1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Częste oddawanie moczu podczas okresu? Sprawdź, co może się za tym kryć

Częste oddawanie moczu podczas okresu? Sprawdź, co może się za tym kryć

Częste oddawanie moczu podczas okresu? Sprawdź, co może się za tym kryć

Parcie na pęcherz podczas okresu – dlaczego tak się dzieje?

Wiele kobiet zauważa, że w czasie miesiączki znacznie częściej odwiedzają toaletę. Parcie na pęcherz podczas okresu może być uciążliwe – uczucie nagłej potrzeby oddania moczu, nawet jeśli pęcherz nie jest pełny, zakłóca codzienne funkcjonowanie i potrafi wybudzać w nocy. Co więcej, nierzadko towarzyszy mu lekki dyskomfort, a czasem nawet kłujący ból przy oddawaniu moczu.

Choć dla niektórych to tylko chwilowa niedogodność, dla innych to regularny, comiesięczny problem. Główna przyczyna? Zmiany hormonalne, które wpływają na napięcie mięśni miednicy oraz wrażliwość pęcherza. Wahania poziomu estrogenu mogą zwiększać retencję płynów lub wręcz przeciwnie – nasilać potrzebę częstszego oddawania moczu.

Częste oddawanie moczu podczas okresu – fizjologia czy coś więcej?

Ciało kobiety w czasie miesiączki przechodzi przez szereg zmian. Macica lekko się powiększa, a jej położenie względem pęcherza może się nieznacznie zmienić. Taki ucisk na pęcherz tłumaczy, skąd bierze się częste oddawanie moczu podczas okresu – mechaniczne drażnienie struktur anatomicznych.

Warto jednak zachować czujność. Jeśli wizyty w toalecie są nagminne, a mocz oddawany jest w małych ilościach i z dyskomfortem, to znak, że nie zawsze chodzi tylko o fizjologię. Czasem za problemem kryje się coś więcej.

Zapalenie pęcherza i okres jednocześnie – podwójne wyzwanie

Jednym z trudniejszych scenariuszy jest sytuacja, gdy pojawia się zapalenie pęcherza i okres jednocześnie. Objawy mogą się wtedy nakładać: ból podbrzusza, zmęczenie, rozdrażnienie, a do tego jeszcze pieczenie przy oddawaniu moczu. Nietrudno w takiej sytuacji przeoczyć sygnały infekcji.

Charakterystyczne objawy to m.in. ból przy oddawaniu moczu u kobiet, uczucie niedokładnego opróżnienia pęcherza oraz potrzeba częstych wizyt w toalecie. W takich przypadkach dobrze jest uważnie przyjrzeć się kolorowi moczu oraz obecności ewentualnych zmian zapachu – mogą być one wskazówką, że mamy do czynienia nie tylko z menstruacją.

Kłujący ból przy oddawaniu moczu – sygnał ostrzegawczy

Gdy zamiast zwykłego dyskomfortu pojawia się kłujący ból przy oddawaniu moczu, warto się zatrzymać. Taki objaw często nie ma związku bezpośrednio z okresem, a raczej z infekcją dróg moczowych. Podczas menstruacji odporność błon śluzowych może być obniżona, co sprzyja rozwojowi bakterii, zwłaszcza jeśli higiena okolic intymnych jest trudniejsza do utrzymania.

Czasem jednak źródło bólu tkwi nieco głębiej – w cewce moczowej. Stan zapalny tej struktury może się nasilać w trakcie miesiączki, kiedy zwiększa się przepływ krwi w okolicy miednicy i rośnie jej wrażliwość.

Zapalenie cewki moczowej podczas okresu – delikatna równowaga

Zapalenie cewki moczowej podczas okresu może pojawić się nagle, nawet bez wcześniejszych objawów. Pieczenie, świąd lub ból przy oddawaniu moczu na końcu mikcji to klasyczne symptomy tego problemu. Choć często mylone z infekcją pęcherza, zapalenie cewki ma nieco inne przyczyny – może mieć podłoże bakteryjne, ale też mechaniczne (np. tarcie podpasek, stosunek seksualny tuż przed miesiączką).

Co ciekawe, u wielu kobiet dolegliwości ustępują wraz z końcem miesiączki, co wskazuje na zależność między cyklem a wrażliwością układu moczowego. Jednak jeśli problem powtarza się co miesiąc, warto porozmawiać z lekarzem.

Ból przy oddawaniu moczu na końcu – nie tylko infekcja

Niektóre kobiety zauważają, że ból przy oddawaniu moczu na końcu mikcji jest bardziej nasilony właśnie w trakcie miesiączki. Może to wynikać ze wzmożonej wrażliwości zakończeń nerwowych w obrębie miednicy lub z mikrourazów w obrębie cewki.

Inna możliwość to miejscowe podrażnienie błon śluzowych – np. przez nieodpowiednie środki higieniczne lub zbyt częste mycie okolic intymnych drażniącymi kosmetykami. Miesiączka może również pogłębić istniejące już mikrozmiany, które w innych fazach cyklu nie dają o sobie znać.

Okres tylko przy oddawaniu moczu – gdy krew pojawia się nieoczekiwanie

Zdarza się, że kobieta zauważa krew miesiączkową dopiero podczas wizyty w toalecie. To zjawisko może niepokoić, ale nie musi oznaczać nic złego. W pozycji siedzącej, przy rozluźnieniu mięśni dna miednicy, dochodzi do łatwiejszego odpływu krwi z macicy. Dlatego u niektórych kobiet okres tylko przy oddawaniu moczu to po prostu kwestia ułożenia ciała i siły parcia.

Jeśli jednak sytuacja się powtarza, a miesiączka jest wyjątkowo skąpa lub występują dodatkowe objawy, jak silny ból lub gorączka, dobrze skonsultować się z ginekologiem. Czasem może to być sygnał zaburzeń hormonalnych lub anatomicznych.

Źródła:

  1. Mayo Clinic. (2022). Urinary tract infection (UTI). Mayo Foundation for Medical Education and Research.  https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/urinary-tract-infection/symptoms-causes/syc-20353447

  2. Cleveland Clinic. (2023). Why you might pee more on your period. Cleveland Clinic. https://health.clevelandclinic.org/why-you-might-pee-more-on-your-period

  3. Office on Women’s Health. (2021). Urinary tract infection. U.S. Department of Health and Human Services.  https://www.womenshealth.gov/a-z-topics/urinary-tract-infection

Zobacz też: Czym jest kleszczowe zapalenie mózgu i czy warto się szczepić? Sprawdź, zanim wybierzesz się do lasu

Wszystkie niepokojące objawy powinny być skonsultowane z lekarzem – nie czekaj i umów e-Wizytę!

Zaobserwuj nas

Najpopularniejsze pytania naszych pacjentów:

1. Czy podpaski lub tampony mogą podrażniać cewkę moczową i powodować ból?

Tak, szczególnie jeśli są noszone zbyt długo lub wykonane z materiałów, które nie przepuszczają powietrza. Tarcie i wilgoć mogą sprzyjać podrażnieniom okolic cewki.


2. Czy warto robić badanie moczu w trakcie okresu?

Nie zaleca się, ponieważ krew menstruacyjna może zafałszować wynik. Najlepiej wykonać badanie kilka dni po zakończeniu krwawienia.


3. Czy częste oddawanie moczu podczas okresu może być objawem endometriozy?

Może być, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu silny ból i objawy utrzymują się także poza miesiączką. Warto to skonsultować z ginekologiem.


4. Czy można stosować ciepłe okłady na podbrzusze przy bólu cewki moczowej?

Tak, delikatne ciepło może pomóc rozluźnić mięśnie i złagodzić dyskomfort, ale nie zastąpi leczenia przy infekcji.

  • Udostępnij artykuł: