1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Najczęstsze błędy w trakcie parzenia kawy. Sprawdź, czy ich nie popełniasz

Najczęstsze błędy w trakcie parzenia kawy. Sprawdź, czy ich nie popełniasz

Najczęstsze błędy w trakcie parzenia kawy. Sprawdź, czy ich nie popełniasz

Artykuł sponsorowany

Wbrew pozorom zaparzenie idealnej kawy to prawdziwa sztuka, która wymaga nie tylko wysokiej jakości ziaren i dobrego sprzętu, ale także odpowiedniej techniki. Nawet drobne i pozornie nieistotne błędy mogą wpłynąć na smak gotowego napoju, sprawiając, że będzie gorzki, kwaśny lub bez wyrazu. Na szczęście przychodzimy z pomocą! Nie tylko przygotowaliśmy przegląd najczęstszych błędów popełnianych w trakcie parzenia kawy, ale także podpowiadamy, jak ich uniknąć. Zaczynamy!

Używanie złej jakości kawy

Nawet najlepszy ekspres nie uratuje smaku kawy, jeśli korzystasz z kiepskiej jakości ziaren. Na szczęście łatwo to zmienić. Wystarczy, że zaczniesz robić zakupy w Coffeedesk – sklepie, w którym znajdziesz zarówno włoskie mieszanki, jak i te z kategorii speciality, które podbiją kubki smakowe nawet najbardziej wymagającego kawosza.

Nieodpowiednia grubość mielenia

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że odpowiednia grubość mielenia ma kluczowe znaczenie dla smaku kawy. Zbyt drobne ziarna mogą sprawić, że stanie się gorzka, podczas gdy za duże doprowadzą do tego, że gotowy napój będzie za słaby i wodnisty.

Jak unikać tego błędu? Dopasuj grubość mielenia do metody parzenia kawy. W praktyce wygląda to następująco:

  • ekspres ciśnieniowy – bardzo drobno zmielona kawa,
  • chemex lub french press – grubo mielona,
  • drip lub AeroPress – średnia grubość mielenia.

Jeżeli korzystasz z polecanych zaparzaczy do kawy, to koniecznie zaopatrz się w młynek żarnowy, który równomiernie mieli ziarna.

Złe proporcje

Nie tylko grubość mielenia ma wpływ na smak gotowej kawy. Równie ważne są proporcje, czyli to, jaką ilością wody ją zalejesz. Jeżeli będzie ich za mało – ledwo poczujesz charakterystyczny posmak małej czarnej. Z kolei dodanie zbyt dużej ilości zmielonych ziaren to najprostszy przepis na gorzką i zbyt intensywną kawę.

Optymalnym rozwiązaniem jest 1 gram kawy na 15–17 gramów wody. Jeżeli zależy Ci na precyzji i idealnym smaku, możesz skorzystać z wagi kuchennej.

Niewłaściwy czas parzenia

Nawet w przypadku najsmaczniejszej kawy nie będziesz w stanie wydobyć z niej maksimum smaku i aromatu, jeżeli nie zadbasz o właściwy czas parzenia. Zbyt krótki czas ekstrakcji powoduje, że napój jest kwaśny, a zbyt długi – nadaje mu gorzkości.

Najlepszym pomysłem jest dopasowanie czasu parzenia do metody przygotowywania kawy. W przypadku espresso wystarczy 25-30 sekund, podczas gry mała czarna we french pressie może potrzebować nawet 4 minut.

Zapominanie o czyszczeniu sprzętu i akcesoriów

Osad, kamień, resztki starej kawy – te i inne zabrudzenia odbijają się negatywnie na smaku zaparzanej kawy, sprawiając, że ma wyczuwalne nieprzyjemne nuty. Jeżeli chcesz tego uniknąć, to czyść regularnie używane sprzęty i akcesoria – ekspres, młynek, zaparzacz czy spieniacz do mleka. Od razu poczujesz różnicę.

Jak widzisz, parzenie kawy to proces, w którym naprawdę liczy się każdy szczegół – od jakości ziaren, przez odpowiednią grubość mielenia ziaren, aż po czas parzenia. Na szczęście dzięki nam już nigdy więcej nie popełnisz któregoś z najczęstszych błędów.

Zaobserwuj nas

  • Udostępnij artykuł: