Jak rozpuścić kamień w pęcherzu moczowym? Czy to w ogóle możliwe?
- 2022-11-07
- 2 polubień
- 3241
Kamienie w pęcherzu moczowym są złogami, które powstają z substancji chemicznych obecnych w moczu, nierozpuszczających się, tylko poddających krystalizacji. Kamienie powodują przykre dolegliwości i są jedną z odmian choroby nazywanej kamicą moczową.
Czym są kamienie w pęcherzu i czy można je rozpuścić?
Do powstania kamieni moczowych dochodzi, kiedy mocz staje się roztworem przesyconym, czyli znajduje się w nim zbyt duża koncentracja minerałów i soli kwasów, które nie mogą zostać rozpuszczone. Niewielkie kryształki, które pojawiają się wtedy w moczu, wpływają na drożność układu moczowego: przez to namnażają się w nim bakterie, a niekiedy dochodzi do całkowitego uniemożliwienia przepływu moczu.
Oczywiście pojedynczy wytrącony kryształek nie jest jeszcze niebezpieczny dla zdrowia: jednak mają one tendencję do łączenia się i tworzenia grudek z warstw osadu. Niektóre kamienie moczowe są niewielkie i mogą być wydalone w trakcie mikcji (zazwyczaj ich średnica nie przekracza 5 mm), ale już większe kamienie zdecydowanie nie będą w stanie opuścić organizmu w ten sposób. Wtedy potrzebna jest ingerencja chirurga. Warto zapamiętać, że raz powstałe kamienie moczowe nie rozpuszczą się samodzielnie. Faktem jednak jest, że to, w jaki sposób się odżywiamy, może sprzyjać lub zapobiegać powstawaniu kamieni moczowych.
Jak czytamy w artykule: https://www.dbajonerki.pl/schorzenia-nerek/kamienie-w-pecherzu-skad-sie-biora-objawy proces powstawania kamieni moczowych może trwać nawet kilka lat i nie dawać przez ten czas żadnych dolegliwości, ponieważ złogi wytwarzane są nie w pęcherzu, a w miedniczkach nerkowych, skąd wędrują w dół. Dlatego regularne poddawanie się badaniu moczu i okresowemu badaniu USG nerek i brzucha jest najlepszym sposobem na wczesne wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości i niedoprowadzenie do rozwijania się poważnej odmiany choroby.
W jaki sposób wspomóc organizm na ich wydaleniu we wczesnym etapie?
Gdy kamienie są jeszcze niewielkie, ich wydalenie wraz z moczem jest możliwe i zdecydowanie ten sposób jest na tym etapie jest najbardziej wskazany. W jaki sposób można sobie pomóc i usunąć kamienie moczowe z organizmu bez interwencji lekarskiej?
Picie dużej ilości płynów
Picie dużej ilości wody to podstawa. Zbyt skoncentrowany mocz to idealne środowisko dla kamieni moczowych, w którym mają tendencję do rozrastania się. Dodatkowo, gdy nie spożywamy dostatecznej ilości płynów, pęcherz nie jest wystarczająco często „przepłukiwany” i na długie godziny gromadzi się w nim osad.
Najlepszym sposobem jest picie średnio mineralizowanej wody, ale warto sięgać także po soki: z mango, pomarańczy, jabłka, arbuzów, żurawiny. Sposób ten nie gwarantuje odzyskania zdrowia i usunięcia wszystkich kamieni moczowych z organizmu, ale z pewnością może to ułatwić i ma korzystny wpływ na cały organizm.
Stosowanie octu jabłkowego
Niektóre badania potwierdzają, że picie octu jabłkowego zmieszanego z sokiem z cytryny może pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie liczby kamieni nerkowych. Warto wypróbować ten sposób, jeśli nie zachodzą u nas przeciwwskazania do spożywania octu.
Wspomaganie organizmu ziołami
Napoje i mieszanki ziołowe często wykazują działanie pomocnicze w przypadku wielu chorób. Za zioła, które wspomagają organizm w walce z kamieniami moczowymi, uznaje się m.in. kłącze perzu, kozieradkę i skrzyp. Z tego też względu wyciągi z tych ziół znajdują się w suplementach dla osób mających problemy z pęcherzem i nerkami. Kozieradka i kłącze perzu charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym, zawierają substancje śluzowe i liczne witaminy, które pomagają zachować odpowiedni odczyn moczu. Z kolei skrzyp wykazuje działanie rozkurczowe i moczopędne, co może ułatwić regularne opróżnianie pęcherza.
Zapobieganie nadwadze i aktywny tryb życia
Dowiedziono, że otyłość sprzyja chorobom metabolicznym, w tym powstawaniu kamieni moczowych. Dlatego dbając o zachowanie odpowiedniej wagi, zmniejszamy ryzyko zachorowania i nawrotów choroby.
Profilaktyka powstawania kamieni moczowych powinna zatem obejmować stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety, jak i regularne uprawianie dostosowanych do naszej kondycji sportów i aktywności. Już 30 minut intensywnego spaceru dziennie znacznie poprawia stan zdrowia.
Bibliografia:
- Wei Zhu, Yang Liu, Yu Lan, Xiaohang Li, Lianmin Luo, Xiaolu Duan, Ming Lei, Guanzhao Liu, Zhou Yang, Xin Mai, Yan Sun, Li Wang, Suilin Lu, Lili Ou, Wenqi Wu, Zanlin Mai, Dongliang Zhong, Chao Cai, Zhijian Zhao, Wen Zhong, Yongda Liu, Yin Sun, Guohua Zeng: Dietary vinegar prevents kidney stone recurrence via epigenetic regulations, EBio Magazine, czerwiec 2019 za Pubmed, dostęp 29.10.2022.
- National Kidney Foundation, Uric Acid Stones – causes, prevention and treatment, www.kidney.org, dostęp 29.10.2022.
Potrzebujesz lekarza? Umów konsultację lekarską online
Prosty formularz! Wybierz godzinę konsultacji i oczekuj na kontakt z lekarzem online