1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. 5 postanowień noworocznych dla zdrowia – dodaj je do swojej listy!

5 postanowień noworocznych dla zdrowia – dodaj je do swojej listy!

5 postanowień noworocznych dla zdrowia – dodaj je do swojej listy!
  • 2022-12-30
  • 0 Lubię
  • 1232 Wyświetlenia

Początek nowego roku to doskonały czas na zdrowe zmiany w stylu życia, porzucenie złych nawyków i poprawę samopoczucia. Nic dziwnego, że wielu z nas świętuje Nowy Rok, postanawiając, że będzie zdrowszy, niż poprzedni. Najpopularniejsze postanowienia noworoczne to więcej ruchu, utrata wagi i zdrowsza dieta. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby w nadchodzącym roku być zdrowszym i osiągnąć swoje cele zdrowotne.

Przeczytaj również, 10 zasad zdrowia psychicznego

1. Jedz więcej pełnowartościowej żywności

Jednym z najłatwiejszych i najbardziej zrównoważonych sposobów poprawy ogólnego stanu zdrowia jest spożywanie większej ilości pełnowartościowej żywności. Pełnowartościowa żywność, w tym warzywa, owoce, orzechy, nasiona, produkty pełnoziarniste i ryby, zawiera mnóstwo składników odżywczych, których organizm potrzebuje do funkcjonowania na optymalnym poziomie. Badania pokazują, że przestrzeganie diety opartej na pełnowartościowej żywności może znacznie zmniejszyć czynniki ryzyka chorób serca, masę ciała i poziom cukru we krwi, a także zmniejszyć ryzyko niektórych chorób, takich jak cukrzyca typu 2. Co więcej, dodanie większej ilości pełnowartościowych pokarmów do diety można robić powoli i konsekwentnie. Na przykład, jeśli nie jesteś przyzwyczajony do jedzenia warzyw, zacznij od dodania do swojej diety jednej porcji ulubionego warzywa każdego dnia.

2. Schudnij i utrzymuj zdrową wagę

Postanowienie o zrzuceniu zbędnych kilogramów to jeden z najważniejszych kroków, jakie możesz podjąć w kierunku lepszego zdrowia. Utrata zaledwie pięciu do dziesięciu procent masy ciała może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia przewlekłych chorób, takich jak choroby serca, cukrzyca typu 2 i wysokie ciśnienie krwi. Podczas gdy modne diety mogą pomóc Ci szybko schudnąć, bardziej prawdopodobne jest, że odniesiesz sukces, długoterminową utratę wagi, jeśli Twoim celem jest utrata około pół do jednego kilograma tygodniowo.

3. Ćwicz uważność

Niepokój może dokuczać każdemu o każdej porze roku, we wszystkich aspektach życia — i łatwo jest pozwolić, by idea przyszłości lub przeszłych doświadczeń kształtowała Twoją rzeczywistość w teraźniejszości. Praktykowanie uważności oznacza robienie wszystkiego, co możliwe, aby być wdzięcznym za to, co masz w tej chwili, za to, gdzie jesteś w życiu i kim jesteś teraz. Wiodący psychologowie twierdzą, że zaangażowanie w uważność może pomóc Ci stać się lepszą osobą w mniej niż rok.

4. Stwórz wieczorną rutynę, która pomoże Ci zasypiać

Wszyscy wiemy, jak źle przespana noc może mieć wpływ na przebieg całego dnia. Jeśli nie przesypiasz każdej nocy przez zalecane siedem do dziewięciu godzin, zastanów się nad znalezieniem sposobów na poprawę jakości i ilości snu. Stres jest jednym z głównych winowajców, który może hamować naszą zdolność do odprężenia się pod koniec każdego dnia i spokojnego snu. Znalezienie sposobów na wykonanie nocnej rutyny, która zmniejszy stres w nocy, może poprawić jakość snu. Znajdź swoje sposoby na stres, które możesz włączyć do swojej codziennej rutyny, takie jak joga, ćwiczenia głębokiego oddychania, ciepła kąpiel, aromaterapia lub odłączenie się od elektroniki.

Przeczytaj również, 5 zasad zdrowego snu

5. Siedź mniej, ruszaj się więcej

Jeśli nie ćwiczyłeś przez jakiś czas, codzienne chodzenie na siłownię może nie być realistycznym celem. Postanowienie, aby po prostu dodać więcej aktywności fizycznej do swojego codziennego życia, jest bardziej osiągalne. Prostym sposobem na aktywizację jest mniej siedzenia i więcej ruchu. Zaparkuj dalej od wejścia do sklepu spożywczego, wejdź po schodach zamiast windy i ćwicz oglądając telewizję. Każda ilość aktywności fizycznej ma pewne korzyści zdrowotne, więc jeśli masz kilka wolnych minut, to znaczy, że to czas na ćwiczenia. 😉 Znalezienie czasu na fitness, gdy jesteś zajęty, jest łatwiejsze niż myślisz. Jeśli masz ograniczoną mobilność, dowiedz się, jak ćwiczyć na krześle. Kiedy staniesz się bardziej aktywny fizycznie, z dnia na dzień zaczniesz czuć się lepiej.

Przeczytaj również, jak dbać o wątrobę?


Źródła:

  1. apwuhp.com/7-healthy-new-years-resolutions/
  2. healthline.com/nutrition/realistic-new-years-resolutions
  3. everlywell.com/blog/sleep-and-stress/health-resolutions
  4. mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/making-new-years-resolutions-that-stick
  • Udostępnij artykuł: