1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Blizny po oparzeniu: co stosować na blizny pooparzeniowe?

Blizny po oparzeniu: co stosować na blizny pooparzeniowe?

Blizny po oparzeniu: co stosować na blizny pooparzeniowe?

Blizny po oparzeniu mogą mieć różną wielkość, a ich intensywność jest uzależniona od wielu czynników. Rodzaj oparzenia oraz szybkość, z jaką doszło do przeciwdziałania jego konsekwencjom to tylko niektóre z nich. Co stosować na blizny pooparzeniowe? Wyjaśniamy!

Przeczytaj również: 5 sposobów na spaloną skórę od słońca

Co to jest oparzenie?

Oparzenie jest zazwyczaj definiowane jako uszkodzenie tkanek, do którego dochodzi w następstwie działania energii. Przeważnie jest kojarzone z działaniem wysokiej temperatury, choć może powstać także na skutek kontaktu ze środkami chemicznymi, a nawet z prądem. Najbardziej popularnym podziałem oparzeń jest ten, który uwzględnia ich zróżnicowaną głębokość.

W codziennym życiu najczęściej zmagamy się z oparzeniami powierzchniowymi. Choć bywają one bolesne, obejmują wyłącznie warstwę naskórka, a co za tym idzie, nie pozostawiają widocznych śladów. Sam proces ich gojenia się również nie jest długi i przeważnie nie trwa więcej niż siedem dni.

Sytuacja zaczyna komplikować się w przypadku tak zwanych oparzeń pośrednich, a więc tych, które dotyczą już nie tylko naskórka, ale i części skóry właściwej. Oparzenia tego typu wiążą się nie tylko z silnym bólem, ale i z obecnością pęcherzy surowiczych. Goją się nawet do trzech tygodni, a choć ich prawidłowe leczenie może sprawić, że nie pozostawią blizn, nie wszystkie osoby doświadczające tego rodzaju oparzeń mogą mówić o aż tak dużym szczęściu.

Blizny niemal na pewną będą następstwem oparzeń głębokich – obejmujących pełną grubość skóry właściwej. W tym przypadku należy też liczyć się z najdłuższym leczeniem, choć uraz nerwów czuciowych sprawia, że są to jednocześnie oparzenia, które nie powodują dolegliwości bólowych.

Dla wyjaśnienia warto dodać, że oparzenia powierzchniowe to inaczej I stopnia, częściowej grubości skóry to II stopnia, częściowej lub całej grubości skóry to III stopnia, a pełnej grubości skóry IV stopnia. Szerzej stopnie oparzeń zostały opisane w tym artykule: https://bio-oil.com.pl/blizny-po-oparzeniu-jak-uniknac-co-stosowac-na-blizny/

Jak unikać blizn po oparzeniu?

Aby uniknąć blizn po oparzeniu, należy schłodzić oparzenie, a następnie przykryć je sterylnym bandażem. Co istotne, nie należy przebijać pęcherzy!

Ponadto, jeżeli uraz jest poważny, trzeba skonsultować się z lekarzem.

Co stosować na blizny po oparzeniu?

Lista rozwiązań zalecanych na blizny po oparzeniu jest coraz dłuższa. Osoby chcące zminimalizować ryzyko ich powstawania nie muszą już bazować na domowych sposobach. Z pomocą przychodzą im także żele silikonowe, olejki nawilżające oraz różnego rodzaju maści. Kolejne środki nie ograniczają się przy tym do eliminacji ryzyka tworzenia się blizn. Wiele z nich zmniejsza też widoczność tych, które towarzyszą nam już od dłuższego czasu.

Żele silikonowe

Zarówno żele, jak i plastry silikonowe, dzięki swoim unikatowym właściwościom, tworzą na bliźnie rodzaj opatrunku. W przeciwieństwie do innych materiałów stosowanych w tym samym celu są w stanie przepuszczać tlen, ten zaś jest niezbędny nie tylko w procesie gojenia się ran, ale i wtedy, gdy chce się przeciwdziałać powstawaniu blizn.

Warstwa silikonu stanowi też skuteczną ochronę przed utratą wody, jest przy tym elastyczna, miękka i w mniejszym stopniu podatna na napinanie niż klasyczny plaster.

Olejki nawilżające

Na liście produktów na blizny, nie może zabraknąć specjalistycznych olejków nawilżających. Wiele z nich ma także szereg dodatkowych właściwości. Przykładem może być tutaj specjalistyczny olejek Bio-Oil, który nie tylko zawiera witaminę E, ale także olejki w tym m.in. rozmarynowy, rumiankowy i lawendowy.

Zawarta w składzie Witamina E nie tylko pomaga nawilżyć skórę, ale również ma działanie antyoksydacyjne. Z kolei, rozmaryn nie tylko wykazuje działanie łagodzące, ale także może wpływać na zmniejszenie widoczności blizn. Natomiast rumianek rozjaśnia blizny oraz działa antyseptycznie. Nie można zapominać również o lawendzie, która przyśpiesza gojenie ran, a także zapobiega powstaniu blizn.

Maści na oparzenia

Proces regeneracji skóry wspierać mogą również maści na oparzenia. Warto sięgać po rozwiązania zawierające w składzie m.in. D-pantenol, alantoinę, a także wyciąg z aloesu.

Alternatywnie można zastosować również wazelinę. Jak ją wówczas stosować? Jej cienką warstwę można nakładać np. dwa razy na dobę.

Blizny po oparzeniu nie muszą wcale utrzymywać się przez całe życie. Na pozbycie się ich najwięcej szans ma się wtedy, gdy walkę z nimi rozpoczyna się już w momencie pojawienia się oparzenia. Dzięki nowoczesnym preparatom możemy jednak wyeliminować także te z nich, które towarzyszą nam od lat.

Zaobserwuj nas

Zobacz też: Fibromialgia: Nowoczesne Leczenie i Nietypowe Objawy

Źródła:

  1. Kanta J., The Role of Hydrogen Peroxide and Other Reactive Oxygen Species in Wound Healing, [na:] „Researchgate.net”, https://www.researchgate.net/profile/Jiri-Kanta/publication/221752544_The_Role_of_Hydrogen_Peroxide_and_Other_Reactive_Oxygen_Species_in_Wound_Healing/links/5906f6e7a6fdccd580d386f2/The-Role-of-Hydrogen-Peroxide-and-Other-Reactive-Oxygen-Species-in-Wound-Healing.pdf., maj 2017, dostęp 14 lipca 2023 r.
  2. Blizna – problem nie tylko estetyczny. Jak pomóc pacjentowi [na:] „Praktyczna-ortopedia.pl”, https://www.praktyczna-ortopedia.pl/artykul/blizna-problem-nie-tylko-estetyczny-jak-pomoc-pacjentowi, 2018 r., dostęp 14 lipca 2023 r.
    Wound Care After Burn Injury | MSKTC [na:] „Msktc.org”, https://msktc.org/burn/factsheets/wound-care-after-burn-injury, 2017 r., dostęp 14 lipca 2023 r.
  3. NHS Choices, Recovery – Burns and scalds [na:] https://www.nhs.uk/conditions/burns-and-scalds/recovery/, 2023 r., dostęp 14 lipca 2023 r.
  4. Blizny po operacji: jak dbać o bliznę pooperacyjną? – Bio-Oil® [na:] „Bio-oil”, https://bio-oil.com.pl/blizny-po-operacji-jak-dbac-o-blizne-pooperacyjna/, 25 marca 2023 r., dostęp 14 lipca 2023 r.
  • Udostępnij artykuł: