Parkinson – objawy i przyczyny
- 2022-09-24
- 2 polubień
- 2177
Choroba Parkinsona to zaburzenie mózgu, które powoduje niezamierzone lub niekontrolowane ruchy, takie jak drżenie, sztywność oraz trudności z równowagą i koordynacją. Objawy zwykle nasilają się stopniowo. W miarę postępowania chorzy mogą mieć trudności z chodzeniem i mówieniem. Z artykułu dowiesz się, jakie są pierwsze objawy choroby Parkinsona, jakie są objawy fizyczne i psychiczne choroby, a także jakie są jej przyczyny.
Przeczytaj również, Alzheimer – objawy, przyczyny i leczenie
Parkinson – pierwsze objawy
Choroba Parkinsona to postępujące schorzenie, które atakuje układ nerwowy i części ciała kontrolowane przez nerwy. Oznaki i objawy choroby Parkinsona mogą być różne dla każdego. Wczesne objawy mogą być łagodne i pozostać niezauważone. Objawy często zaczynają się po jednej stronie ciała i zwykle pozostają gorsze po tej stronie, nawet jeśli objawy zaczynają dotyczyć kończyn po obu stronach.
Objawy zaczynają się powoli. Pierwszym objawem może być ledwo zauważalne drżenie jednej ręki. Drżenia są powszechne, ale zaburzenie może również powodować sztywność lub spowolnienie ruchu. We wczesnych stadiach choroby Parkinsona twarz może mieć niewielki lub żaden wyraz mimiczny. Ramiona mogą nie kołysać się podczas chodzenia. Do tego mowa może stać się miękka lub niewyraźna.
Parkinson – objawy
Główne objawy choroby Parkinsona:
- drżenie – drżenie, które zwykle zaczyna się w dłoni lub ramieniu i najczęściej pojawia się, gdy kończyna jest rozluźniona i odpoczywa,
- powolność ruchu (bradykinezja) – ruchy fizyczne są znacznie wolniejsze niż normalnie, co może utrudnić codzienne zadania i skutkować charakterystycznym powolnym, powłóczystym chodzeniem bardzo małymi krokami,
- sztywność mięśni – sztywność i napięcie mięśni mogą utrudniać poruszanie się i mimikę twarzy i powodować bolesne skurcze mięśni (dystonia).
Te główne objawy są czasami określane przez lekarzy jako parkinsonizm, ponieważ mogą mieć inne przyczyny niż choroba Parkinsona.
Objawy fizyczne Parkinsona
Choroba Parkinsona może powodować szereg innych objawów fizycznych i psychicznych. Oto możliwe objawy fizyczne:
- problemy z równowagą – mogą sprawić, że osoba z tą chorobą będzie bardziej podatna na upadek i zranienie się,
- utrata węchu (anosmia) – czasami pojawia się kilka lat przed wystąpieniem innych objawów,
- nerwobóle – może powodować nieprzyjemne odczucia, takie jak pieczenie, zimno czy drętwienie,
- problemy z oddawaniem moczu – np. konieczność częstego wstawania w nocy w celu oddania moczu lub nieumyślne oddawanie moczu (nietrzymanie moczu),
- zaparcia,
- niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji (zaburzenia erekcji) u mężczyzn,
- trudności z podnieceniem seksualnym i osiągnięciem orgazmu (dysfunkcja seksualna) u kobiet,
- zawroty głowy, niewyraźne widzenie lub omdlenia przy przejściu z pozycji siedzącej lub leżącej do stojącej – spowodowane nagłym spadkiem ciśnienia krwi
- nadmierna potliwość (nadpotliwość),
- trudności w połykaniu (dysfagia) – może to prowadzić do niedożywienia i odwodnienia,
- nadmierna produkcja śliny (ślinienie się),
- problemy ze snem (bezsenność) – może to skutkować nadmierną sennością w ciągu dnia.
Choroba Parkinsona – objawy psychiczne
Objawy poznawcze i psychiatryczne:
- depresja i niepokój,
- łagodne upośledzenie funkcji poznawczych – niewielkie problemy z pamięcią oraz problemy z czynnościami, które wymagają planowania i organizacji,
- demencja – grupa objawów, w tym poważniejsze problemy z pamięcią, zmiany osobowości, widzenie rzeczy nieistniejących (omamy wzrokowe) i wiara w rzeczy nieprawdziwe (urojenia).
Parkinson – przyczyny
Chociaż praktycznie każdy może być zagrożony rozwojem choroby Parkinsona, niektóre badania naukowe sugerują, że ta choroba dotyka częściej mężczyzn niż kobiety. Nie jest jasne, dlaczego, ale trwają badania mające na celu zrozumienie czynników, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na Parkinsona. Jednym z wyraźnych zagrożeń jest wiek. Chociaż u większości osób choroba rozwija się po 60 roku życia, to około 5% – 10% osób zachoruje przed 50 rokiem życia.
Przyczyny choroby Parkinsona są nieznane, ale uznaje się, że pewną rolę odgrywa kilka czynników, w tym geny. Naukowcy zidentyfikowali określone zmiany genetyczne, które mogą powodować chorobę Parkinsona. Ale są one rzadkie, z wyjątkiem przypadków, gdy wielu członków rodziny cierpi na chorobę Parkinsona. Innym czynnikiem jest środowiskowo. Narażenie na niektóre toksyny lub czynniki środowiskowe może zwiększać ryzyko późniejszej choroby Parkinsona, ale ryzyko jest niewielkie.
Chociaż choroby Parkinsona nie można wyleczyć, dostępne leki mogą znacznie złagodzić objawy. W niektórych przypadkach lekarz może zasugerować operację regulacji niektórych obszarów mózgu i złagodzenia objawów.
Przeczytaj również, jak leczyć chorobę wrzodową?
Źródła:
- https://www.nia.nih.gov/health/parkinsons-disease
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/parkinsons-disease/symptoms-causes/syc-20376055
- https://www.nhs.uk/conditions/parkinsons-disease/symptoms/
Potrzebujesz lekarza? Umów konsultację lekarską online
Prosty formularz! Wybierz godzinę konsultacji i oczekuj na kontakt z lekarzem online
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Pon, Śr, Wt, Czw, Pt 19 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminy
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Pon, Wt, Śr, Czw, Sob 153 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminyWolne terminy na jutro:
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Wt, Śr, Pon 65 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminyWolne terminy na jutro:
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Śr, Pt, Czw, Sob, Ndz 218 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnieniaWolne terminy na dzisiaj:Niedostępny jutro Sprawdź inne terminy