1. Home
 2. Artykuły lekarzy
 3. Leki na afty – preparaty i domowe sposoby

Leki na afty – preparaty i domowe sposoby

Leki na afty – preparaty i domowe sposoby

Pomimo tego, na jaki lek się zdecydujesz, wszystkie mają odpowiednie składniki, które działają antyseptycznie, dezynfekująco, pielęgnując i łagodząc. Owrzodzenia aftowe jamy ustnej są bardzo powszechnym, nieprzyjemnym i niepokojącym stanem, na który wszyscy cierpią niezależnie od wieku.

Te drobne i bolesne zmiany najczęściej występują na błonie śluzowej policzków, ust i języka. Wyglądają jak małe płytkie nadżerki lub wrzody. Czasami są w kolorze białym. Pojawią się indywidualnie, ale dodatkowo w większych skupiskach. Afty nie wydają się być zaraźliwe. Dlaczego jednak powstają? To pytanie jest zadawane przez prawie wszystkich. Powodów jego powstania będzie kilka, a najważniejsze są:

 • nieodpowiednia higiena jamy ustnej,
 • próchnica,
 • urazy
 • skłonności genetyczne,
 • zła dieta
 • stosowanie antybiotyków.

Czy istnieje lekarstwo na afty?

Oczywiście! W aptekach dostępnych jest wiele różnych preparatów pomagających leczyć bolesne zmiany jamy ustnej. Niezależnie od tego, czy afty są niewielkie lub rozległe to do każdego rodzaju stosuje się środki dostępne w aptekach bez recepty.

Lek na afty – preparaty z apteki

Chociaż są nieszkodliwe i małe, utrudniają codzienne funkcjonowanie i są niezwykle obciążające. Jedzenie, picie, a nawet rozmowa staje się trudniejsza, ponieważ pojawia się nieprzyjemny, palący ból. Ich leczenie należy zatem rozpocząć od wyeliminowania czynników, które je spowodują. 

 • Żele i pasty na afty – jedna z najbardziej rozpowszechnionych form stosowanych przy tego rodzaju otarciach. Są proste w użyciu. Te formy preparatów eliminują owrzodzenia i przyspieszają regenerację. Dodatkowo zmniejszają ból. Ten rodzaj leku na afty obejmuje Aftargent Nano, Anaftin, Dezaftan czy Urgo.
 • Spraye i płyny do płukania ust – równie cenione. szybciej uzdrawiają. Działają jako środek dezynfekujący. Te formy produktów zawierają środki antyseptyczne jak chlorheksydyna, więc zawsze przeglądaj ulotki przed każdym ich użyciem.
 • Leczenie pod opieką lekarza – dzieje się tak, gdy owrzodzenia są przewlekłe. Lekarz może wtedy skierować pacjenta na badania, ponieważ musi wykluczyć niedobór pewnych witamin i minerałów. Czekając na wyniki, lekarz może zastosować leczenie miejscowe, ale może również zasugerować zastosowanie kortykosteroidów lub leków immunomodulujących. Jednak rzadko się to zdarza.

Lekarstwo na wrzody – domowe sposoby

Leki aftowe, które po prostu dostaniesz w aptece, są zdecydowanie wystarczająco skuteczne. Dzięki temu nie musisz być zmuszany do zbyt długiego męczenia się z nieprzyjemnym i silnym bólem. Istnieją jednak domowe środki zaradcze, które będą stosowane nawet podczas leczenia gotowymi preparatami lub stosowane samodzielnie. Obejmują one np. płukania roztworem izotonicznym, czyli solanką, napary z ziół czy nadtlenek wodoru(woda utleniona).

 • Udostępnij artykuł: