Jak rozpoznać wady wzroku? Sprawdź, czy nie potrzebujesz okularów!
- 2022-09-07
- 2 polubień
- 1911
Dobra jakość widzenia w ogromnym stopniu wpływa na naszą jakość życia. Niestety, jak wskazują globalne statystyki, coraz większa część populacji ma wady wzroku. Obecnie ponad 2 miliardy osób na świecie boryka się z zaburzeniami widzenia. Odpowiednio wczesne zdiagnozowanie nieprawidłowości, pozwala na jego skuteczną korekcję. Jak rozpoznać wady wzroku? Na co warto zwrócić uwagę?
Przeczytaj też jak dbać o oczy?
Wada wzroku – co to jest?
Wada wzroku to zjawisko, które dotyczy coraz większej liczby osób w populacji i to coraz młodszych. Na szczególne wyróżnienie zasługuje krótkowzroczność, która jest wadą coraz częściej dotykającą młode osoby.
Wady wzroku bywają nazywane również wadami refrakcji. Jest to stan, w którym narząd wzroku jest niezdolny do stworzenia prawidłowego i wyraźnego obrazu na siatkówce, a dokładniej w jej centralnej części. Konsekwencją tego jest występowanie zaburzeń widzenia z bliska bądź z daleka, w zależności od wady. Wyróżnić można następujące wady wzroku:
- krótkowzroczność (inaczej miopia),
- dalekowzroczność,
- astygmatyzm,
- prezbiopię.
Przyczyny wad wzroku
Tak jak przebieg wad refrakcji bywa różny, tak i odmienne mogą być przyczyny ich wystąpienia. W przypadku niektórych wad wzroku, np. krótkowzroczności, występowanie wady jest konsekwencją czynników zarówno genetycznych, jak i środowiskowych, do których zaliczamy długotrwałą pracę wzrokową w bliży (np. przed komputerem czy czytając) i brak aktywności na świeżym powietrzu.
Wady, w których największe znaczenie ma czynnik genetyczny to astygmatyzm i dalekowzroczność. W przypadku tych wad refrakcji genetyczne występowanie u krewnych z poprzednich pokoleń znacząco zwiększa wystąpienie zaburzenia.
Warto także podkreślić, że kolejnym czynnikiem, istotnym z punktu widzenia wad wzroku, jest także wiek. Wraz z wiekiem zwiększa się nasza ekspozycja na szkodliwe czynniki środowiska, zwiększa się stres oksydacyjny i przyspiesza starzenie się komórek. W konsekwencji, u osób starszych wyższe jest ryzyko wystąpienia problemów z widzeniem i chorób oczu.
Objawy wad wzroku
Wśród podstawowych objawów wad wzroku wyróżniamy przede wszystkim zaburzenia widzenia. W zależności od typu wady mogą być one różne – możemy nie być w stanie dostrzec obiektów z daleka lub przeczytać gazety czy książki z bliska, zwłaszcza przy słabym oświetleniu. Objawem wady wzroku mogą być także przewlekłe bóle głowy, szybsze męczenie się oczu, mrużenie oczu bądź oddalanie przedmiotów od twarzy.
Metody korekcji wad wzroku
Jedną z najpowszechniej stosowanych metod korekcji wad wzroku jest stosowanie soczewek korekcyjnych pod postacią okularów. Jest to rozwiązanie nieinwazyjne i łatwe w zastosowaniu. Innym rozwiązaniem są soczewki kontaktowe miękkie lub sztywne, które są nakładane na oczy i korygują wadę. W tym przypadku należy nauczyć się odpowiedniej higieny i obsługi soczewek, niemniej jest to metoda korekcji niezauważalna dla ludzi z zewnątrz.
Wśród alternatywnych metod korekcji wad wzroku dostępne są zabiegi operacyjne, np. laserowa korekcja wzroku. Metoda ta jest wykonywana zdecydowanie rzadziej, ponieważ może być zastosowana wyłącznie u wybranych pacjentów.
Co zrobić, gdy potrzebujesz okularów korekcyjnych?
Aby wesprzeć swój wzrok właśnie tą metodą, należy udać się na konsultację do specjalisty ochrony wzroku. W pierwszej kolejności powinien to być okulista lub optometrysta który poinformowany o odczuwanych dolegliwościach, i przeprowadzi wywiad i kompleksowe badanie. Na tym etapie specjalista jest w stanie wstępnie ocenić stan naszego wzroku i zarekomendować metodę korekcji. Najczęściej będą to odpowiednio dobrane okulary korekcyjne. Następnym krokiem jest wizyta w salonie optycznym (często salony optyczne współpracują z okulistą i optometrystą, więc wszystko odbywa się w tym samym miejscu) gdzie optyk pomoże nam wybrać oprawę i zarekomenduje odpowiednie soczewki korekcyjne. Listę polecanych specjalistów znajdziesz tutaj: https://mamwzrokok.pl/ok-szukam-optyka/.
Co ciekawe, właściwe nawyki mogą spowolnić rozwój wad wzroku. Poza zdrową dietą, odpoczynkiem czy unikaniem stresu, jednym z najważniejszych aspektów jest przestrzeganie zaleceń lekarza specjalisty. Jeśli zostaną nam przepisane okulary korekcyjne, koniecznie należy ich używać.
Podsumowując, wady wzroku dotyczą ogromnej liczby osób. Ich objawy polegają zazwyczaj na różnego rodzaju zaburzeniach widzenia, powodując trudności w funkcjonowaniu. Obecnie najczęściej stosowaną metodą korekcji wad wzroku są okulary korekcyjne. Rozwiązanie to pozwala na natychmiastową poprawę komfortu widzenia i jakości życia.
Potrzebujesz lekarza? Umów konsultację lekarską online
Prosty formularz! Wybierz godzinę konsultacji i oczekuj na kontakt z lekarzem online