyczną poprzedza dokładne przygotowanie pacjenta do jej rozpoczęcia. Konieczne jest bowiem oczyszczenie i dezynfekcja skóry pacjenta. Zabiegi przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Zarówno po zabiegu chirurgicznym, jak i laserowym, blizna na skórze pacjenta jest niewielka. Wyłącznie procedura chirurgiczna wymaga zastosowania szwów. Proces gojenia jest szybki i bezbolesny, nie wzbudza dyskomfortu pacjenta i nie wymaga jego hospitalizacji. W dniu wykonania zabiegu opuszcza on zatem placówkę medyczną. O wyniku badania histopatologicznego zostaje zwykle poinformowany telefonicznie.
Usuwanie znamion – jak dbać o skórę po zabiegu? Czego unikać?
By zapobiec zakażeniom wirusowym i bakteryjnym oraz wspomóc naturalny proces gojenia się rany, konieczna jest odpowiednia dbałość o skórę po usuwaniu znamion skórnych. O higienę i pielęgnację rany oraz zmianę opatrunku pacjent dba samodzielnie w warunkach domowych. Specjaliści kliniki zalecają codzienne przemywanie rany wodą z prysznica oraz delikatnym środkiem dezynfekującym. Niewskazane jest długotrwałe moczenie rany (np. podczas kąpieli w wannie). Po zabiegu usuwania znamion nie należy wykonywać gwałtownych ruchów, w tym również rozciągania skóry. Lekarze zwracają również uwagę na konieczność dbałości o brak obciążania tkanek poddanych zabiegowi. Najlepiej jest zrezygnować z aktywności fizycznej przynajmniej przez kilka dni po zabiegu.
Podczas rekonwalescencji pacjent powinien unikać przebywania w saunie, solarium, a także ekspozycji na słońce. Konieczne jest stosowanie kremów z filtrem UV, najlepiej o najwyższym stopniu ochrony SPF. Warto unikać również agresywnych środków chemicznych przeznaczonych do codziennej pielęgnacji. Ich działanie, a nawet obecność niektórych składników może podrażniać delikatną skórę w okolicy zabiegowej.
Niepokojące jest nadmierne krwawienie z rany, jej ból, obrzęk lub wysięk. W przypadku stwierdzenia alarmujących dolegliwości konieczna jest kontrola dermatologiczna obszaru po wyciętych zmianach barwnikowych. Wielu pacjentów obawia się również o widoczność ewentualnej blizny. Jeżeli rana goi się prawidłowo, a pacjent dba o odpowiednią jej higienę i zmianę opatrunków na jałowe, nie powinien zauważać żadnych powikłań. Jeżeli jednak chce zadbać o jak najmniejszą widoczność powstającej blizny, warto skorzystać z dostępnych opatrunków silikonowych lub maści i kremów specjalistycznych. W przypadku bardziej rozległych ran pomocna może okazać się ponadto mobilizacja blizny.
Zaobserwuj nas
Potrzebujesz lekarza? Umów konsultację lekarską online
Prosty formularz! Wybierz godzinę konsultacji i oczekuj na kontakt z lekarzem online
-
JANIAK MED - Naramowicka 31A POZNAŃ Przyjmuje w: Śr, Pt, Sob, Pon 5 poleceń lekarza Nie wystawiam recept i nie wystawiam zwolnieńWolne terminy na dzisiaj:Niedostępny jutro Sprawdź inne terminy
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Pon, Sob, Ndz 179 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnieniaWolne terminy na dzisiaj:Niedostępny jutro Sprawdź inne terminy
- Tagi
- zdrowie