1. Home
 2. Artykuły lekarzy
 3. Migrenowe bóle głowy

Migrenowe bóle głowy

Migrenowe bóle głowy
 • 2020-11-06
 • 1105

Do tak zwanych pierwotnych bólów głowy, zaliczana jest migrena. Pierwotne znaczy takie, które nie są konsekwencją innych chorób dodatkowych. Napadowość bólów głowy charakteryzuje migrenę oraz towarzyszą jej zwykle dodatkowe neurologiczne symptomy. Mimo wielu teorii powstawania tego charakterystycznego bólu głowy, nie została ostatecznie wyjaśniona przyczyna choroby.

Objawami migreny są nawracające, czasem nie do wytrzymanie silne bóle głowy. Ból zazwyczaj występuje po jednej stronie głowy, charakteryzuje go pulsujący obraz oraz wzmaga się przy wysiłku fizycznym. Większa wrażliwość na światło, nawet ciche dźwięki lub zwykłe zapachy. Występowanie tzw. aury migrenowej często wyprzedza pojawienie się bólu. Są to objawy typowo neurologiczne i całkowicie odwracalne. Zalicza się do nich:

 • obraz migających kropek lub linii i plam
 • drętwienie części twarzy lub dolny i górnych kończyn,
 • zaburzenia artykulacji, czyli mowy.
 • zawroty głowy
 • osłabienia jednej połowy ciała, całkowicie odwracalne.

Aura trwa do kilkunastu minut, zazwyczaj mija po 60 minutach, wyjątkowo trwa przez dobę. W napadzie migreny ból rozwija się w ciągu kilkunastu minut osiągając największe natężenie w 2 godziny. Zależności od leczenia, ból trwa między 4 a 72h.

Jak postępować, gdy migrena atakuje?

Należy nadmienić, że migrena nie jest chorobą zagrażającą życiu. Nie mniej jednak uciążliwość choroby może powodować duże ograniczenie w życiu człowieka. Pomocy należy szukać u lekarza POZ. Z pomocą przychodzi też telemedycyna i teleporady online. Pojawienie się objawów migrenowych nie wymaga pilnej interwencji lekarskiej. Pacjent powinien być zaopatrzony w leki, które najbardziej sprawdzają się indywidualnie. Pacjent z rozpoznaniem migreny powinien w szybkim czasie przyjąć lek przeciwbólowy zgodny z zaleceniami lekarskimi. To szybkość interwencji przeciwbólowej decyduje o przebiegu napadu. Jeśli nawet zabrakło leku, który zazwyczaj pomagał choremu, możne przedłużyć e-Receptę na portalu w kilka chwil.

Chory na migrenę nie powinien zwlekać, i liczyć na to, że ból głowy sam przeminie.

Jak lekarz diagnozuje migrenę?

Nie należy wykonywać specjalistycznych badań czy to obrazowych czy instrumentalnych by rozpoznać chorobę. Lekarzowi wystarczy charakterystyczny wywiad chorobowy i na podstawie tego jak Pacjent opisuje swoje objawy można postawić trafną diagnozę. Czasem wykonywane z powodów bólów głowy EEG może wykluczyć lub rozpoznać inne patologie, powodujące bóle głowy przypominające migrenę.

Jakie jest leczenie migreny?

Wyróżnia się dwa typy interwencji w leczeniu migreny : doraźny oraz prewencyjny.

Migrena – Leczenie doraźne:

Stosowane leki przeciwbólowe w doraźnej interwencji to paracetamol, kwas acetylosalicylowy, oraz NLPZ, a także pochodne ergotaminy, alkaloidy sporyszu lub tryptany. Jak wspomniano wyżej, leki te należy zażyć jak najszybciej, maksymalnie do 2h.. Brak poprawy po leku z jednej grupy podpowiada, że należy użyć leku z innej kategorii. Jeżeli bóle są uporczywe i nie pomagają ww. leki to leczenie prowadzi się stosując tryptany. Na dodatkowe nieprzyjemne objawy jakimi są wymioty, z pomocą przychodzą leki przeciwwymiotne jak metoclopramid lub tietylperazyna w czopkach.

W przypadku chorych, u których występują częste napady migreny i którzy nadużywają leków z grupy NLPZ zwiększa się ryzyko rozwoju bólu głowy zależnego od leków. Jest to trudny do leczenia i bardzo utrudniający funkcjonowanie chorym ból głowy. Dlatego ważne jest poinformować chorego, u którego występuje częste napady aby kontrolował zażywane leki lub częściej zmieniał grupy tych leków, lub rozważyć leczenie profilaktyczne

Migrena – Leczenie profilaktyczne:

Polega ono na systematycznym przyjmowaniu leków, które mają obniżyć ilość napadów bólowych głowy. Są to leki nie działające przeciwbólowo i zaletą ich jest, że można je przyjmować nawet w połączeniu z lekami przeciwbólowymi. Niestety na efekt działania tych preparatów często trzeba poczekać kilka tygodni lub miesięcy. W leczeniu profilaktycznym stosuje się leki z grupy:

 • kardiologicznych, ,
 • przeciwpadaczkowych,
 • przeciwdepresyjnych.

  Ocena skuteczności następuje dopiero po kliku miesiącach, jeśli nie widać profilaktycznego efektu leczniczego to należy zmieniać te leki

Toksyna botulinowa w leczeniu migreny?

To jedna z nowoczesnych metod leczenia. Terapia polega na podaniu kilku wstrzyknięć toksyny botulinowej w mięśnie okolic szyi i głowy. W pojedynczej sesji leczniczej podaje się 31 wstrzyknięć – 7 w okolicę czoła, 4 w okolicę skroni z każdej strony, po 5 w okolicę potyliczną z każdej strony i po 3 w mięśnie karku z każdej strony.

Na portalu eDoktorzy znaleźć można specjalistów, którzy zajmują się leczeniem migreny. Dzięki konsultacji online można uzyskać e-receptę

Czy można wyleczyć skutecznie migrenę?

Jest to choroba nieuleczalna, lecz możliwa do kontroli farmakologicznej. Dzięki temu zmniejsza się skutecznie liczbę napadów do minimum. Zaskakujący może być fakt istotnej poprawy przez zmniejszenie napadów lub nawet całkowite ustąpienie migrenowych bólów głowy u pacjentek po ciąży lub po okresie menopauzalnym.

Choroba często może upośledzać jakość życia pacjenta. Pacjenci, którzy cierpią na częste napady migrenowe o znacznym nasileniu mogą z powodu tej dolegliwości gorzej funkcjonować zawodowo i społecznie. Niektóre napady potrafią być tak silne, że jedyną aktywnością Pacjenta pozostaje leżenie. Nie sposób w tym stanie jest też pójść do pracy. W trakcie konsultacji online lekarz specjalista może wystawić za czas trwania napadu e-zwolnienie tzw L4 online

 • Udostępnij artykuł: