1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Rak płuca – od 1 lipca dostęp do nowych terapii w Polsce

Rak płuca – od 1 lipca dostęp do nowych terapii w Polsce

Rak płuca – od 1 lipca dostęp do nowych terapii w Polsce

Od 1 lipca 2025 roku w Polsce zaczynają obowiązywać przełomowe zmiany w leczeniu raka płuca. To, co jeszcze dekadę temu brzmiało jak nierealna wizja – 46 miesięcy życia w stadium rozsiewu – dziś staje się faktem. Dzięki nowym terapiom dostępnym w ramach programu lekowego B6, leczenie raka płuca może być nie tylko skuteczniejsze, ale wręcz radykalnie zmienić przebieg choroby.

Nowoczesne leczenie raka płuca od lipca 2025

Nowe terapie, które pojawią się w publicznym systemie opieki zdrowotnej, obejmują m.in. ozymertynib oraz immunoterapię w oparciu o przeciwciała monoklonalne. Jak podkreśla prof. Dariusz M. Kowalski, jeszcze niedawno pacjent z rozsianym nowotworem mógł liczyć na kilka miesięcy życia. Dziś – dzięki leczeniu celowanemu – mówi się o kilku latach dobrej jakości życia. To zmiana nie tylko statystyczna, ale przede wszystkim ludzka – dająca chorym czas, którego dotąd nie mieli.

Diagnostyka molekularna raka płuca wciąż zbyt wolna

Choć dostęp do nowoczesnych terapii rośnie, polska diagnostyka wciąż kuleje. Aleksandra Wilk z Fundacji TO SIĘ LECZY zwraca uwagę na to, że pacjenci czekają zbyt długo na wyniki badań. W mniejszych ośrodkach materiał potrafi tygodniami krążyć między laboratoriami. A w onkologii czas gra na korzyść choroby.

Dr Andrzej Tysarowski z Narodowego Instytutu Onkologii podkreśla, że zaawansowana diagnostyka, taka jak NGS (sekwencjonowanie nowej generacji), nadal nie jest standardem. To zaskakujące, biorąc pod uwagę, że bez niej nie da się precyzyjnie dobrać terapii. Jeszcze większym problemem pozostaje brak finansowania tzw. płynnej biopsji – metody o ogromnym potencjale, zwłaszcza u pacjentów, których stan nie pozwala na klasyczny pobór materiału.

Terapie celowane – rewolucja w praktyce klinicznej

W programie B6 znalazło się miejsce dla kilkunastu terapii ukierunkowanych na konkretne mutacje genetyczne, m.in. EGFR, ALK czy KRAS. Ich skuteczność w zahamowaniu rozwoju raka płuca to już nie teoria, lecz potwierdzona praktyka. Leczenie ozymertynibem potrafi zredukować ryzyko nawrotu nawet o 90 procent.

Jednak mimo dostępu do wielu przełomowych opcji, nadal brakuje refundacji dla niektórych terapii z grupy leków skojarzonych. Równolegle system RDTL, czyli ratunkowy dostęp do leczenia, funkcjonuje wciąż zbyt wybiórczo. Eksperci apelują o jasne, transparentne kryteria, które pozwolą realnie zwiększyć szansę pacjenta na nowoczesne leczenie.

Immunoterapia w raku płuca z nowymi wskazaniami refundacyjnymi

Kolejną ważną zmianą w 2025 roku będzie rozszerzenie wskazań refundacyjnych dla immunoterapii. Leczenie tzw. terapią kanapkową – łączącą chemioterapię i immunoterapię przed i po operacji – otwiera nowe możliwości w niedrobnokomórkowym raku płuca.

Prof. Ewa Kalinka zaznacza, że kluczowa jest tutaj dokładna diagnostyka molekularna. Bez niej trudno mówić o skutecznym leczeniu radykalnym. Wdrożenie terapii w złym momencie albo dla niewłaściwego pacjenta może zniweczyć cały wysiłek. Potrzebny jest więc nie tylko dostęp do leków, ale też reorganizacja systemu, który pozwoli objąć chorego pełną, skoordynowaną opieką.

Lung Cancer Units – zmiana systemowa w leczeniu raka płuca

Sercem nowego modelu leczenia mają być tzw. Lung Cancer Units – wyspecjalizowane ośrodki, które będą prowadzić pacjenta od momentu diagnozy aż po rehabilitację. Prof. Maciej Krzakowski nie ukrywa: to ostatni etap przed wdrożeniem, ale kluczowy. Bez odpowiedniego zaplecza organizacyjnego i kadrowego rewolucja może pozostać tylko na papierze.

W LCU pacjent ma mieć dostęp nie tylko do terapii, ale też do koordynatora – osoby, która pomoże mu przejść przez całą ścieżkę leczenia, badań, decyzji i wsparcia. Z punktu widzenia chorego to zmiana fundamentalna. W systemie pełnym przeskakiwania od lekarza do lekarza, od placówki do placówki – to właśnie koordynator może być tym, kto przywraca kontrolę.

Polska onkologia płucna na zakręcie. I szansa, by pojechać dalej

Eksperci nie mają wątpliwości – dostęp do nowoczesnych terapii to ogromny krok naprzód, ale bez zmian organizacyjnych cały wysiłek może się rozmyć. System wymaga większej dynamiki, mniej biurokracji i szybszego działania. Bo w leczeniu raka płuca czas to życie.

Jak podsumował prof. Krzakowski: „Musimy skończyć z chałupnictwem. W raku płuca nie ma miejsca na improwizację”. Czas zacząć traktować pacjenta z rakiem płuca tak, jak tego wymaga XXI wiek – kompleksowo, nowocześnie i z nadzieją.

Źródło: medonet.pl

Zaobserwuj nas

[FAQ] najpopularniejsze pytania naszych pacjentów

1. Czy leczenie nowymi terapiami będzie dostępne dla każdego pacjenta?
Nie. Wymagana będzie szczegółowa diagnostyka molekularna i kwalifikacja do programu B6.

2. Co zrobić, jeśli mój szpital nie oferuje badań NGS?
Poproś lekarza o skierowanie do ośrodka referencyjnego – masz prawo do pełnej diagnostyki.

3. Czy można łączyć immunoterapię z innymi formami leczenia?
Tak, tzw. terapia kanapkowa łączy immunoterapię z chemioterapią przed i po operacji.

4. Kiedy powstaną Lung Cancer Units i jak się do nich dostać?
Pierwsze jednostki mają ruszyć wkrótce, ale szczegóły organizacyjne są jeszcze w przygotowaniu.

  • Udostępnij artykuł: