Różyczka – objawy i leczenie
Różyczka to infekcja wirusowa, która atakuje głównie skórę i węzły chłonne. U dzieci różyczka jest zwykle łagodną chorobą. Natomiast niebezpieczna staje się dla kobiet w ciąży, ponieważ może powodować poważne problemy zdrowotne u ich dzieci. Infekcja może przenosić się z osoby na osobę poprzez drogę kropelkową. Oznacza to, że można zarazić się, jeśli dotkniesz ust, nosa lub oczu po dotknięciu czegoś, na którym znajdują się kropelki zarażonej osoby. Możesz również zachorować na różyczkę, dzieląc się jedzeniem lub napojami z kimś, kto jest zarażony.
Różyczka – objawy
Różyczka u dzieci zwykle przebiega łagodnie, z nielicznymi zauważalnymi objawami. W przypadku dzieci, u których występują objawy, pierwszym zazwyczaj jest czerwona wysypka. Wysypka na ogół w pierwszej kolejności pojawia się na twarzy, a następnie rozprzestrzenia się na resztę ciała i trwa około trzech dni. Inne objawy, które mogą wystąpić od 1 do 5 dni przed pojawieniem się wysypki, obejmują:
- stan podgorączkowy lub lekka gorączka,
- ból głowy,
- bóle palców, nadgarstków i kolan,
- podrażnione oko (zaczerwienienie lub obrzęk białka oka),
- ogólny dyskomfort,
- opuchnięte i powiększone węzły chłonne,
- kaszel,
- katar.
Większość dorosłych zakażonych różyczką zwykle ma łagodną chorobę z lekką gorączką, bólem gardła i wysypką, która, tak samo jak u dzieci, zaczyna się na twarzy i następnie rozprzestrzenia na resztę ciała. Około 25 do 50% osób zakażonych różyczką nie odczuwa żadnych objawów. Niektórzy przed pojawieniem się wysypki, mogą również odczuwać ból głowy, podrażnione oko i ogólny dyskomfort.
Różyczka – przyczyny choroby
Różyczkę wywołuje wirus, który przechodzi z człowieka na człowieka. Może się rozprzestrzeniać, gdy zakażona osoba kaszle lub kicha, a także rozprzestrzeniać się poprzez bezpośredni kontakt z wydzielinami układu oddechowego osoby zakażonej, takimi jak śluz. Wirus może być również przenoszony przez krwiobieg z kobiet w ciąży na ich nienarodzone dzieci.
Osoba, która została zarażona wirusem wywołującym różyczkę, może zarażać innych przez tydzień do dwóch przed wystąpieniem wysypki, aż do około jednego lub dwóch tygodni po ustąpieniu wysypki. Zarażona osoba może rozprzestrzenić chorobę, zanim się zorientuje, że ją ma.
Różyczka występuje rzadko w wielu krajach, ponieważ większość dzieci otrzymuje szczepienia przeciwko zakażeniu w młodym wieku. Mimo to w niektórych częściach świata wirus jest nadal aktywny. Należy to rozważyć przed wyjazdem za granicę, zwłaszcza jeśli jesteś w ciąży.
Czy można zapobiegać różyczce?
Szczepionka przeciw różyczce chroni ludzi przed chorobą. Powszechne szczepienia są kluczem do zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa i ochrony dzieci przed poważnymi problemami zdrowotnymi związanymi z zespołem różyczki wrodzonej. Obecnie większość zakażeń różyczką występuje u młodych, niezaszczepionych dorosłych, a nie u dzieci. W rzeczywistości eksperci twierdzą, że około 10% młodych dorosłych nie jest szczepionych przeciwko różyczce.
Szczepionki przeciw różyczce nie należy podawać kobietom w ciąży ani kobiecie, która planuje zajść w ciążę w ciągu 1 miesiąca od jej otrzymania. Jeśli myślisz o zajściu w ciążę, upewnij się, że jesteś odporna na różyczkę poprzez badanie krwi lub dowód szczepienia. Jeśli nie masz odporności, zaszczep się co najmniej 1 miesiąc przed zajściem w ciążę. Kobiety, które już zaszły w ciąże a nie są zaszczepione, powinny unikać każdego chorego, a następnie zaszczepić się po urodzeniu dziecka, aby były odporne na ewentualne przyszłe ciąże.
Źródła:
- https://www.cdc.gov/rubella/about/symptoms.html
- https://kidshealth.org/en/parents/german-measles.html
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/rubella/symptoms-causes/syc-20377310
Potrzebujesz lekarza? Umów konsultację lekarską online
Prosty formularz! Wybierz godzinę konsultacji i oczekuj na kontakt z lekarzem online
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Śr, Pt, Czw 218 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Śr, Pt, Pon, Wt 535 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminyWolne terminy na jutro:
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Śr, Wt, Pon, Czw, Pt 303 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminyWolne terminy na jutro: