Jak dobierać wkładki?
- 2024-05-20
- 4 polubień
- 3899
Wkładki do butów to często niedoceniany element obuwia. Mogą zapewnić dodatkowe wsparcie i komfort stopom podczas chodzenia, długotrwałego stania, pracy w trudnych warunkach czy aktywności sportowych. Mogą też pomóc w zapobieganiu bólom stóp, zmęczeniu oraz w poprawieniu ogólnej kondycji stóp i nóg. Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów i typów wkładek, m.in. wkładki ortopedyczne i profilaktyczne, wkładki do butów sportowych oraz wkładki do butów roboczych.
Jak dobierać wkładki?
Wkładki do butów należy zawsze dopasowywać do swoich indywidualnych uwarunkowań. Każda stopa ma swoją charakterystyczną budowę anatomiczną, na którą warto zwrócić uwagę. Długość stopy mierzymy od pięty do końca najdłuższego palca: u niektórych osób będzie to paluch, u innych – drugi palec stopy. Długość stopy/wkładki jest przeważnie powiązana z numerem w rozmiarach obuwia i każdy producent powinien podawać czytelną tabelę z przelicznikiem (np. rozmiar 44EU to przeważnie 28 cm).
Dodatkowo należy zwrócić uwagę na różne indywidualne dolegliwości i schorzenia stóp, które mogą wymagać korekty. Odciski, halluksy, płaskostopie, szpotawość pięty czy ogólne dolegliwości bólowe określane jako „stopa wrażliwa” wymagają specjalnej konstrukcji wkładek lub ich elementów.
Jakie są rodzaje wkładek?
Wkładki ortopedyczne
Są wykonane z solidnych i trwałych materiałów, zapewniają odpowiednie podparcie stopy, stabilizują oraz korygują nieprawidłowości w ustawieniu stawów i kości. Dobór wkładek ortopedycznych powinien być konsultowany ze specjalistą (ortopedą, podologiem lub doświadczonym pracownikiem sklepu medycznego), aby zagwarantować maksymalny komfort i skuteczność w leczeniu problemów stóp.
Wkładki sportowe
To grupa wkładek o specjalnym przeznaczeniu dla osób aktywnych. Wkładki sportowe wykonane z lekkich i przewiewnych materiałów zapewniają odprowadzanie potu i cyrkulację powietrza wewnątrz butów. Wyprofilowane konstrukcje redukują ryzyko kontuzji, poprawiając stabilność stopy. Odpowiednio dobrane materiały będą amortyzować wstrząsy podczas ćwiczeń, co ma kluczowe znaczenie dla stawów nóg i kręgosłupa u osób regularnie uprawiających sport.
Wkładki do butów roboczych
To niezbędny element wyposażenia obuwia osób pracujących w trudnych warunkach, narażonych na ciągłe obciążenie stóp. Wkładki do butów roboczych cechują się solidną konstrukcją oraz trwałością. Dodatkowo mogą one mieć właściwości termoizolacyjne, antystatyczne, amortyzacyjne oraz być antypoślizgowe, co zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo podczas szczególnego rodzaju pracy.
Wkładki żelowe
To doskonałe rozwiązanie dla osób cierpiących na bóle stóp, pięt czy kolan. Dzięki swojej elastyczności i miękkości wkładki żelowe amortyzują naciski i wstrząsy, redukując mikrourazy i zmniejszając dyskomfort podczas chodzenia. Żel ma doskonałą przyczepność, więc wkładki nie przemieszczają się w bucie podczas chodzenia. Takie wkładki można też myć i używać ich wielokrotnie w różnych butach.
Wkładki amortyzujące
Miękkie wkładki do butów są polecane osobom, które potrzebują dodatkowego komfortu podczas chodzenia. Wykonane z miękkich pianek lub silikonu, zapewniają uczucie miękkości i delikatności pod stopą, redukując uczucie zmęczenia i dyskomfortu. Miękkie wkładki są doskonałym rozwiązaniem dla osób starszych czy mających skłonność do bólu stóp, które potrzebują dodatkowego wsparcia i ochrony podczas codziennego chodzenia – w szczególności w obuwiu na płaskiej, twardej podeszwie.
Wkładki odświeżające
To idealne rozwiązanie dla osób cierpiących na zwiększoną potliwość stóp. Wkładki higieniczne, wykonane z chłonnego, przewiewnego materiału, odprowadzają pot i utrzymują suchą powierzchnię skóry. Zawartość specjalnych substancji – np. cząsteczek aktywnego węgla, jonów srebra czy krzemionki – zapobiega rozwojowi grzybów i bakterii oraz niweluje przykre zapachy, co przekłada się nie tylko na uczucie komfortu, lecz także na zdrowie stóp.
Kiedy już wiemy, czego potrzebujemy w naszym bucie – dodatkowej amortyzacji, stabilizacji, ochrony przed nadmiernym poceniem stóp, izolacji cieplnej czy po prostu codziennej miękkości i komfortu – warto też zwrócić uwagę na jakość wykonania i materiał, z którego są wykonane wkładki. Dopiero zgranie tych wszystkich elementów może przynieść korzyści dla zdrowia stóp i ogólnego samopoczucia użytkownika.
Zaobserwuj nas
Potrzebujesz lekarza? Umów konsultację lekarską online
Prosty formularz! Wybierz godzinę konsultacji i oczekuj na kontakt z lekarzem online
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Wt, Pon, Czw, Sob 46 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminyWolne terminy na jutro:
-
JANIAK MED - Naramowicka 31A POZNAŃ Przyjmuje w: Śr, Pt, Sob, Pon 5 poleceń lekarza Nie wystawiam recept i nie wystawiam zwolnień Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminyWolne terminy na jutro:
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Wt, Śr 33 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminy Niedostępny jutro Sprawdź inne terminy
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Pon, Sob 178 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminyWolne terminy na jutro:
- Tagi
- zdrowie