Badanie urologiczne – jak się do niego przygotować?
- 2022-09-02
- 2 polubień
- 3636
Nieprzyjemne i uciążliwe problemy zawsze pojawiają się, wtedy gdy dochodzi do zakażenia układu moczowo-płciowego. W takim przypadku jak najszybciej powinniśmy zapisać się na badanie urologiczne. Wiele osób uważa, że urolog to specjalista, który zajmuje się problemami związanymi wyłącznie z mężczyznami. Jednak tak naprawdę jest to lekarz, który pomaga również kobietom. Jak przygotować się na konsultację urologiczną?
W czym pomoże urolog?
W Toruniu urolog zajmuje się pacjentami, którzy mają różnego rodzaju wady patologiczne lub schorzenia występujące w obrębie układu moczowo-płciowego. Do takiego specjalisty zgłaszają się przede wszystkim osoby dorosłe, które mają znacznie więcej problemów niż młodzież czy dzieci, ale warto wiedzieć o tym, że w poradni urologicznej znajdą również odpowiednią pomoc dzieci, u których pojawiły się objawy różnych chorób w układzie moczowo-płciowym.
Do urologa warto zapisać się na konsultacje w celu wykonania odpowiednich badań podmiotowych i przedmiotowych, aby skontrolować stan zdrowia chorego, rozpoznać pojawiające się objawy choroby i postawić właściwą diagnozę, na podstawie której zostanie określony plan leczenia. Specjalista dokona diagnostycznych prób czynnościowych w układzie moczowym i skieruje pacjenta na uzupełniające badania, które są niezbędne, aby zdiagnozować schorzenia urologiczne. Sprawdź wolne terminy www.citomed.pl
Po przeprowadzeniu wszelkich badań można będzie dokonać analizy i zalecić odpowiednie leczenie farmakologiczne albo operacyjne. Obowiązkiem lekarza jest także prowadzenie dokumentacji medycznej wraz ze wszystkimi szczegółami, czyli przepisanymi receptami, zwolnieniami lekarskimi czy skierowaniami na inne badania dodatkowe.
W jakich sytuacjach warto wybrać się do urologa?
Zanim podejmiemy decyzję o tym, aby zapisać się do urologa, należy dowiedzieć się, kiedy będzie mógł nam pomóc. Do poradni urologicznej warto zgłosić się, kiedy zaczniemy odczuwać bolesność przy oddawanie moczu oraz w momencie, gdy pojawi się swędzenie albo pieczenie w okolicy cewki moczowej. Specjalista pomoże nam także, gdy zauważymy zmianę w wyglądzie prącia albo zmieni się barwa moczu.
We współczesnych czasach urolodzy pomagają w wielu różnych przypadłościach, które dotyczą dróg moczowych i nerek. Na specjalistyczną pomoc mogą liczyć zarówno mężczyźni, w przypadku których wykonuje się USG jąder, jak i kobiety, o których wykonuje się USG układu moczowego.
Sygnały, które informują nas o tym, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego to:
- bóle podczas oddawania moczu,
- zbyt częste oddawanie moczu,
- uczucie parcia na pęcherz,
- niepełne oddawanie moczu lub całkowite jego zatrzymanie,
- żółty wyciek z cewki moczowej,
- dyskomfort w okolicy prącia albo jąder,
W jakich przypadkach jeszcze warto wybrać się do urologa w Toruniu?
Najczęstszą z dolegliwości, która występuje wśród mężczyzn i kobiet, jest nietrzymanie moczu. Jeżeli więc zauważymy u siebie, że często odczuwamy nacisk na pęcherz albo mimowolnie oddajemy mocz, to jest to oczywisty znak, aby zapisać się na konsultację urologiczną.
Osoby, które pierwszy raz zapisują się do urologa w Toruniu, bardzo często zastanawiają się nad tym, czy trzeba się do tego jakoś specjalnie przygotowywać. Tak naprawdę nie ma żadnych odgórnych wytycznych, które trzeba wziąć pod uwagę. Istotne jest jednak to, aby zabrać ze sobą wszystkie przeprowadzone badania USG, moczu, krwi i inne. Lekarz powinien również wiedzieć o wszystkich lekach stałych, które przyjmujemy i terapiach, na których już byliśmy.
Do poradni urologicznej warto wybrać się również w przypadku:
- torbieli nerek,
- stulejki,
- wodniaka jąder,
- kamicy nerkowej,
- krótkiego wędzidełka
- napletka,
- zaburzeń czynności pęcherza,
- stanów zapalnych dróg moczowych.
Jak wygląda badanie u urologa?
W głównej mierze od objawów chorego zależy to, jak będzie przebiegać wizyta u urologa. Najczęściej mężczyźni kierowanie są na badanie narządów płciowych oraz podbrzusza. W niektórych przypadkach wykonuje się badanie per rectum, czyli przez odbytnice.
Natomiast u kobiet lekarz bada krocze i dolną część brzucha. Czasami zleca wykonanie USG z wypełnionym pęcherzem. Chcesz dowiedzieć się więcej sprawdź www.citomed.pl
Potrzebujesz lekarza? Umów konsultację lekarską online
Prosty formularz! Wybierz godzinę konsultacji i oczekuj na kontakt z lekarzem online