Elektroniczna recepta – erecepta zaletą cyfryzacji
- 2021-03-07
- 120 Lubię
- 2976
Do końca 2019 roku placówki medyczne wdrożyły w życie program elektronicznych recept, które można wykorzystać w każdej aptece. Do końca wspomnianego roku, każda recepta miała mieć postać e-recepty. W jaki sposób z nich korzystać i jakie mamy korzyści z ich wprowadzenia?
Zarówno jak e-zwolnienie czy e-skierowania, e-recepta jest elementem obszernego programu cyfryzacji. Wystawiana przez lekarza, który za pomocą rejestru leków wprowadza odpowiednie farmaceutyki dla chorego do systemu informatycznego. Pacjenci dostają jedynie kod dostępu. Kod z numerem PESEL są potrzebne przy odbiorze medykamentów z apteki. Za pomocą tego kodu, farmaceuta może pobrać e-recepta i wydać leki.
Korzystanie z elektronicznej recepty nie jest trudne, wytłumaczmy plan działania krok po kroku:
- Otrzymujesz od lekarza e-receptę w postaci maila, sms-a czy też wydruku, na którym znajduje się czterocyfrowy kod.
- W aptece pokazujesz farmaceucie kod.
- Aptekarz skanuje kod i za jego pomocą wydaje zapisane na e-recepcie leki.
Co daje e-recepta?
Jedną z największych zalet e-recepty uzyskanej przez Internet jest oszczędność czasu, nie tylko lekarza ją wystawiającego, ale również pacjenta i farmaceuty. Dzięki e-receptom znika kłopot braku jej zapieczętowania, czy też jej nieczytelności. E-recepta możliwa jest do wystawienia podczas wizyty u lekarza w gabinecie, jak i na wizytach domowych. Można ją wystawić nawet za pomocą smartphone’a. E-recepta można realizować “po kawałku”, gdy na jednej recepcie masz zapisanych kilka opakowań leku, bez problemu będziesz mógł wykupić część recepty, a resztę dokupić w dogodnym dla siebie czasie. Dużym benefitem e-recept jest również zakończenie kłopotu fałszywych recept, co umożliwi monitoring leczenia chorób przewlekłych.
Jak działa częściowa realizacja recepty wystawionej elektronicznie?
Przyjrzyjmy się temu za pomocą przykładu:
Gdy na e-recepcie mamy wypisane np. pięć opakowań leków nasennych, oraz dwa na ból głowy, to podczas zakupu leków w aptece, możliwym jest zakupienie tylko trzech opakowań leków nasennych, a reszty wykupienia w tej samej aptece w granicy 30 dni od wystawienia e-recepty. Tymczasem opakowania leku na ból głowy można wykupić w dowolnej aptece, niezależnie od miejsca zakupu pozostałych leków. Do tej pory apteki, aby zrealizować część recepty wystawiały ich papierowe odpisy.
W jaki sposób korzystać z e-recepty?
Omówmy to krok po kroku:
- Pacjent podczas wizyty u lekarza zamiast zwykłej papierowej recepty ma możliwość otrzymania:
- papierowy wydruk z kodem kreskowym oraz pinem,
- e-receptę w postaci maila,
- e-receptę w postaci sms-a.
- U farmaceuty pacjent pokazuje wydruk lub telefon z odpowiednią wiadomością, farmaceuta skanuje kod i otrzymuje receptę.
- Istnieje również elektroniczna droga otrzymania e-recepty. Aby otrzymać ją w ten sposób wystarczy założyć Profil Zaufany i zarejestrować się na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Korzyścią powstałą z posiadania takiego konta są np.: dostęp do pełnej historii wydanych e-recept, prowadzonej dokumentacji medycznej i wystawionych e-zwolnień. Dokumentacja medyczna na Profilu Zaufanym jest historią prowadzoną przez personel medyczny, jak i przez samego pacjenta, dzięki czemu możliwa jest lepsza koordynacja procesu leczenia, co prowadzi do polepszenia się jego bezpieczeństwa oraz jakości.
Umów konsultację lekarską z możliwością otrzymania e-Recepty online
Wybierz lekarza, który pomoże Tobie w potrzebie zdrowotnej
- Tagi
- e-zdrowie