1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Co jest dobre na cieknący katar?

Co jest dobre na cieknący katar?

Cieknący katar jest irytujący i może negatywnie wpływać na nastrój i codzienne życie — sterta zużytych chusteczek, brak smaku, czasami nawet zatkane uszy. W ciężkich przypadkach mogą nawet występować trudności z oddychaniem. Jak więc radzić sobie ze zmniejszeniem fizycznych dolegliwości spowodowanych katarem? Jak wyleczyć katar domowymi sposobami, aby szybko wrócić do siebie? Wszystkiego dowiesz się z artykułu 🙂

Przeczytaj również, czego objawem jest katar?

Ile trwa wodnisty katar?

Katar, zwany także nieżytem nosa, jest nieprzyjemnym skutkiem ubocznym większości przeziębień. Katar zwykle osiąga swój szczyt około 2 do 3 dni po wystąpieniu objawów, ale może trwać około tygodnia. Katar zwykle zaczyna się od przejrzystego, wodnistego śluzu. W miarę postępu przeziębienia często staje się ono gęstsze z bardziej żółtym lub zielonym odcieniem. Zmiana koloru to dobra wiadomość. Oznacza to, że zadziałał układ odpornościowy, a białe krwinki walczą z wirusem przeziębienia. Jeśli jednak wydzielina z nosa ma kolor żółty lub zielony i trwa dłużej niż 10 dni, może to oznaczać, że infekcja bakteryjna powoduje objawy kataru, a nie infekcję wirusową.

Jak powstrzymać wodnisty katar? Domowe sposoby

Sam katar zwykle nie jest powodem do niepokoju. Dlatego jeśli nie masz żadnych innych objawów, istnieje kilka sposobów radzenia sobie z katarem w domu za pomocą naturalnych środków samoopieki. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym domowym zabiegom, które mogą pomóc w katarze.

Pij dużo płynów

Picie płynów i utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia podczas kataru może być pomocne, jeśli masz również objawy zatkanego nosa. Gwarantuje to, że śluz w zatokach rozrzedza się do rzadkiej konsystencji i jest łatwy do usunięcia. W przeciwnym razie może być gęsty i lepki, co może sprawić, że nos będzie bardziej zatkany. Unikaj napojów, które odwadniają, a nie nawilżają. Obejmuje to napoje takie jak kawa i napoje zawierające alkohol.

Gorące herbaty i napary

Gorące napoje, takie jak herbata, mogą być bardziej pomocne niż zimne. Ciepło i para pomagają otworzyć i udrożnić drogi oddechowe. Niektóre napary ziołowe zawierają zioła, które są łagodnymi środkami zmniejszającymi przekrwienie. Wybierz herbaty zawierające zioła przeciwzapalne i przeciwhistaminowe, takie jak rumianek, mięta czy pokrzywa. Zrób filiżankę gorącej herbaty ziołowej (najlepiej bezkofeinowej) i wdychaj parę przed wypiciem.

Nawilżacz powietrza na katar

Według badań wdychanie ciepłej pary z nawilżacza znacznie poprawia gromadzenie się śluzu spowodowanego alergicznym nieżytem nosa. Podobnie badanie osób z przeziębieniem wykazało, że inhalacja parowa była dość skuteczna. Skróciło to czas powrotu do zdrowia o około 1 tydzień w porównaniu z całkowitym brakiem inhalacji parowej. Nawilżacze działają poprzez przekształcanie wody w parę, aby zwilżyć suche powietrze. Wdychanie wilgoci pomaga rozrzedzać i usuwać śluz oraz łagodzić podrażnione zatoki.

Jeśli zdecydujesz się na użycie nawilżacza, ważne jest, aby regularnie go czyścić zgodnie z zaleceniami producenta. W przeciwnym razie może stać się pożywką dla mikroorganizmów, takich jak pleśń i bakterie, które mogą zaostrzyć problemy z zatokami.

“Parówka” na katar – inhalacje

Podobnie jak nawilżacz powietrza lub filiżanka gorącej herbaty, inhalacja parowa może pomóc rozluźnić śluz i złagodzić katar. Oto jak to zrobić:

  • podgrzej wodę w czystym garnku na tyle, aby powstała para — NIE pozwól jej się zagotować,
  • umieść twarz około 20 do 30 centymetrów nad parą na około 5 minut. Nie pozwól swojej twarzy dotknąć wody. Zamknij oczy, weź głęboki oddech przez nos, ( możesz dodatkowo przykryć głowę ręcznikiem) zrób przerwę, jeśli zrobi się za gorąco w twarz,
  • po inhalacji porządnie wydmuchaj nos, aby pozbyć się śluzu.

Powtarzaj proces 2 lub 3 razy dziennie, jeśli nadal masz objawy. W razie potrzeby dodaj kilka kropli obkurczających przekrwienie olejków eterycznych do wody parowej twarzy. Wystarczy około 2 kropli. Świetnymi opcjami są olejki eteryczne z eukaliptusa, mięty pieprzowej, sosny, rozmarynu, szałwii, mięty zielonej, drzewa herbacianego (melaleuca) i tymianku. Związki w tych roślinach (takie jak mentol i tymol) znajdują się również w wielu dostępnych bez recepty (OTC) lekach obkurczających naczynia. Jeśli nie masz w domu olejków eterycznych, możesz użyć tych ziół w postaci suszonej.

Przeczytaj również, ile trwa grypa?

Źródła:

  1. https://www.healthline.com/health/cold-flu/how-long-does-a-cold-last
  2. https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/17660-runny-nose
  3. https://www.healthline.com/health/how-to-stop-a-runny-nose#10-home-remedies
  • Udostępnij artykuł: