1. Home
 2. Artykuły lekarzy
 3. Zespół FAS – objawy

Zespół FAS – objawy

Zespół FAS – objawy

Zespół FAS (Fetal Alcohol Syndrome) to ciężka choroba, która rozwija się u dzieci, których matki spożywały alkohol w ciąży. Chociaż większość kobiet wie, że spożywanie alkoholu w ciąży jest szkodliwe dla dziecka, niestety niektóre nadal piją w tym czasie, narażając swoje potomstwo na poważne problemy zdrowotne.

Przeczytaj również, Czy torbiel na jajniku jest groźny?

FAS – co to?

Alkoholowy zespół płodowy, zwany również syndromem FAS, to choroba wynikająca z picia alkoholu w czasie ciąży. FAS choroba może prowadzić do poważnych zaburzeń rozwojowych u dziecka, takich jak wady serca, opóźnienie umysłowe, problemy z koordynacją ruchową, a także trudności w uczeniu się i zachowaniu. Co to jest alkoholowy zespół płodowy? To kompleksowy zbiór objawów, które mogą występować u dziecka, którego matka piła alkohol w czasie ciąży. Z uwagi na poważne konsekwencje zdrowotne, picie alkoholu w ciąży nie powinno być w ogóle brane pod uwagę.

Czym różni się FAS od FASD?

FAS (alkoholowy zespół płodowy) i FASD (spektrum zaburzeń związanych z alkoholem płodowym) to dwa różne terminy związane z wpływem alkoholu na rozwój płodu. FAS jest jednym z trzech głównych zaburzeń spektrum FASD, charakteryzującym się charakterystycznymi cechami wyglądu, wadami serca, opóźnieniem umysłowym i trudnościami w nauce. Natomiast FASD to szersze pojęcie obejmujące cały zakres zaburzeń, które mogą występować u dzieci, których matki piły alkohol w czasie ciąży, w tym nie tylko FAS, ale także inne zaburzenia neurologiczne i behawioralne. W przeciwieństwie do FAS, dzieci z FASD mogą mieć łagodniejsze objawy lub nie mieć charakterystycznych cech wyglądu, ale nadal mogą borykać się z trudnościami w rozwoju.

FAS – objawy

Objawy zespołu FAS (alkoholowego zespołu płodowego) mogą występować u dzieci już od urodzenia, ale mogą również pojawić się w późniejszym życiu dziecka. Dziecko z FAS może mieć charakterystyczne cechy wyglądu, takie jak fas na twarzy, czyli skróconą szczękę, małe oczy i płaski mostek nosa. Zespół FAS objawy to jednak nie tylko wygląd – dziecko może mieć również problemy zdrowotne, takie jak wady serca czy zaburzenia słuchu. 

Osoby z FAS mogą również borykać się z problemami emocjonalnymi i psychicznymi. FAS kiedy można rozpoznać? W przypadku dzieci, diagnozę można postawić już w okresie niemowlęcym, natomiast u dorosłych rozpoznanie może być trudniejsze.

Oto kilka objawów zespołu FAS (alkoholowego zespołu płodowego):

 • FAS na twarzy, czyli charakterystyczne cechy wyglądu, takie jak skrócona szczęka, małe oczy i płaski mostek nosa
 • Wady serca i innych narządów wewnętrznych
 • Zaburzenia słuchu i wzroku
 • Problemy z koordynacją ruchową i niski ton mięśniowy
 • Opóźnienie umysłowe i trudności w nauce
 • Trudności w zachowaniu, takie jak nadpobudliwość i agresja
 • Problemy emocjonalne i psychiczne, takie jak depresja, lęk czy zaburzenia osobowości.

Znani ludzie z FAS

Choć alkoholowy zespół płodowy (FAS) jest ciężkim zaburzeniem rozwojowym, niektórzy ludzie znani ze świata rozrywki i kultury ujawnili, że sami bądź ich bliscy mieli do czynienia z tą chorobą. W Polsce jednym z przykładów gwiazdy z FAS jest Maja Bohosiewicz – aktorka i prezenterka, która opowiedziała publicznie o swoim życiu z tą chorobą i jak wpłynęła na jej życie. W innych krajach również pojawiły się informacje na temat innych znanych osób z FAS, takich jak aktorzy Colin Farrell i Jeremy Renner, czy piosenkarka Fergie.

Pytania od pacjentów:

Czy alkoholik może mieć zdrowe dziecko?

Picie alkoholu w czasie ciąży może prowadzić do różnych zaburzeń rozwojowych u dziecka, takich jak alkoholowy zespół płodowy (FAS). Osoby uzależnione od alkoholu powinny zwrócić uwagę na swoje nawyki i ograniczyć spożycie alkoholu lub całkowicie z niego zrezygnować, aby zminimalizować ryzyko wpływu na zdrowie dziecka.

Czy alkohol w pierwszych tygodniach ciąży szkodzi?

Tak, alkohol w pierwszych tygodniach ciąży może powodować uszkodzenia płodu, ponieważ w tym okresie rozwijają się organy wewnętrzne i układ nerwowy dziecka. Z tego powodu zaleca się całkowite unikanie picia alkoholu w czasie ciąży.

Przeczytaj również, Czy endometrioza jest groźna?

Źródła:

 1. niaaa.nih.gov

 2. cdc.gov/ncbddd/fasd/index.html

 3. mayoclinic.org/diseases-conditions/fetal-alcohol-syndrome/symptoms-causes/syc-20352901

 4. nofas.org/

 • Udostępnij artykuł: