1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Zapalenie gardła u dzieci – jakie są przyczyny i jak leczyć

Zapalenie gardła u dzieci – jakie są przyczyny i jak leczyć

Zapalenie gardła u dzieci – jakie są przyczyny i jak leczyć

Zapalenie gardła u dzieci

Nareszcie na dworze zaczyna być ciepło. Piękna pogoda sprawia, że spędzamy więcej czasu z rodziną na podwórku, na spacerze czy pikniku. Niestety twoje dziecko ma chore gardło i nie może korzystać z uroków natury. Po raz kolejny. Dlaczego? Czy można zapobiec infekcjom gardła? Jak sobie z nimi poradzić?

Infekcje gardła u dziecka, skąd się biorze?

Wbrew pozorom jesień i zima to nie okres, w którym dzieci najczęściej doświadczają infekcji gardła – większość przypadków występuje wiosną i latem. Przyczyną tego są między innymi zimne napoje i lody. W przypadku wysokiej temperatury na zewnątrz te przysmaki powodują silny wstrząs w gardle wywołany różnicą temperatur. To sprawia, że gardło podrażnia się i przesusza, a naturalny śluz ochronny znika, ułatwiając patogenom penetrację błony śluzowej.

Podobnym działaniem charakteryzują się alergeny. Liczba dzieci uczulonych na różne pyłki rośnie. Maluch, który z powodu kataru nie może oddychać nosem, przesusza sobie gardło oddychają właśnie przez nie.

Również żłobki i przedszkola odgrywają dużą rolę w procesie zachorowania. Dzieci często korzystają z tej samej butelki i dzielą się smakołykami. Przez to nie trudno o złapanie patogenu od rówieśników. Wystarczy jedno chore dziecko w placówce, aby zaraz cała reszta była chora.

Nawracające zapalenia gardła u dzieci

Statystyki pokazują, że infekcje górnych dróg oddechowych (w tym infekcje gardła) są najczęstszą przyczyną wizyt u pediatry (ponad połowa wszystkich zgłoszeń). Szacuje się, że dzieci w wieku 2-5 lat mogą zarazić się tego typu infekcją nawet osiem razy w roku!

Co właściwie powoduje infekcje? W większości przypadków są to wirusy, które powodują zaczerwienienie gardła albo nawet występowanie małych pęcherzyków z bezbarwnym płynem. U większości dzieci infekcje przebiegają bez gorączki.

Podczas infekcji bakteryjnej na migdałkach i języku pojawi się również biaława powłoka. Najczęściej towarzyszy temu gorączka. Wyjątkiem jest mononukleoza zakaźna, która mimo że jest chorobą wirusową, może wywoływać podobne objawy. Infekcje bakteryjne są rzadkie, ale są również bardziej niebezpieczne, ponieważ nieleczone mogą powodować wiele poważnych powikłań.

Jak radzić sobie z infekcją gardła u dziecka

Biorąc pod uwagę rozpowszechnienie chorób gardła i górnych dróg oddechowych u dzieci, wydaje się, że na rynku powinno być leków pod dostatkiem. Nie do końca. Wiele leków odciążających gardło można stosować od szóstego roku życia, a nawet od dziesiątego roku życia! Rodzice są bezradni, bo często myślą, że jedyne, co im zostało, są to środki bezpieczne, łagodne i … nieskuteczne. Czy to prawda?

Naturalne metody walki z zapaleniem gardła

W przypadku małych dzieci nie warto faszerować ich chemią. Złą opcją na pewno będzie stosowanie antybiotyków na własną rękę, które były przeznaczone na inną chorobę niż ta aktualna. Szczególnie, że większość infekcji gardła jest powodowana przez wirusy, a tylko w niektórych przypadkach przez bakterie, czyli anginę. Jeśli stan malucha jest nienajgorszy należy stosować naturalne środki, które są łagodniejsze, a mimo to skuteczne.

Niezastąpione będą napary ziołowe. Szczególnie dobre są napary z szałwii. Płukanki na jej bazie powinno się stosować profilaktycznie. Ma ona właściwości antyseptyczne oraz odpowiednio chroni gardło. Warte uwagi są również rzepik i tymianek. Ten drugi można uprawiać w kuchni na parapecie.

Wspaniałym sposobem na walkę z infekcją gardła będzie zastosowanie grzyba – płucnica islandzka. Wytwarza on duże ilości śluzu mającego lepkość i konsystencję jak naturalny śluz znajdujący się w gardle. Dzięki tej właściwości może on zastąpić śluz znajdujący się w wysuszonym gardle. Płucnica posiada właściwości antyseptyczne. Środki zawierające owy grzyb mogą być stosowane przez dzieci a nawet przez kobiety w ciąży.

Profilaktyka stosowana przy leczeniu zakażeń gardła u dzieci

Jak powszechnie wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli nasze dziecko chodzi do przedszkola powinniśmy uczyć je podstawowych zasad higieny. Na pewno pomoże to zmniejszyć ilość sytuacji zagrażających złapaniu infekcji przez twoje dziecko.

Nie powinniśmy podawać maluchowi zimnych napojów, czy lodów podczas upalnych dni. Zmniejszy to narażenie gardła na nagłe zmiany temperatury, które są częstą przyczyną infekcji.

Warto również podawać dziecku profilaktycznie pastylki z płucnicą. Ich atutem jest dostępność bez recepty, więc można po nie sięgnąć w każdej chwili. Jeżeli jednak potrzebujemy poradzić się lekarza, warto skorzystać z teleporady online.

Również warto zainwestować w nawilżacz powietrza, jeżeli nasze dziecko często choruje. Szczególnie pomocne będzie nawilżenie powietrza w nocy, kiedy nasza pociecha śpi.

  • Udostępnij artykuł: