1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Co warto wiedzieć o ortodontycznych nakładkach na zęby?

Co warto wiedzieć o ortodontycznych nakładkach na zęby?

Nakładki ortodontyczne to aparat stosowany przy leczeniu wad zgryzu. Wywierając stały nacisk na zęby, ustawiają je one we właściwej pozycji często równie skutecznie jak tradycyjne metalowe aparaty. Z drugiej strony mają one wiele zalet, którymi nie mogą pochwalić się klasyczne modele, w tym przede wszystkim wykonanie z przezroczystych materiałów, które zapewnia dyskretny wygląd. Nakładki są skonstruowane w taki sposób, że podczas leczenia można ominąć także inne problemy, w tym utrudnioną higienę zębów czy konieczność częstych wizyt kontrolnych.

Indywidualnie projektowane po skanie zębów

Nakładki prostujące muszą pasować idealnie do kształtu i ustawienia zębów, dlatego są wykonywane na indywidualne zamówienie po skanie 3D. Skan przeprowadza się podczas pierwszej, niezobowiązującej wizyty. Po wykonaniu skanu zębów lekarz opracowuje plan leczenia, wizualizację efektów i pełen kosztorys. Mogłoby się wydawać, że w świetle wszystkich zalet, którymi mogą się pochwalić nakładki na zęby, cena będzie znacznie wyższa niż w przypadku tradycyjnych aparatów. To jednak niekoniecznie prawda, a koszt nakładek zwykle okazuje się zbliżony.

Na podstawie skanu 3D tworzy się idealnie dopasowane nakładki prostujące. To aparat ruchomy, który należy zdejmować do jedzenia, picia i mycia zębów. Pozwala to na utrzymanie go w czystości, a także łatwą i dokładną higienę zębów, do których aparat nie blokuje dostępu podczas czyszczenia. Co 14 dni nakładki należy wymienić na nową parę, dostosowaną do zmieniającego się układu zębów podczas leczenia.

 

Estetyczny i dyskretny aparat ortodontyczny

Nakładki prostujące wykonuje się z całkowicie transparentnych materiałów, dzięki czemu pozostają one praktycznie niewidoczne po założeniu. Przezroczysta osłonka jest właściwie nie do zauważenia, dzięki czemu najbliższe otoczenie, w tym na przykład współpracownicy, mogą nie wiedzieć o leczeniu.

Wady zgryzu to duży problem estetyczny. Tradycyjne metalowe aparaty na zęby mają charakterystyczny i wyróżniający się wygląd, który według opinii części pacjentów może pogłębiać problem. Czy leczenie musi wiązać się z akceptacją nieestetycznego aparatu? Nie – odpowiedzią są niewidoczne nakładki.

Leczenie wad takich jak stłoczenia czy diastema nakładkami prostującymi można rozpocząć dziś w ponad trzydziestu miastach Polski. Żeby znaleźć najbliższy gabinet, warto poszukać informacji w wyszukiwarce internetowej, dodając do hasła swoje miejsce zamieszkania, jak na przykład aparat ortodontyczny Kraków.

Nakładki wysyłane do domu zamiast częstych wizyt

Tradycyjne aparaty ortodontyczne wymagają regulacji przez lekarza i wymiany ligatur, czyli gumek utrzymujących łuk na zamkach. To powód, dla którego pacjenci w trakcie leczenia są zmuszeni do częstych odwiedzin gabinetu lekarskiego. Nakładki prostujące ze względu na swoją prostą konstrukcję nie wymagają wykonywania żadnych czynności przez lekarza, przez co konieczność wizyt spada do absolutnego minimum związanego z wykonaniem skanu zębów lub przejścia obowiązkowych w przypadku niektórych pacjentów zabiegów, takich jak stripping.

Lekarz powinien oczywiście kontrolować postępy leczenia, jednak nie zawsze konieczna jest do tego wizyta. Pacjenci korzystający z nakładek mogą skonsultować się osobiście ze specjalistą w razie dowolnych wątpliwości, jednak gdy wszystko przebiega zgodnie z planem, relacjonują oni postępy w mobilnej aplikacji. Co tydzień wgrywają zdjęcia, na których widać zmieniające się ustawienie zębów, żeby lekarz mógł ocenić, czy leczenie postępuje we właściwy sposób. Jednocześnie pacjent zobligowany jest do codwutygodniowej, regularnej zmiany nakładek, które otrzymał w paczce.

  • Udostępnij artykuł: