1. Home
 2. Antykoncepcja awaryjna

 Tabletka dzień po – recepta na antykoncepcję awaryjna

Teraz antykoncepcję awaryjną czyli, tabletkę “dzień po” można uzyskać szybko przez Internet. Wszystko w 5 minut! Otrzymaj e-Receptę na tabletkę dzień po, bez wychodzenia z domu – DYSKRETNIE

Jak uzyskać tabletkę dzień po przez Internet

W trakcie konsultacji online lekarz może przygotować e-receptę, dokładnie tak samo, jak w gabinecie. Pacjentki, które znalazły się w kłopotliwej sytuacji zapraszamy do skorzystania z usługi konsultacji lekarskiej online po tabletkę dzień po w sytuacji awaryjnej.

Wybierz lekarza i umów termin konsultacji
Wybierz lekarza i umów termin konsultacji

Konsultacja CZAT/TELEFON

Lekarz dobierze preparat i wyśle Tobie sms-em kod PIN
Lekarz dobierze preparat i wyśle Tobie sms-em kod PIN

Recepta na SMS

Podając 4-cyfrowy PIN e-recepty oraz swój PESEL
Podając 4-cyfrowy PIN e-recepty oraz swój PESEL

Odbierz lek w aptece

Tabletka dzień po jako antykoncepcja awaryjna

To tak zwana antykoncepcja awaryjna; tabletka 72 godziny lub 120 godzin. Stosuje się jako metoda antykoncepcji doraźnej, gdy:

 • doszło do aktu płciowego bez prezerwatywy zawiodła inna metoda antykoncepcji (np. prezerwatywa „pękła”),
 • popełniono błąd w stosowaniu tabletek/plastrów antykoncepcyjnych (pominięta pigułka, zwymiotowana tabletka

Tabletka dzień po – co to jest?

Istnieją na rynku 2 preparaty tabletek dzień po o różnym składzie chemicznym jednak o podobnym działaniu. Jest to substancja lewenogestrel(Escapelle) – działa do 72 godzin po stosunku, oraz octan uliprystalu(EllaOne) z wydłużonym okresem do stosowania – 120 godzin.

Jak działa tabletka dzień po?

Mechanizm działania tabletki dzień po zażytej po współżyciu polega na blokadzie lub opóźnianiu owulacji. Dla przykładu Pacjentki, która zażyła tabletkę przed owulacją, octan uliprystalu (EllaOne) hamował jajeczkowanie u wszystkich pacjentek. W sytuacji, gdy jest już po owulacji, preparat ten nie będzie skuteczny. Pozostaje wtedy jego inne działanie, które opisane jest poniżej. Podobnie działa lewenogestrel (Escapelle) nie tylko poprzez hamowanie uwalniania komórki jajowej, ale też poprzez powstrzymanie od zagnieżdżenia w błonie śluzowej macicy zapłodnionego jajeczka. Również hamowanie przez te substancje ruchu plemników w macicy i kanele szyjki macicy działa antykoncepcyjnie.

Skuteczność tabletki „dzień po”

2 na 100 kobiet zachodzi w ciążę pomimo zażytej tabletki. Związane jest to z wieloma czynnikami, ale w głównej mierz związany jest z czasem zażycia tabletki po stosunku. Dodatkowym aspektem ryzyka zajścia w ciąże jest tzw. ogólna płodność partnerów. Przez to, że nawet w naturalnych warunkach szansa na potomstwo wynosi ok 25%, statystyki skuteczności antykoncepcji awaryjnej jest dokładnie nie do oszacowania.

Kiedy tabletka dzień po nie zadziała?

Czynnikami które wpływają na działanie tabletki “dzień po” są:

 • CZAS! Najważniejszy jest moment przyjęcia pigułki.  Im szybciej zostanie przyjęta tabletka dzień po, tym większe szanse na zadziałanie. Po 5 dniach od ryzykownego stosunku efekt jej działania jest zerowy
 • DZIEŃ CYKLU MIESIĘCZNEGO– jeśli stosunek niezabezpieczony odbył się 5 dni przed jajeczkowaniem lub w dzień owulacyjny to prawdopodobieństwo zapłodnienia jest najbardziej prawdopodobne. Komórka jajowa żyje ok 24h, a określenie momentu jej uwolnienia za pomocą tradycyjnych metod np. mierzenie podwyższonej temperatury ciała, obecności bólu brzucha odczuwanego jako owulacyjny lub plamienia owulacyjnego jest obarczone dużym ryzykiem błędu. Dlatego zwlekanie z przyjęciem tabletki w związku z poczuciem owulacji lub jego brakiem prowadzi to zmniejszenia efektywności leku.
 • WYMIOTY – często związane ze stresem lub zatruciem pokarmowym. Jeśli w ciągu 3h po zażyciu tabletki dzień po nastąpią wymioty, efekt biologiczny pigułki dzień po jest zerowy.
 • OTYŁOŚĆ – badania przeprowadzone wśród otyłych kobiet, wykazują zmniejszony efekt działania leku.

Ryzyko ciąży w po zażyciu antykoncepcji awaryjnej

Uprawiając stosunek bez zabezpieczenia albo w przypadku błędu w zastosowanej metody antykoncepcyjnej ryzyko zajścia w ciąże jest małe lub duże, w zależności istniejących czynników. Największe prawdopodobieństwo zapłodnienia występuje ciągu 5 dni przed owulacją oraz w samym dniu „jajeczkowania”. Dzieje się tak przez to, że plemniki potrafią przeżyć w drogach rodnych do 5 dnia a komórka jajowa zazwyczaj obumiera po 24 godzinach. Moment owulacji można wyliczyć z tzw kalendarzyka lub posługując się testem owulacyjnym. Nie należy uznawać stosunku przerywanego za dobrą metodę antykoncepcji, gdyż zawarte w prejakulacie plemniki jeszcze przed wytryskiem są zdolne do zapłodnienia jednak ryzyko tego jest bardzo niskie. Karmienie piersią również nie jest 100% metodą antykoncepcji, często mylnie stwierdzane.

Skutki uboczne tabletki "dzień po"

tabletka dzien po online

Każdy lek posiada w swoim opisie skutki uboczne. Tabletka “dzień po” również je posiada. Niżej wymienione zostały najczęstsze efekty niepożądane leku:

 • nudności,
 • wymioty,
 • zaburzenia miesiączkowania,
 • brak miesiączki, opóźnienie do 7 dni
 • nasilone krwawienia miesiączkowe,
 • ból brzucha,
 • zawroty i bóle głowy,
 • odczyny alergiczne,
 • nadwrażliwość piersi.

Bezpieczeństwo antykoncepcji awaryjnej

Mimo, że pigułka “dzień po” jest bezpiecznym lekiem, należy pamiętać, że jest stosowana tylko w awaryjnej sytuacji, raczej ratunkowo. Awaryjna antykoncepcja ze względu na swój hormonalny profil działania nie może być stosowana zbyt często, tylko sporadycznie. Nie zastępuje typowej antykoncepcji hormonalnej.

Alergia na składnik aktywny preparatu oraz ciąża jest przeciwwskazaniem do stosowanie danego leku,

Tabletka dzień po – recepta online

Tabletki “dzień po” można tylko wykupić w aptece na receptę. Lekarz KAŻDEJ specjalności może wydać taką receptę i nie musi to być ginekolog. Aktualnie z pomocą technologiczną przychodzi recepta online, czyli elektroniczna forma recepty. Można ją uzyskać przez Internet po konsultacji lekarskiej online z dowolnym lekarzem na portalu eDoktorzy.

Tabletka “dzień po” – gdzie kupić?

Nie dawno tabletka “dzień po” była dostępna w aptekach bez recepty. Teraz niestety ponownie potrzebna jest recepta online. Zmniejszenie stresu z szybką dostępnością stanowią konsultacje lekarskie przez Internet.

Czy lekarz może nie wypisać recepty na antykoncepcję awaryjną?

Zgodnie z Polskim prawem lekarz może powołać się na klauzulę sumienia i odmówić wypisane recepty na tabletkę dzień po. Z racji, że antykoncepcja awaryjna nie ma działania “wczesnoporonnego” to sytuację z odmową są raczje niespotykanie

Czy farmaceuta może odmówić realizacji recepty na tabletki “dzień po”?

W prawie farmaceuty nie ma zapisu o klauzuli sumienia taka jaka istnieje u lekarze czy pielęgniarek. Aptekarze nie mogą odmówić wydania leku na receptę zaordynowanego przez lekarza.

Czy można wziąć tabletkę dzień po w tym samym cyklu dla pewności?

Jak wspomniano wyżej, antykoncepcja awaryjna powinna być stosowana tylko sporadycznie. Podwójne zażycie nie zwiększa skuteczności działania, a może wpłynąć na zaburzenia hormonalne.

Kiedy należy wykonać test ciążowy?

Należy przyjąć, że w sytuacji, gdy krwawienie miesiączkowe opóźnia się więcej niż 7 dni, powinno to skłonić do wykonania testy ciążowego. Jednak polecane jest wykonanie testu ciążowego nawet, gdy krwawienie wystąpiło – mylnie postrzegane i świadczące o tzw. plamieniu implantacyjnym. Pozytywny test ciążowy, co dalej? Postępowanie jest jedno. Należy udać się pilnie do swojego lekarza ginekologa. Nie stwierdzono, by substancje hormonalne wpływały na rozwój płodu. Jednak należy pamiętać, że zwiększają one ryzyko ciąży „pozamacicznej”.

Karmienie piersią, a tabletka „dzień po”.

Przy octanie uliprystalu (EllaOne) nie jest zalecane karmienie przez 1 tydzień. Odnośnie lewonorgestrelu (Escapelle) zaleca się niekarmienie piersią przez ok 8h W tym czasie należy odciągać i zlewać mleko.

Antykoncepcja hormonalna po przyjęciu tabletki “dzień po”

Z tego powodu, że po przyjęciu tabletki “dzień po” może dojść do przesunięcie się owulacji, należy nie zapominać o stosowanych tabletkach antykoncepcyjnych. Kobiety, które przykładowo zazwyczaj stosowały ringi dopochowowe również nie powinny z nich rezygnować. EllaOne może obniżyć skuteczność ich działania. W przypadku zażycia  EllaOne, do czasu następnego krwawienia miesięcznego należy dodatkowo stosować prezerwatywy lub  kapturki naszyjkowe.

Najczęściej zadawane pytania przez pacjentów

Jeśli zależy Ci na dyskrecji to oczywiście e-wizytą może odbyć się w formie pisemnej na CZACIE.

W trakcie konsultacji z lekarzem odpowiednio zostanie dobrany rodzaje tabletki dzień po – EllaOne lub Escapelle.

U kobiet stosujących ellaOne i Escapelle stwierdzono bóle i zawroty głowy,
bolesność i tkliwość piersi oraz krwawienia i/lub plamienia z pochwy. W każdym przypadku należy skonsultować te objawy z lekarzem.

Okiem doktora Artykuły medyczne o antykoncepcji

Dowiedź się czegoś z ciekawych informacji medycznych pisanych przez lekarzy.